Pozvánka na oslavu priateľstva

od | nov 23, 2022 | Výchova

 

„Priateľstvo je veľká vec. Jeho veľkosť sa nedá vyjadriť slovom. Len skúsenosť ju umožňuje spoznať.“ sv. Jána Zlatoústy

Autori: Eva Rušínová FMA a Cesty zrenia

Oslava priateľstva je oslavou saleziánskej charizmy. Ako cukor patrí ku káve, tak ku saleziánskej charizme ide priateľstvo. Vzťah. Blízkosť. Záujem. Vzťahy sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Na základe toho, v akých vzťahoch sa nachádzame, sme v našom živote viac alebo menej naplnení a prežívame pocit šťastia.

Obchodný dom priateľstva

Kedysi vraj existoval čudný obchodný dom, kde si človek mohol kúpiť priateľa. Mal 6 poschodí a platilo tam pravidlo pohybu.

Kupujúci mohol ísť na vyššie poschodie a tam si nakúpiť alebo ísť von. Nemohol zísť nižšie. Tradovalo sa, že jeden človek, ktorý veľmi túžil po priateľstve, sa vybral na nákup. Keď vystúpil na prvé poschodie, bol tam nápis: „Priateľ na tomto poschodí bude s tebou v dobrom aj zlom.“

„Ktovie akí sú priatelia na ďalšom poschodí,“ uvažoval človek a vystupoval na druhé poschodie.

„Priateľ na tomto poschodí bude s tebou v dobrom aj zlom a zachová tvoje tajomstvá len pre seba.“

„Ohromné!“ pomyslel si človek a logika ho nútila ísť vyššie, na ďalší level priateľstva. Na treťom poschodí stálo: „Priateľ na tomto poschodí bude s tebou v dobrom aj zlom, zachová tvoje tajomstvá len pre seba a budeš ho môcť kontaktovať kedykoľvek, bude ti vždy k dispozícii.“

„Je to nesmierne lákavé,“ pomyslel si zákazník a už aj stúpal do štvrtého poschodia, kde čítal: „Na tomto poschodí nájdeš priateľa, ktorý bude s tebou v dobrom aj zlom, zachová tvoje tajomstvá len pre seba, budeš ho môcť kontaktovať kedykoľvek, bude ti vždy k dispozícii a bude sa vyznačovať pozorným načúvaním čokoľvek mu budeš chcieť povedať.“

„Neuveriteľné! Ani si neviem predstaviť tie ďalšie poschodia,“ pomyslel si, keď stúpal na piate poschodie.

„Tu nájdeš priateľa, ktorý bude s tebou v dobrom aj zlom, zachová tvoje tajomstvá len pre seba, budeš ho môcť kontaktovať kedykoľvek, bude ti vždy k dispozícii, bude sa vyznačovať pozorným načúvaním čokoľvek mu budeš chcieť povedať a pomôže ti realizovať tvoje životné sny.“

Ohromený touto ponukou s veľkým očakávaním, čo bude na najvyššom poschodí, bez váhania išiel hore.

Šieste poschodie bolo veľké, priestranné a prázdne, s veľkým nápisom na stene oproti: „Šieste poschodie je ukážka toho, že všetky vaše túžby nemožno uspokojiť. Pokračujte smerom k východu!“

Depth:

  • Bez kamarátskych a priateľských vzťahov sme bytostne „podvýživení“. Je to spojené s úzkostlivosťou, impulzívnosťou alebo intenzívnou túžbou po pozornosti. Aké má miesto priateľstvo v tvojom živote?
  • Akým priateľom si? Ktoré hodnoty, osobné charizmy prinášaš do vzťahov?
  • Vieš, že existujú aj vzťahy na „dobu určitú“? Máš skúsenosť z ukončenia kamarátskeho alebo priateľského vzťahu? Čo si pri tom prežíval/a? Čo ti pomohlo prejsť touto skúsenosťou? Čo ťa to naučilo?

Spirit:

  • „Náš priateľ Lazár spí, ale idem ho zobudiť.“ (Jn 11, 11) „Ježiš mal rád Martu i jej sestru a Lazára.“ (Jn 11, 5)
  • Sir 9, 14-15: Dávneho priateľa neopúšťaj, lebo nový nebude mu podobný. Ako nové víno je nový priateľ; až zostarne, budeš ho piť s pôžitkom.
  • Lk 11, 5-8: Potom im hovoril: „Niekto z vás má priateľa. Pôjde k nemu o polnoci a povie mu: »Priateľu, požičaj mi tri chleby, lebo prišiel ku mne priateľ z cesty a nemám mu čo ponúknuť.« A on zvnútra odpovie: »Neobťažuj ma! Dvere sú už zamknuté a deti sú so mnou v posteli. Nemôžem vstať a dať ti.« Hovorím vám: Aj keď nevstane a nedá mu preto, že mu je priateľom, pre jeho neodbytnosť vstane a dá mu, čo potrebuje.

Body:

  • V období pandémie sa niektoré vzťahy oslabili kvôli obmedzeniu priamych kontaktov. Možno sa niektoré naše kamarátstva alebo priateľstvá oslabili. Situácia sa postupne mení. Koho by si mohol/a osobne kontaktovať, stretnúť, zavolať niekam, dohodnúť si krátke stretnutie, výlet?
  • Vzťahy s ktorými ľuďmi sú pre teba najvzácnejšie? Ako konkrétne, hmatateľne, tvorivo by si mohol/a dať najavo, že si ich vážiš?

Zdroj: 100.saleziani

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Neodrežme si korene

Poznáte príbehy svojich starých rodičov? Pápež František hovorí: „Všetko, čo má strom v korune, pochádza z toho, čo má pod zemou.“ Objavme svoje korene.

Chlipnosť: choroba duše

Chlipnosť alebo zmyselnosť nie je nič iné ako nezriadená chuť telesnej žiadostivosti. Zmyselnosť, z ktorej pochádzajú všetky hriechy nečistoty, robí ľudského ducha roztržitým, temným, ľahkovážnym, nestálym a hrubým.

Ekologické Vianoce = obdarované aj ďalšie generácie

Obdobie príprav na blížiace sa sviatky, dni plné oddychu, rodinnej pohody a času dopriať si to najlepšie je pomaly tu. Nejeden z nás preto začína premýšľať nad tým, ako obdarovať svojich najdrahších, priateľov či známych.

Deti ako naši najdôležitejší hostia

Pred niekoľkými dňami sme boli celá rodina na duchovných cvičeniach. Kňaz čerpal z knihy Duchovný život ako cesta (Henri Nouwen) a zaujala ma jedna autorova úvaha o pohostinnosti.