Poprad – Veľká

od | okt 9, 2021 | Saleziáni

 

Text: Ľuboš Stebnický / Foto: SDB Poprad

Koniec augusta priniesol už tradičnú „Bodku za prázdninami“, ktorú sme tento rok organizovali s veľkou pomocou našich ponovicov zo Žiliny. Téma sa spájala s Rokom svätého Jozefa a niesla posolstvo „Jozef, neboj sa!“ Aj keď počasie na začiatku nebolo ideálne, vďaka výmene poradia bodov programu sa podarilo stihnúť všetko, čo bolo naplánované. Workshopy chceli cez svoje témy prehĺbiť aj poznanie a vzťah k pápežovi Františkovi, ktorého návšteva sa už blížila. Tradičný „Grammy bodkár“ ponúkol mnoho scénok o svätom Jozefovi. Víťazstvo napokon už druhý rok po sebe získali naši chlapci z Veľkej a patrilo nám i tretie miesto, ktoré získali chlapci z oratka. Posledným bodom programu bola svätá omša v bazilike, kde sa nám prihovoril provinciálny vikár Peter Jacko. Aj tento rok ďakujeme všetkým dobrodincom a sponzorom za ich podporu tejto akcie a všetkým strediskám a bratom, ktorí naďalej aj takto podporujú myšlienku povolaní.

Saleziani Poprad 02

Začiatok septembra patril otvoreniu našej činnosti v novom školskom roku na obidvoch apoštolských miestach. Farnosť vo Veľkej cez „Deň farnosti“ umožnila stretnúť sa starším i mladším, rodinám, deťom i animátorom v spoločnom programe. Nechýbal tradičný guláš, stanovištia pre deti i vystúpenie domácej kapely „Smiley“. Veriacim sa dostal do rúk aj leták farnosti s ponukou činnosti a aktivít pre všetky vekové kategórie. Podobne sa v oratku zišlo mnoho detí a rodičov, pre ktorých animátori pripravili program plný hier a zábavy už s novým heslom „Všetko robiť s láskou, nič nasilu“. I tu sa rodičom predstavila celoročná činnosť a ponuky pre ich deti a hneď na mieste sa mohli zapísať do stretiek a krúžkov.

Saleziani Poprad 03

Veľkou radosťou a nádejou pre naše dielo bolo znovuotvorenie noviciátu, keď 7. septembra počas slávnostných vešpier začali svoj noviciát dvaja novici: Juraj Kalafut z Bratislavy a Oleg Kobilinets z Ukrajiny. Slávnosti predsedal otec provinciál Peter Timko za účasti ukrajinského provinciála Mychajla Chabana, miestnej komunity, ďalších bratov i domácich chlapcov. Do úradu magistra novicov zároveň počas slávnosti nastúpil Martin Kačmáry.

Saleziani Poprad 04

Nasledujúce dni boli pre novicov zoznamovaním sa s chodom domu, úlohami i apoštolátom v oratku na sídlisku Juh. Samozrejme, nechýbal ani malý výlet do Tatier a brigádky na dvore.

Očakávanou a veľkou udalosťou bol príchod pápeža Františka na Slovensko. Naši novici sa s formátormi zapojili do prípravy a priebehu návštevy na Luníku IX. Mladí z oratka a Veľkej cestovali autobusmi na stretnutie do Košíc, kde sa zúčastnili na programe oslavy 30. výročia Domky na Kalvárii a potom na programe na štadióne Lokomotíva. Boli veľmi spokojní a nadšení z tejto návštevy. Farníci z Veľkej putovali autobusom do Šaštína na záverečnú svätú omšu na Sedembolestnú Pannu Máriu. Od 19. do 25. 9. si novici vykonali duchovné cvičenia pod vedením nového magistra na Slanej Vode na Orave. Myslime na nich v modlitbách i na nové povolania.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

40 rokov od smrti saleziána-kňaza dona Štefana Timka

V tomto roku slávime defilé sto rokov Saleziánov na Slovensku. A v rámci osláv storočnice si 2. júna 2024 v popoludňajších hodinách rodáci z obce Čaňa pri Košiciach pripomenuli 40. rokov od smrti saleziána-kňaza dona Štefana Timka.

Bardejov

Aj v mesiaci máj sa konalo viacero víkendoviek na našej Brezovke. 5. – 6. mája sa stretli stredoškoláčky, ktoré prežili spolu obohacujúci a požehnaný čas.

Nová Dubnica

Májovou akciou číslo jedna bol deň farnosti. Doobeda sa slávila svätá omša zo sviatku sv. Jozefa Robotníka. Spestrením, ale i veľkým lákadlom, nielen pre najmenších, boli nafukovacie hrady.