Petícia – Neberte nám 2%!

od | nov 29, 2023 | Osobitný článok

 

Neberte nám 2 %, vyzývajú neziskové organizácie vládu.

Občianske združenia a neziskové organizácie spustili podpisovú akciu, v ktorej vyzývajú vládu, aby ponechala asignáciu 2% z daní v aktuálnom stave.

Tento finančný mechanizmus je podľa nich nesmierne dôležitým zdrojom financovania aktivít, ktoré pomáhajú udržiavať sociálny zmier v spoločnosti. Návrh ministerstva práce,  sociálnych vecí a rodiny tento zmier narúša a bol predstavený bez akejkoľvek diskusie s organizáciami, na ktoré má existenčný dopad.

Neziskový sektor a mimovládne organizácie sú nevyhnutnou a dôležitou súčasťou života demokratickej spoločnosti. Ľudia si prostredníctvom nich vzájomne pomáhajú po celom Slovensku. Často s minimálnymi finančnými zdrojmi, avšak s maximálnym nasadením poskytujú neziskovky široké spektrum aktivít a služieb, ktoré štát nedokáže v potrebnom rozsahu zabezpečovať.

Neziskové organizácie v mnohom suplujú štát. Aj vďaka 2 %.

Všetky poskytované služby a pomoc potvrdzujú, že asignácia dvoch percent je dôležitým zdrojom financovania aktivít, ktoré pomáhajú udržať sociálny zmier v spoločnosti. A práve tento zmier bude návrhom ministerstva práce, soc. vecí a rodiny narušený.

900 000 ľudí na Slovensku podporuje každý rok neziskové organizácie svojimi 2% z daní.

V minulom roku 2 % z dane poberalo 16 955 organizácii. Viac než 900-tisíc občanov sa rozhodlo svoje 2 % poukázať vybranej neziskovej organizácii. Celková suma, ktorou firmy a fyzické osoby svojimi 2% podporili prácu neziskoviek  bola 87 996 356 eur, z čoho 43 miliónov eur predstavovala asignácia od občanov.

Postaviť všetkých týchto ľudí pred dilemu, či majú svojimi 2 % naďalej podporovať vybranú neziskovku alebo ich majú presmerovať svojim rodičom, je veľmi nešťastné a neférové.

Je to zlý návrh, ktorý narúša roky fungujúci mechanizmus.

Neziskovky nechcú a nebudú presviedčať ľudí, aby podporili ich činnosť na úkor rodičov. Takáto „súťaž“ o finančné prostriedky je cynická a nemorálna.

“Je to veľmi zlý návrh, ktorý narúša stabilitu rokmi osvedčeného, fungujúceho a transparentného mechanizmu, ktorý podporuje nezávislosť občianskych spolkov, pomáha občanom či miestnym komunitám a zároveň vytvára osobnú väzbu medzi neziskovými organizáciami a ich podporovateľmi,” hovorí Eva Kováčová z Ligy proti rakovine.

Neziskové organizácie preto vyzývajú vládu, aby nezničila to, čo už viac než 20 rokov dobre funguje a aby legislatívu k 2 % asignácie z daní fyzických a právnických osôb ponechala v aktuálnom stave.

Výzvu môžete podporiť na tomto mieste.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Noe a zvieratká

Vydavateľstvo DON BOSCO prináša príbeh Noeho s korábom a zvieratkami v krásnom prevedení, ktoré je vhodné pre deti od 3 rokov. Veršovaný text je plný prekvapení a inšpirácií.

Hladina Dunaja výrazne stúpla

Intenzívne zrážky v Nemecku a Rakúsku spôsobili výrazné vzostupy vodných hladín v celej hornej časti Dunaja. Na slovenskom úseku rieky je tiež evidovaný výrazný vzostup vodnej hladiny.

Rebrík, jún 2024

V júnovom Rebríku je voda všade okolo nás. Viete, že 75 % živého stromu tvorí voda? Že zvuk sa šíri vo vode rýchlejšie ako vo vzduchu? Toto a omnoho viac zaujímavostí o vode sa dozviete v Téme júnového Rebríka.