Poprad

od | nov 10, 2022 | Saleziáni

 

Text a Foto: SDB Poprad

Nový školský rok – noví účastníci Školy pre animátorov

Pod našimi Tatrami, v srdci Gerlachova, sa cez víkend (24. – 25. 9.) školili naši animátori. Venovali sa téme „V hlbinách“. Spolu s animátormi z rôznych stredísk východného Slovenska spoznávali základy preventívneho systému. Veľkým prekvapením pre zástupcov z Popradu bol bývalý účastník ŠpA a oratkár Marko, ktorý tentoraz prišiel už v pozícii školiteľa. Nebojte sa, ŠpA nie len o školeniach, ale aj o skvelých aktivitách a zážitkoch. Veríme, že sa naši mladí nabudili energiou a tešia sa na nasledujúci kurz.

Poprad 11 2022 02

Animátorská prípravka

Z piatka na sobotu sa na animátorskej prípravke v oratóriu úsmev v Poprade zúčastnilo 14 mladých prípravkárov, ktorí sú našimi nádejnými animátormi. Aj vo Veľkej tiež začali svoju prípravu ďalší 10 prípravkári výpomocou pri prvoprijímajúcich deťoch.

Pedagogická porada animátorov

V nedeľu 2. októbra sa v podvečerných hodinách konala pedagogická animátorská porada. Poradu otvoril svojou podrobnou a vyčerpávajúcou prednáškou o štruktúre saleziánskeho strediska don Martin Kačmáry. Po nej nasledovala krátka prednáška z úvodu do storočnice v podaní vedúceho oratória dona Pavla Piatrova. Povedal nám pár slov o sne dona Bosca, ktorý sníval ako malý chlapec a ktorý ho sprevádzal celým životom, podstatne ovplyvnil dielo, ktorého súčasťou sme sa stali aj my a ktorého výročie prítomnosti na Slovensku si budeme v krátkom čase pripomínať.

Cyklokros – prvý ročník je za nami

V sobotu 8. 10. sa na Kvetnici uskutočnil prvý ročník cyklokrosovej súťaže s prívlastkom „Memoriál Artemida Zattiho“. Na kvalitne pripravenej trati s parametrami, ktoré vyhovujú cyklokrosovým pretekom svetového pohára si zmerali sily jazdci v niekoľkých kategóriách. Podujatie od rána sprevádzalo nádherné jesenné počasie, dobrá nálada a odhodlanie organizátorov z radov animátorov, novicov, saleziánov SDB a saleziánov spolupracovníkov.

Poprad 11 2022 03

Po registrácii každého z jazdcov sa cca o 10.00 hod. začali samotné preteky. Cyklisti vybiehali na trať jednotlivo s niekoľkosekundovými odstupmi. V kategórii A – mladší chlapci a C – dievčatá sa jazdil jeden okruh, na kategóriu B – starší chlapci čakali až dve kolá. Všetci súťažiaci sa s náročným terénom popasovali statočne aj napriek tomu, že niektorí z nich museli siahnuť na dno svojich síl.

Špeciálnou kategóriou, ktorá sa sformovala spontánne priamo na mieste, boli Old Stars: novici, saleziáni SDB, ASC a ockovia. Väčšina súťažiach v tejto kategórii si musela však najskôr požičať športové náčinie, aby mali na čom súťažiť. Po napínavých a krásnych športových momentoch, ktoré sprevádzali súťaženie v každej z kategórií, nasledovalo skromné občerstvenie, dopĺňanie živín a minerálov, ktoré zabezpečoval tím profesionálnych výživových poradcov v kuchyni.

Duchovné cvičenia pre manželov a farníkov z Veľkej

Od 13. 10. do 16. 10. 2023 sa uskutočnili duchovné cvičenia pre manželov a farníkov z Veľkej v exercičnom dome jezuitov v Prešove. Takéto cvičenie ducha je v dnešnej dobe cennou skúsenosťou. Zúčastnilo sa na nich 8 odvážnych žien. Prednášky a ústrania sa niesli v duchu témy „Umenie nových začiatkov“ od dona Fabia Rosiniho. Miesto, čas, počasie a podľa všetkého aj téma boli pekne zladené… Účastníčkam prajeme, aby ich Pán viedol v nových začiatkoch – tam, kde ich Pán už pozval, alebo aj pozve… hlavne doma, vo farnosti… na miestach ich života.

Poprad 11 2022 04

Šarkaniáda

Pekná skupina detí, animátorov i rodičov spolu so saleziánmi zamierila o 14.00 (16. 10. 2022) od kostola na polia za Veľkou. Jemný vánok, ktorého teplota bola akurát, vytvoril príjemné popoludnie. Deti s rodičmi si odskúšali zručnosť v posielaní svojho šarkana na oblohu, a veru mnohým sa to na dosť dlhú chvíľu aj podarilo. Radosť zo spoločenstva, pohybu, čerstvého vzduch a Božej prírody bola veľká.

Poprad 11 2022 05

Po dvoch hodinách lietania bolo vyhodnotenie v rôznych kategóriách. Keďže po vyhodnotení sa mnohým ešte domov nechcelo – animátori pohotovo zorganizovali hry a súťaže, ktoré odskúšali životaschopnosť detí a vytrvalosť rodičov.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Bardejov

Je tu pomerne silná a zapálená saleziánska rodina, ktorá stále hľadá spôsoby, ako upevňovať rodinnosť, rozširovať saleziánsku charizmu a odpovedať na potreby nášho okolia.

Zomrel salezián don Ján Tocký

S tichou bázňou pred Pánom a s nádejou na slávne vzkriesenie vám oznamujeme, že náš spolubrat salezián kňaz don Ján Tocký zosnul v Pánovi 21. februára 2024 vo veku 93 rokov.

Stretnutie miništrantov v Žiline

Uskutočnilo sa počas víkendu 16. – 18. februára 2024 v saleziánskom dome v Žiline. Prišlo asi 20 saleziánov z 20-tich stredísk a 200 chlapcov-miništrantov.