Podpora lokálnych zelených nápadov = zmierňovanie klimatických problémov

od | aug 27, 2023 | Časopis 5/2023, Výchova

 

Autor: Kristína Zelná, Alžbeta Zelná / Foto: autorky textu

V tomto čísle našej zelenej rubriky sa chceme venovať inšpiratívnym nápadom zmierňujúcim mnohé ekologické či klimatické problémy. A za kreatívnymi príkladmi nepôjdeme ďaleko, keďže aj u nás na Slovensku je ich dnes už viac než dosť. Pohodlne sa usaďte a dajte sa inšpirovať na ceste k zelenšiemu každodennému životu u nás doma.

Popri každodenných výzvach a povinnostiach často nechceme alebo nevieme investovať čas, energiu aj peniaze do ekologickejších prostriedkov v domácnosti, hygienických produktov, oblečenia či nábytku. Nehovoriac o hľadaní šetrnejších riešení k životnému prostrediu. Okrem toho z mnohých strán počúvame o tom, ako je klimatická kríza len nepodložená informácia alebo svetové sprisahanie a nič také vlastne neexistuje. Planéta sa prehrieva a cítili sme to počas leta oveľa intenzívnejšie ako kedykoľvek doteraz. Zvyšuje sa aj hladina morí, o čom svedčia zaplavené oblasti naprieč celými kontinentmi. Popierať teda fakty, ktoré máme možnosť vidieť na vlastné oči, je už skutočne veľká odvaha. A veriť hoaxom a predstavám, že moje pričinenie ako jednotlivca nemá zmysel, je už vari aj pre vás len odsúdeniahodný čin. Prinášame vám preto ďalšie zaujímavé inšpirácie zo Slovenska v podobe šiestich alternatív uvedomelého prístupu k odpadu, transportu, nábytku, ubytovaniu či obliekaniu.

Bezpečné detské ihriská vďaka starým pneumatikám

V dôsledku vyraďovania pneumatík z prevádzky vymeníme a vyhodíme celosvetovo každý rok takmer 30 miliónov ton pneumatík. V obci Kechnica v blízkosti Košíc sa preto v recyklačnom závode AVE venujú procesu rozkladu týchto náročných odpadov. Hoci pneumatiky vyzerajú ako masa gumy, v skutočnosti pozostávajú z mnohých materiálov, ktoré je v recyklačnom procese potrebné do posledného detailu rozobrať. Pneumatiku v AVE teda najskôr rozsekajú „nahrubo“, na kusy veľkosti 25 x 25 cm a potom na drobné pneumatikové čipsy. Okrem gumy či ocele obsahujú textil, ktorý sa po rozsekaní využíva ako alternatívne tuhé palivo alebo na izolácie. Z finálneho granulátu sa priamo v závode vyrábajú gumové rohože na detské ihriská, ,,dlažba“ do konských stajní, antivibračné podložky pod koľajnice či protihlukové bloky.

ZP 08 2023 01

Použitím gumového granulátu, ktorý vzniká zo starých pneumatík, sa vyrábajú gumové rohože na detské ihriská.

Znižujme uhlíkovú stopu eko spôsobom prepravy

Možno si hovoríte, že elektroautá používané viacerými kuriérskymi a zásobovacími službami sú dostatočne ekologické. Nezabúdajme však, že 100 % eko doručenie je zatiaľ možné len na bicykli. Keďže s bicyklom môže kuriér parkovať v podstate kdekoľvek a dopravné kolóny pre neho nie sú postrachom, v centre mesta je jednoznačne najrýchlejšou donáškovou službou. Švihaj Šuhaj je cyklokuriérska spoločnosť, ktorá v sebe spája radosť z bicyklovania a profesionálne kuriérske služby. Švihajúci šuhaji jazdia v uliciach hlavného mesta už od roku 2014, vďaka čomu získala Bratislava mladistvú, dynamickú a ekologickú alternatívu. Veríme, že inšpirácia sa postupne prepracuje do viacerých väčších aj menších miest na Slovensku a prispejeme tak k čistejšiemu ovzdušiu a znižovaniu uhlíkovej stopy. A to nielen pri preprave zásielok a zásobovaní podnikov. Mnohé európske metropoly podporujú prepravu občanov na bicykloch efektívnymi a bezpečnostnými opatreniami, ktorých aplikácia na naše podmienky nie je nerealizovateľná.

Oblečenie na výnimočné udalosti už netreba kupovať

O výhodách a pozitívnych dopadoch slowfashion na životné prostredie sme si už čo-to povedali. Tentoraz chceme upriamiť vašu pozornosť na prenájom oblečenia cez internet. Slovenská značka Šumné ponúka za nenáročné nájomné ceny kvalitné a výnimočné kúsky od lokálnych výrobcov, ktorí vyrábajú oblečenie v duchu slowfashion. Autorky vyzývajú k pomoci pri napĺňaní prvej Knižnice oblečenia na Slovensku. Prispieť môžeme kúskami, ktoré sme si kúpili na konkrétnu príležitosť a už ich nevyužijeme alebo nám nie sú dobré. Či už sú to nohavice, šaty, topy, kardigány a saká, kabáty, alebo doplnky. Prenájom jednotlivých kúskov je možný na rôzne časové obdobie.

ZP 08 2023 02

Šumné funguje na princípoch obehového hospodárstva, čo znamená, že oblečenie po použití zostáva v ,,obehu“.

