Pandémia

od | nov 19, 2023 | Svet

 

Veľmi dobre si pamätáme pandémiu COVIDU a zložitý spôsob života počas nej. Je už COVID definitívne preč? Alebo sa môžu vyskytnúť iné pandémie?

Tri pandémie sa považujú za najhrozivejšie v histórii: mor Justiniana v 5. storočí, slávna „čierna smrť“ v 14. storočí (1348) a tretia pandémia na prelome 19. a 20. storočia.

Keď španielsky dobyvateľ Hernan Cortes pristál v roku 1519 na brehoch súčasného Mexika, žilo tam asi 22 miliónov ľudí. Po 80 rokoch mala miestna populácia sotva milión. Hromadné úmrtia pôvodných obyvateľov nesúviseli so zvláštnymi zverstvami Španielov, ale s baktériou, ktorú Európania nevedomky priniesli do Strednej a Južnej Ameriky.

 

 

COVID-19

Prvý raz bol identifikovaný u pacientov so závažným respiračným ochorením v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, z ktorého sa rozšíril do celého sveta a spôsobil pandémiu.

Podľa vyjadrení predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie v januári 2023 malo v tom čase už 90% svetovej populácie vytvorený určitý stupeň imunity proti SARS-CoV-2 a pandémia by mohla dospieť k svojmu koncu v priebehu roku 2023.

Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne odvolala globálny stav núdze v súvislosti s ochorením COVID-19.

Je však zrejmé, že k odstráneniu vírusu SARS-CoV-2 už nedôjde a ochorenie sa stane endemické, t. j. bude trvalo a celosvetovo rozšírené v populácii a ľudia ho budú spravidla prekonávať už v detstve, väčšinou s minimálnymi príznakmi alebo aj bez príznakov.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Veľkonočné udalosti

Vo farskom kostole v Chieri v Taliansku sa nachádza takéto sympatické vyobrazenie udalostí Veľkej noci. Pomocou malých sošiek a scenérií sú tu znázornené posledné chvíle Ježišovho života na tejto zemi.

Želania pápeža Františka

Mojim želaním, pre Vás mladých je, „aby prostredníctvom bratského prijatia a úcty, počúvania a zdieľania ste boli proroctvom lásky na chválu a slávu Pána a semienkom jednoty pre dobro všetkých kresťanov vo svete i samotného sveta.“