Napríklad aj kvalitné železo zadarmo a priamo z neba. Presne toto sa stalo na severnej Orave v roku 1830.
V tridsiatych rokoch 19. storočia začali nachádzať obyvatelia v Oravskej kotline pod najsevernejšími svahmi Oravskej Magury rôzne veľké kusy železných kameňov. Nachádzali ich na poliach v rašeliniskách v lese. Dnes je táto oblasť sčasti zatopená vodnou nádržou Oravskej priehrady západne od bývalej obce Slanica.
Lesní robotníci bežne nachádzali kusy železa, ktoré vážili aj 40 kg. Považovali ich za kvalitnú železnú rudu, preto ich nosili do huty a tam si nechávali vyrábať nástroje pre poľnohospodárov a drevorubačov. Táto „železná ruda“ bola veľmi kvalitná a nástroje z nej vyrobené boli mimoriadne tvrdé a odolné, mali najvyššiu kvalitu. Ľudia nevedeli, odkiaľ sa tieto železné kamene v ich krajine objavili. Miesta nálezov tajili a tak v rokoch 1830 – 1840 postupne z krajiny vyzbierali najmenej 1,6 tony vzácneho železného materiálu.
Až v roku 1844 nálezy identifikoval rakúsky geológ a mineralóg Wilhelm Haidinger (1795 – 1871). Boli to zvyšky po železnom meteorite, ktorý tu na severnej Orave dopadol okolo roku 1830. Početné úlomky meteoritu so sumárnou hmotnosťou okolo 200 kg sú v zbierkach po celom svete – najväčší kus (45,5 kg) je v zbierke univerzity v Tübingene (Nemecko), štyri kusy sú v Prírodnohistorickom múzeu vo Viedni (spolu 19,8 kg), ďalšie sú napr. v Maďarskom národnom múzeu v Budapešti (18,1 kg), Berlíne (10,1 kg), Londýne (9,0 kg) a Prahe (2,1 kg). Plátok o hmotnosti 181 g je i v zbierke Slovenského národného múzea v Bratislave.
Keďže v teréne nebol nájdený žiaden väčší dopadový kráter, predpokladá sa, že šlo o bohatý meteorický dážď s neznámym celkovým objemom. Objav meteoritu Magura a jeho nasledujúci rozsiahly výskum mal pre vývoj európskej meteoritiky v 19. storočí mimoriadny význam. Chemickým zložením predstavuje typické meteorické železo – obsahuje 92,6 % mimozemského železa, 6,7 % niklu, 0,5 % kobaltu, 0,2 % fosforu, stopovo aj gálium, germánium, irídium a zrnká diamantu. Po prvýkrát v ňom boli opísané typové minerály schreibersit a cohenit.
Meteorit, ktorý spadol na Oravskej Magure, je druhý najstarší nález meteoritu z územia Slovenska. Z historického hľadiska je to najvýznamnejší nález meteoritu na našom území.
Keďže v čase dopadu tohto meteoritu ešte neexistovala fotografia, ponúkame vám aspoň obrázky, ako si tento meteorit predstavuje umelá inteligencia.
Niekedy nám aj z neba spadne hodnotný dar priamo k nohám. Len sa treba trochu poponáhľať a včas ho pozbierať.
0 komentárov