Pomoc pre Sýriu

od | feb 11, 2023 | Misie, Svet

 

V noci z 5. na 6. februára 2023 zasiahlo ničivé zemetrasenie o sile 7,8 stupňa Richterovej stupnice Turecko a Sýriu. Po ňom nasledovalo veľké množstvo následných otrasov a ďalšie silné zemetrasenie o sile 7,5 stupňa.

V sýrskom meste Aleppo sa zrútili stovky budov. Turecko a Sýria potvrdili, že počet mŕtvych po pondelkových zemetraseniach vzrástol už na viac ako 25-tisíc, pričom ich počet bude narasť, keďže tisíce ľudí zostali uväznení pod troskami budov. Celú situáciu komplikujú nízke teploty a veterné počasie. Odhaduje sa, že 4,1 milióna osôb v severovýchodnej Sýrii je v ohrození.

Syria 02 2023 03

Saleziánske stredisko v Aleppe utrpelo len obmedzené škody vo forme prasklín a niektorých rozbitých okien. Sýrske ministerstvo zdravotnícka hovorí o 42 úmrtiach a viac než 200 zranených osobách v meste Allepo. „Zemetrasenie bolo cítiť veľmi silno a dlho,“ vysvetľuje salezián Alejandro Leon, provinciál saleziánov na Blízkom východe, ktorý bol v Kafroune (západná Sýria) a v ten deň cestoval do Damasku.

Syria 02 2023 02

Saleziáni aj ľudia, ktorým slúžia, sú v bezpečí. Len čo začali silné otrasy, niektoré rodiny opustili svoje domy a odišli do saleziánskeho centra v meste Aleppo, kde hľadali pomoc a útočisko. Tam ich privítali a poskytli im teplé oblečenie, jedlo a emocionálnu podporu. V súčasnosti je v centre ubytovaných viac ako 300 ľudí. Ich domy boli v dôsledku 12 rokov trvajúcej vojny silne poškodené a v priestoroch saleziánov sa cítia bezpečnejšie. Výdavky spojené so starostlivosťou o prichádzajúcich ľudí budú narastať, keďže snaha saleziánov je pomôcť čo najvyššiemu počtu ľudí a rodín. Zapojte sa aj vy a podporte aktivity na pomoc ľuďom zasiahnutým zemetrasením v Sýrii. Ďakujeme za Vašu podporu!

Syria 02 2023 01

Aktuálne saleziáni v stredisku Aleppo financujú nákup potravín, hygienických pomôcok, diek a vankúšov pre 300 osôb. Okrem toho je potreba opraviť drobné poškodenia budovy. Pre 150 rodín chystajú voucher na nákup jedla, liekov a hygienických pomôcok či na výdaje za plyn a energie. Výdavky sa spájajú aj s platom pre ľudí, ktorí pomáhajú ako administratívni pracovníci, kuchári či psychológovia.

Syria 02 2023 05

Aj saleziánske komunity v Sýrskych mestách Kafroun a Damaskus sa pripravujú na pomoc pre ľudí, ktorí budú hľadať útočisko v ich strediskách. Preto potrebujú zafinancovať nákup jedla pre približne 350 osôb.

Zdroj: SAVIO

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Mária Pomocnica v meste večného tepla

„Na cestách po saleziánskom svete som opäť mohol osobne skonštatovať, že Panna Mária Pomocnica – ako to sľúbil don Bosco – je majákom svetla, bezpečným prístavom, materinskou láskou k svojmu synovi a k nám všetkým.“

Savio o. z.: Dar vzdelania, ktorý ostáva navždy

Občianske združenie SAVIO úzko spolupracuje so saleziánskym misijným oddelením a podporuje saleziánske misijné dielo v rozvojových krajinách. V tomto roku oslávi už 14. výročie PROGRAMOV ADOPCIÍ.

Stretnutie šéfredaktorov saleziánskych bulletinov v Turíne

Na toto stretnutie pricestovali šéfredaktori z celého sveta. Spolu je tu 75 saleziánov a laikov z mnohých saleziánskych provincií. Účastníci prišli z Ázie, Afriky, Európy, Severnej a Južnej Ameriky. Podujatie sa uskutočňuje na Valdoccu na miestach, kde don Bosco začal celé svoje dielo.

Umelá inteligencia je tu. Máme sa jej báť?

Od začiatku roka 2023 sa na internete začali intenzívnejšie objavovať články o umelej inteligencii. O čo presne ide? Prečo odrazu taký veľký záujem o túto oblasť techniky?