Poprad

od | júl 19, 2022 | Saleziáni

 

Text a Foto: SDB Poprad

V dňoch 18. 5. – 27. 5. 2022 sa naša formačná zložka spolu s novicom Olegom zúčastnila na každoročnom stretnutí noviciátov v Taliansku. Samotné stretnutie novicov sa začalo 20. mája v noviciáte na Colle don Bosco. Večer sa zišlo 21 novicov z noviciátov z Genzana (Taliansko), z Kopieca (Poľsko), z Popradu (Slovensko) a domáceho na Colle don Bosco. „Mohli sme sa podeliť so svojimi cestami povolania, čo bolo podfarbené bratskosťou a typicky saleziánskou radosťou,“ povedal novic Oleh Kobilinets.

Poprad 07 2022 02

K ďalším bodom stretnutia patrila návšteva saleziánskeho strediska Michala Ruu v Turíne. Záverom týchto milostivých dní bola účasť na oslavách Panny Márie Pomocnice na Valdoccu. Obzvlášť vzácne bolo pre novicov stretnutie s hlavným predstaveným saleziánov donom Ángelom Fernándezom Artimem, ktorý s otcovskou dôvernosťou odpovedal na všetky ich otázky, čerpajúc zo svojich návštev v rôznych saleziánskych dielach po celom svete. Početné bohoslužby, do ktorých boli novici zapojení počas oslavy, im umožnili zažiť vieru a lásku k Matke saleziánskej Kongregácie.

Príprava na prvé sväté prijímanie vo farnosti Poprad-Veľká vyvrcholila slávnosťou v nedeľu 29. 5. 2022. Zúčastnilo sa na nej 27 detí spolu so svojimi najbližšími. Záverečná príprava slávnosti bola v piatok (27. 5.) o 16.00 hod. Prespievali sme si piesne, rozdelili úlohy a pomohli sme s upratovaním. Vyzdobovanie kostola pokračovalo v sobotu doobeda malým opakovaním nácviku obradu. Pred obedom deti pristúpili už k druhej svätej spovedi, čo sa dalo vnímať aj na pokojnom priebehu, a možno povedať, že aj na príbuzných, ktorí tiež prijali pozvanie k pokániu a svätej spovedi. V nedeľu sme spolu prežili slávnosť v naplnenom kostole.

V sobotu 11. júna saleziánske stredisko v Prešove organizovalo východnú divíziu futbalového turnaja KAMA. V kategórii U15 sa na ňom zúčastnil aj tím z Popradu. Zastúpenie mali chlapci z Veľkej – vrátane dvoch „ukrajinských legionárov“, ktorí teraz bývajú v popradskom saleziánskom dome – aj z oratka. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou: dostali sme sa do finále! Čakal nás tam domáci tím Prešov – A, ktorý na turnaji doteraz neprehral a s ktorým sme mali v uplynulých ročníkoch turnaja, jemne povedané, veľmi nepriaznivú výsledkovú bilanciu…

Poprad 07 2022 03

Naši chlapci nastúpili na ihrisko s obrovským nasadením a veľkou chuťou vyhrať. A tak to prišlo. Vyhrali sme 7 : 1. Víťazom Malej Kamy 2022 sa stal tím z Popradu!!! Pri odovzdávaní cien bol vyhlásený za najlepšieho strelca turnaja náš hráč Nazar Shpit. Trofej za najužitočnejšieho hráča si odniesol tiež futbalista z nášho strediska Francesco Briscoli.

13. 6., v pondelok, sme spoločne s bratmi z komunít Bardejov a Prešov prežili celodennú duchovnú obnovu u nás vo Veľkej. Kazateľom bol don Pavol Dzivý a v prednáške nás povzbudil k tvorivosti a pružnosti v našom saleziánskom živote. Svätú omšu a záverečnú adoráciu sme slávili vo farskom kostole. Poobede bol priestor pre komunity podeliť sa o myšlienky pápeža Františka aj o to, akí sme citliví na znamenia dnešných čias.

Poprad 07 2022 04

Tretí júnový víkend mal v oratku prívlastok animátorský. Akcií bolo hneď niekoľko, no všetky spájala práve prítomnosť týchto dôležitých osôb. Najskôr sa v piatok po svätej omši konali záverečné skúšky našich prípravkárov, ktoré úspešne zvládli a rozšírili tak rady animátorov. Tí starší im už v tom čase pripravovali prekvapenie v podobe uvítacieho ceremoniálu na chate v Kvetnici, resp. v lesoch nad ňou. V sobotu sme už ako jedna partia trávili čas zábavným a formačným programom. Spoločne sme si dobre zašportovali, ale aj odovzdali skúsenosti a zážitky počas animátorských ciest každého z nás. Nedeľa zas patrila duchovnej obnove. Kazateľom bol vzácny magister novicov Martin Kačmáry. Spoločne sme teda načerpali pred blížiacim sa letom, ktoré je okrem iného spojené aj s animátorskou službou počas táborov.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Košice-Luník IX

Na Veľký piatok sme pripravili pre sídlisko Luník IX krížovú cestu. Okrem kŕdľa detí sa k nám pridalo aj viacero dospelých, pre ktorých to bola príležitosť duchovne sa stíšiť uprostred sídliskového ruchu, v ktorom bežne žijú.

Námestovo

Naši spolupracovníci ASC sa zúčastnili na duchovných cvičeniach v krásnom prostredí Oravskej priehrady v penzióne Kormorán.

Banská Bystrica

Pozývame čitateľov pozrieť sa na nedávne udalosti v našom stredisku s pohľadom na zmŕtvychvstalého Krista.

Trnava-Kopánka

Pozdravujeme všetkých a prichádzame za naše stredisko v Trnave na Kopánke so správami za posledné dva mesiace.