Pozvanie pre mladých saleziánskej rodiny

od | feb 26, 2022 | Svet

 

Nikto nežije sám pre seba a nikto neumiera sám pre seba. Blahoslavení tvorcovia pokoja.

Rím, 25. februára 2022

Drahí mladí priatelia,

čoskoro vstúpime do liturgického obdobia Veľkého pôstu, ktoré je Božou výzvou, aby sme sa k nemu vrátili, mysleli a konali ako on. Pozývame vás, aby ste oživili zrelšie povedomie a reakciu na situáciu vojny na Ukrajine, ktorá už má a môže mať vážne dôsledky v živote ľudí, najmä na európskom kontinente.

Berme tento čas ako výzvu od Boha, aby sme cítili zodpovednosť a solidaritu za to, čo sa deje na Ukrajine. Nemôžeme byť ľahostajní alebo si myslieť, že nemôžeme nič urobiť, či dokonca, že sa nás situácia netýka. V skutočnosti je všetko prepojené… a samotná sieť saleziánskeho hnutia mládeže zahŕňa mladých ľudí z Ukrajiny a Ruska.

Ukrajina 02 022 02

Saleziánsky dom v Kyjeve – mládežnícke stredisko

Pápež František pozýva aj nás: „A teraz by som chcel apelovať na všetkých, veriacich aj neveriacich. Ježiš nás učil, že na diabolskú nezmyselnosť násilia sa odpovedá Božími zbraňami, modlitbou a pôstom. Pozývam všetkých, aby si budúci 2. marec, Popolcovú stredu, urobili dňom pôstu za mier. Osobitným spôsobom povzbudzujem veriacich, aby sa v tento deň intenzívne venovali modlitbe a pôstu. Nech Kráľovná pokoja ochráni svet pred vojnovým šialenstvom.“

Okrem toho vás vyzývame:

  1. Zintenzívniť osobnú a skupinovú modlitbu a vzývať dar pokoja od Boha. Počas celého pôstu môžeme ponúknuť  rôzne chvíle modlitby, aj online.
  2. Organizovať stretnutia, na ktorých sa dozviete viac o situácii a jej dôsledkoch, o historickom a spoločenskom kontexte a zamyslíte sa nad otázkami mieru, spravodlivosti, nenásilia, odzbrojenia, práva atď. v porovnaní so sociálnym učením Cirkvi.
  3. Vážiť si osobné stretnutia (osobné alebo online) s ľuďmi, ktorí sú zapojení do drámy tejto vojny, ktorá trvá už roky, a ktorí prostredníctvom svojich svedectiev môžu pomôcť posúdiť situáciu z bližšej a osobnejšej perspektívy.
  4. Zúčastniť sa na vigíliách, demonštráciách, kampaniach za mier a dodržiavanie ľudských práv, a to aj prostredníctvom sociálnych sietí.
  5. Pandémia vyvolala v našich spoločnostiach neistotu a strach a narastá tendencia byť ľahostajný k tomu, čo sa deje vo svete, a utiekať sa k tomu, čo je pohodlnejšie. Veríme však, že mladí ľudia nestratili túžbu budovať lepšiu spoločnosť a sen o svete mieru, úcty k dôstojnosti každého človeka, spravodlivosti, starostlivosti o ľudstvo a Zem, čo sú práva pre všetkých.

Spoločne vždy vzývajme Máriu, Kráľovnú pokoja, aby nám vyprosila od Pána dar pokoja v našich srdciach, strediskách, vo výchovných komunitách našich krajín a vo svete.

Zjednotení s vami v modlitbe,

Páter Miguel Angel García Morcuende SDB a sr. Runita Borja FMA (generálni radcovia pre pastoráciu mladých)

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Mária Pomocnica v meste večného tepla

„Na cestách po saleziánskom svete som opäť mohol osobne skonštatovať, že Panna Mária Pomocnica – ako to sľúbil don Bosco – je majákom svetla, bezpečným prístavom, materinskou láskou k svojmu synovi a k nám všetkým.“

Stretnutie šéfredaktorov saleziánskych bulletinov v Turíne

Na toto stretnutie pricestovali šéfredaktori z celého sveta. Spolu je tu 75 saleziánov a laikov z mnohých saleziánskych provincií. Účastníci prišli z Ázie, Afriky, Európy, Severnej a Južnej Ameriky. Podujatie sa uskutočňuje na Valdoccu na miestach, kde don Bosco začal celé svoje dielo.

Umelá inteligencia je tu. Máme sa jej báť?

Od začiatku roka 2023 sa na internete začali intenzívnejšie objavovať články o umelej inteligencii. O čo presne ide? Prečo odrazu taký veľký záujem o túto oblasť techniky?

Hodina Zeme 2023

Viaceré hrady, mosty či iné stavby na Slovensku sa v rámci Hodiny Zeme 25. marca zahalia do tmy. Na niektorých známych budovách sa vypnú svetlá.