Postavme základy pre vzdelanie mladých

od | feb 22, 2023 | Osobitný článok

 

Zhovárala sa: Barbora Kullačová

Ako po minulé roky, tak aj tento rok organizuje združenie Savio celoslovenskú zbierku s názvom Tehlička, ktorá sa už 18 rokov snaží pomáhať mladým ľuďom v rozvojových krajinách a regiónoch sveta, ale aj na miestach, kde obyvatelia čelia humanitárnym katastrofám. Vďaka štedrosti dobrodincov predstavoval hrubý výnos zbierky z minulého roku sumu 71 426,43 eur.

V roku 2023 sa bude zbierka Tehlička zameriavať na ďalšiu chudobnú oblasť, tentoraz v strednej Afrike – v angolskom meste Huambo. V Angole sa nachádzajú saleziáni už 42 rokov, no stredisko v meste Huambo je nové a aj preto potrebuje pomôcť. Pomoc sa bude týkať prakticky tej istej oblasti ako minulý rok, a to vzdelania. Všetky finančné prostriedky, ktoré Tehlička vyzbiera, poputujú na rozšírenie školy a skvalitnenie vyučovania v novom saleziánskom stredisku. Pomáhať môžete už od 22.2. 2023, keď sa Tehlička oficiálne začne. Na viac informácii o tohtoročnej zbierke sme sa opýtali saleziána Štefana Kormančíka, ktorý je saleziánskym provinciálnym delegátom pre misie.

V úvode sme sa dozvedeli, že saleziánske stredisko v meste Huambo je pomerne nové. Koľko saleziánov a laikov stálo za vznikom tohto nového saleziánskeho strediska? Boli tam aj nejakí dobrovoľníci zo Slovenska, ktorí pomáhali?

Naposledy sa nám podarilo vyslať dobrovoľníkov do Angoly v roku 2017. Potom po voľbách nový prezident síce nezmenil podmienky pre udeľovanie víz, len akosi začali postupovať striktne podľa toho, ako to mali už dávno napísané v zákone a smerniciach, čo zapríčinilo chaos. Preto sme už piaty rok nemali v Angole slovenského dobrovoľníka. Tento rok sa o to opäť pokúsime. Tým pádom nemáme žiadneho nášho dobrovoľníka, ktorý by v Huambo pôsobil. Prítomnosť saleziánov na novom mieste zahŕňa veľké množstvo ľudí. Už len učiteľov, ktorí učia štyritisíc detí, je väčší počet.

Rozhovor 02 2023 02

Agnezia Info Salesiana informuje, že hlavným cieľom je zabezpečiť viac príležitostí na rast detí, mladých a aj žien čo sa týka vzdelania. Koľko škôl funguje momentálne v meste Huambo?

Huambo je miliónové mesto. Niekde som čítal, že v časti mesta, kde je naša škola, je 65 000 mladých do pätnásť rokov a desať škôl. Skoro v každej škole sú nielen deti, ale navštevujú ju aj dospelí, ktorí sa chcú naučiť čítať a písať. Obyčajne chodia na večerné kurzy. Po 50 rokoch vojen je totiž veľká časť obyvateľstva negramotná.

Čím sa odlišujú učebné osnovy na základných školách v Huambo od tých na Slovensku?

Nepoznám situáciu v Angole. Ale čo som navštívil Keňu, Tanzániu, Južný Sudán a čo som počul od našich dobrovoľníkov, tak je to úplne iné ako na Slovensku. Prvá vec, sto detí v triede. Druhá vec – mnohé deti nerozumejú vyučovaciemu jazyku. Tretia vec – kvalita učiteľov, keďže mnohí z nich majú skončenú iba základnú školu a navyše neboli dobrými žiakmi… Takže osnovy sú jedna vec a to, ako sa v skutočnosti v triede učí, je už niečo úplne iné. Je to taká chémia medzi vedením školy – nakoľko dbá na kvalitu, medzi deťmi v triede – nakoľko sú sýti a schopní nejakej duševnej činnosti, medzi učiteľom – aký je skúsený, akú ma charizmu a chuť učiť a napokon závisí aj od aktuálneho počasia. Keď som v Južnom Sudáne navštívil jednu školu, zbadal som tam triedu bez učiteľa. Vošiel som do nej a začal som učiť. Boli to druháci, asi osemroční, sto detí. Vyučuje sa tam v angličtine. Hlavným učebným nástrojom je obrovská tabuľa. Celkom to šlo. Desať minút. Potom sa húfne rozbehli na dvor, napiť sa k studni. Návrat do triedy a reštart vyučovania trval pol hodiny…

Rozhovor 02 2023 03

Je pre obyvateľov náročné dostať sa k vzdelaniu? Aké sú najčastejšie prekážky, ktoré im bránia v možnosti vzdelávania sa?

Vzdelanie chcú všetci. Bráni im v tom potreba zarábať si na život. Deti musia tiež pracovať alebo sa starať o mladších súrodencov. Do školy je potrebná uniforma. Bez nej sa to nedá. Kto na ňu nemá peniaze, ten ani neštuduje.

Ako by im mohli pomôcť finančné dary zo zbierky Tehlička?

Prostriedky zo zbierky budú použité na rozšírenie školy. Teraz tam je šesť tried. Plánujú dostavať ďalších 24. V pláne je aj zlepšiť kvalifikáciu učiteľov.

Budete v rámci propagácie Tehličky navštevovať saleziánske strediská a ponúkať aktivity ako aj minulý rok?

Áno, informujeme všetkých saleziánov o tom, že radi prídeme a porozprávame o Angole. V tom sa spoliehame hlavne na našich misijných dobrovoľníkov, ktorí prežili rok svojej služby v Angole. Ale ak by sa nepodarilo na konkrétny termín pre nejaké stredisko zohnať dobrovoľníka z Angoly, tak príde niekto iný, dobrovoľník alebo misionár. Taktiež je k Tehličke pripravená brožúra, kde sú aj informácie o živote detí v Angole.

Pomáhala zbierka Tehlička tomuto mestu už v minulosti? V akej oblasti?

Tehlička nie. Pred rokom sme však mali štedrú darkyňu, ktorá chcela podporiť prístup k pitnej vode pre Afriku. Po komunikácii s viacerými partnermi v Afrike sa nakoniec uskutočnila výstavba šiestich studní v Angole. Päť z nich je v oblasti Huambo. Tri sú už v prevádzke, na ostatných sa ešte pracuje.

Don Kormančík: Do školy je potrebná uniforma. Bez nej sa to nedá. Kto na ňu nemá peniaze, ten ani neštuduje.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Odpust na košickej Kalvárii

Saleziáni na košickej Kalvárii pozývajú na odpust Sedembolestnej Panny Márie v dňoch 13. 9. – 15. 9. 2024.