Cieľom Šumné je prispievať k pozitívnym zmenám v módnom priemysle a podporovať kvalitné a udržateľné obliekanie prostredníctvom cirkulárnej ekonomiky. Šumné funguje na princípoch ,,obehu“, čo znamená, že oblečenie zbytočne neskončí na skládke odpadu, ale keď sa vám produkt zunuje, jednoducho ho vrátite a vyberiete si iný. Ten pôvodný dokonca vyčistia za vás, a tak putuje k ďalšiemu zákazníkovi. V prípade, že sa odev časom stane nenositeľným, posielajú ho priamo na upcykláciu, kde je prešitý alebo upravený na nový model, ktorý putuje späť do ,,obehu“. V niektorých prípadoch nepoužiteľné kúsky dokonca posunú do firiem, ktoré z textilného odpadu vyrábajú izolácie pre budovy či iné produkty. Myslíme si, že sme našli udržateľné riešenie pre každého so zmyslom pre módu a srdcom pre planétu!

Už je v móde aj recyklovanie nábytku

Od roku 2014 je na našom trhu čisto slovenská značka PURE JUNK, ktorá sa venuje interiérovému a produktovému dizajnu v oblasti recyklácie odpadov. Vznikla ako reakcia a riešenie ignorovaného problému s odpadmi na Slovensku, a to transformáciou na dizajnové interiérové alebo exteriérové doplnky. Hlavným cieľom mladých Žilinčanov je recyklácia a výroba úžitkových, dizajnérskych predmetov a na náš trh prináša doslova zelenú alternatívu k masovo vyrábaným produktom slovenských aj zahraničných značiek. Snažia sa dať produktom skutočnú pridanú hodnotu a každý z výrobkov je jedinečný. Až 75 % svojich produktov spracúvajú z odpadového materiálu a 25 % vyrábajú z recyklovateľných materiálov. Ich produkty a dizajn sa vyznačujú jednoduchosťou (pure), ale aj napriek tomu spĺňajú reálnu funkciu. A ak sa radi púšťate do drevárskych alebo kutilských výziev, skúste sa im ozvať a prispieť tak doslova k využívaniu odpadov či recyklovaných materiálov. Možno dáte spoločne nový život nielen samotným produktom, ale aj ich majiteľom.

Zelená alternatíva v ubytovaní

Jeden z prvých eco friendly hotelov na Slovensku je situovaný v tichej uličke v centre Košíc. Hotel Dália získal v roku 2011 ako prvý hotel na východnom Slovensku environmentálnu značku EÚ Ecolabel. Tento typ hotelov sa pýši podporou lokálnych pestovateľov plodín a výrobcov potravín, z ktorých vytvárajú pestrú ponuku raňajok, obedov a večerí. Hotel tiež používa úsporné žiarovky a 100 % recyklovaný kancelársky papier, ktorého výroba chráni lesy a znižuje znečistenie ovzdušia až o 74 % oproti výrobe bežného kancelárskeho papiera. Počas leta zabezpečujú ohrev vody solárnymi panelmi, každá izba má samostatnú reguláciu kúrenia a jednorazové balenia kozmetiky nahradili certifikovanou ekologickou kozmetikou európskej kvality. Obmedzujú dokonca používanie jednorazových produktov a obalov. Hostia sa môžu aktívne zapojiť do separácie vďaka nádobám na triedenie odpadu a kompost rozmiestneným v priestoroch hotela. Ekologickú stopu tohto hotela dotvára výzdoba priestorov z lokálnych zdrojov realizovaná zamestnancami a samotnou majiteľkou. Hosťom ponúkajú výhody v podobe zliav pri preukázaní cestovným dokladom z hromadnej dopravy a bicykle uskladnia bezplatne. Takýchto hotelov máme naprieč Slovenskom viac, stačí hľadať značku Ecolabel. Necháte sa zlákať na zážitok v podobe eko hotela?

ZP 08 2023 03

Hotely s ocenením Ecolabel sa pýšia podporou lokálnych pestovateľov plodín a výrobcov potravín, z ktorých vytvárajú pestrú ponuku jedál.

Nech už si vyberiete ktorúkoľvek alternatívu, vybrali ste sa spolu s nami na cestu podpory výnimočných ekologických projektov prospešných pre Slovensko aj celú planétu. Dnes už máme desiatky takýchto pozitívnych príkladov a možno dokonca poznáte alebo prevádzkujete taký, ktorým sa môžeme inšpirovať spolu s ďalšími čitateľmi.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Pamätné dni dona Titusa Zemana

Medzi Bohom a človekom to funguje tak, že Boh dáva výzvy a človek na ne môže slobodne odpovedať „áno“ alebo „nie“. No Bohu sa vždy oplatí povedať „áno“. Ako je to u dona Titusa Zemana?

Španielski mučeníci II.

Počas španielskej občianskej vojny v rokoch 1936 – 39 boli zabití mnohí kňazi, rehoľníci a laici. Zo saleziánskej rodiny podstúpili mučeníctvo spolu 95 členovia.

Apoštolát je aj dôvera, pokora a obetavosť

Apoštolát dona Bosca bol poznačený pokorou a obetavosťou. Nasledujúci príbeh spolu so svedectvom dona Cagliera (MB, zv. IV, 2) nám môže byť krásnym svedectvom, aby sme si nemysleli, že apoštolské úsilie spočíva len v obľúbenosti a radosti medzi mladými.