Pomoc pre Sýriu

od | feb 11, 2023 | Misie, Svet

 

V noci z 5. na 6. februára 2023 zasiahlo ničivé zemetrasenie o sile 7,8 stupňa Richterovej stupnice Turecko a Sýriu. Po ňom nasledovalo veľké množstvo následných otrasov a ďalšie silné zemetrasenie o sile 7,5 stupňa.

V sýrskom meste Aleppo sa zrútili stovky budov. Turecko a Sýria potvrdili, že počet mŕtvych po pondelkových zemetraseniach vzrástol už na viac ako 25-tisíc, pričom ich počet bude narasť, keďže tisíce ľudí zostali uväznení pod troskami budov. Celú situáciu komplikujú nízke teploty a veterné počasie. Odhaduje sa, že 4,1 milióna osôb v severovýchodnej Sýrii je v ohrození.

Syria 02 2023 03

Saleziánske stredisko v Aleppe utrpelo len obmedzené škody vo forme prasklín a niektorých rozbitých okien. Sýrske ministerstvo zdravotnícka hovorí o 42 úmrtiach a viac než 200 zranených osobách v meste Allepo. „Zemetrasenie bolo cítiť veľmi silno a dlho,“ vysvetľuje salezián Alejandro Leon, provinciál saleziánov na Blízkom východe, ktorý bol v Kafroune (západná Sýria) a v ten deň cestoval do Damasku.

Syria 02 2023 02

Saleziáni aj ľudia, ktorým slúžia, sú v bezpečí. Len čo začali silné otrasy, niektoré rodiny opustili svoje domy a odišli do saleziánskeho centra v meste Aleppo, kde hľadali pomoc a útočisko. Tam ich privítali a poskytli im teplé oblečenie, jedlo a emocionálnu podporu. V súčasnosti je v centre ubytovaných viac ako 300 ľudí. Ich domy boli v dôsledku 12 rokov trvajúcej vojny silne poškodené a v priestoroch saleziánov sa cítia bezpečnejšie. Výdavky spojené so starostlivosťou o prichádzajúcich ľudí budú narastať, keďže snaha saleziánov je pomôcť čo najvyššiemu počtu ľudí a rodín. Zapojte sa aj vy a podporte aktivity na pomoc ľuďom zasiahnutým zemetrasením v Sýrii. Ďakujeme za Vašu podporu!

Syria 02 2023 01

Aktuálne saleziáni v stredisku Aleppo financujú nákup potravín, hygienických pomôcok, diek a vankúšov pre 300 osôb. Okrem toho je potreba opraviť drobné poškodenia budovy. Pre 150 rodín chystajú voucher na nákup jedla, liekov a hygienických pomôcok či na výdaje za plyn a energie. Výdavky sa spájajú aj s platom pre ľudí, ktorí pomáhajú ako administratívni pracovníci, kuchári či psychológovia.

Syria 02 2023 05

Aj saleziánske komunity v Sýrskych mestách Kafroun a Damaskus sa pripravujú na pomoc pre ľudí, ktorí budú hľadať útočisko v ich strediskách. Preto potrebujú zafinancovať nákup jedla pre približne 350 osôb.

Zdroj: SAVIO

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Jakutsk – marec

Koncom januára sme oslávili 50-tku Paľa Piatrova aj vo farnosti, aj v komunite. Teraz máme po jednom zástupcovi v každej dekáde od 30 do 70 rokov.

Auto pre Saleziánov do Azerbajdžanu

Humanitárna organizácia MIVA začala zbierku na kúpu auta pre saleziánov v Azerbajdžane. Aj vy môžete touto cestou zlepšiť dopravné možnosti našich misionárov.

Veľkonočné udalosti

Vo farskom kostole v Chieri v Taliansku sa nachádza takéto sympatické vyobrazenie udalostí Veľkej noci. Pomocou malých sošiek a scenérií sú tu znázornené posledné chvíle Ježišovho života na tejto zemi.

Želania pápeža Františka

Mojim želaním, pre Vás mladých je, „aby prostredníctvom bratského prijatia a úcty, počúvania a zdieľania ste boli proroctvom lásky na chválu a slávu Pána a semienkom jednoty pre dobro všetkých kresťanov vo svete i samotného sveta.“