Plnený chlieb

od | mar 11, 2023 | Osobitný článok

 

Príbeh zo života dona Bosca

Mama dona Bosca, mama Margita, sa právom mohla nazývať matkou tých, ktorí boli v núdzi. Nikdy nikoho nevedela odmietnuť a nikdy nič neodoprela, keď ju iní o niečo žiadali, ako keby bola veľmi bohatá. Chorým, ktorí potrebovali víno, ho štedro darovala a odmietla akúkoľvek náhradu. Požičiavala tiež olej, chlieb, obilnú múku, kukuričnú múku – vždy, keď ju o to prosili a bez toho, aby dala najavo, že ju obťažuje, keď prišli nevhod. Občas si niekto požičal chlieb, a keď sa nachádzal v tiesni, prišiel k nej a hovoril: „Margita, potrebujem chlieb, ale ešte vám mám vrátiť ten, čo ste mi dali minulý týždeň.“ „Už nemyslite na chlieb, ktorý ste si zobrali minulý týždeň. Zakazujem vám o tom povedať čo i len slovo. Budete mať na pamäti, že mi vrátite len ten, čo vám dávam dnes.“ A presne takto to chcela.

Plnený chlieb

Autorka receptu: Margita Skalová / Foto: autorka


Olej obr 01Tepelná úprava: 25 min
Olej obr 02Porcie: 5 porcií
Olej obr 03Celkový čas: 40 min

Ingrediencie:
500 g chlieb
1 cibuľa
1 paprika
2 vajíčka uvarené na tvrdo
200 g slaniny
100 g šunky
200 g tvrdého syru

Postup:

  1. Chlieb si nakrojíme najprv po dĺžke a potom po šírke. Tým vytvoríme na chlebíku šachovnicu. Nakrojujme ho tak, aby nám stále držal tvar. Ja som ho narezávala cca do ¾.
  2. Polovicu syru si nakrájame na pásiky.
  3. Cibuľu, papriku, šunku, slaninu, vajíčka a cibuľu si nakrájame na kocky.
  4. Následne syr ukladáme do medzier rozkrojeného chleba.
  5. Pokračujeme všetkými surovinami. Snažíme sa ich dávať čo najhlbšie do medzier, aby chlebík vsiakol všetky šťavy, ktoré pečením suroviny pustia.

Plneny chlieb 03 2023 02

6. Rozohrejeme si trúbu na 200 °C.
7. Naplnený chlieb položíme do sklenenej misy vystlanej papierom na pečenie a prikryjeme alobalom, alebo druhou polovicou misy.
8. Pečieme cca 20 min.
9. Medzi tým si druhú polovicu syra postrúhame.
10. Po 20 min. posypeme chlieb ešte syrom a necháme ďalších 5 min. zapiecť.
11. Chlebík trháme a môžeme jesť aj rukami.

Plneny chlieb 03 2023 03

Plneny chlieb 03 2023 04

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Noe a zvieratká

Vydavateľstvo DON BOSCO prináša príbeh Noeho s korábom a zvieratkami v krásnom prevedení, ktoré je vhodné pre deti od 3 rokov. Veršovaný text je plný prekvapení a inšpirácií.

Hladina Dunaja výrazne stúpla

Intenzívne zrážky v Nemecku a Rakúsku spôsobili výrazné vzostupy vodných hladín v celej hornej časti Dunaja. Na slovenskom úseku rieky je tiež evidovaný výrazný vzostup vodnej hladiny.

Rebrík, jún 2024

V júnovom Rebríku je voda všade okolo nás. Viete, že 75 % živého stromu tvorí voda? Že zvuk sa šíri vo vode rýchlejšie ako vo vzduchu? Toto a omnoho viac zaujímavostí o vode sa dozviete v Téme júnového Rebríka.