Obsah
Autor: Barbora Okruhľanská / Foto: Unsplash
Mnoho ľudí je permanentne pripojených k internetu, pretože majú strach z toho, že keď sa odpoja, ujde im niečo dôležité. Chcú byť prví, ktorí sa dozvedia novinky, preto každú chvíľku kontrolujú mobil a nevedia ho pustiť z ruky.
Naháňajú sa za tým, aby boli prví v reagovaní na novinky, v komentovaní či zdieľaní. Túžia vidieť nové fotky, videá, čítať nové správy. Pre okolie chcú pôsobiť, že sú „in“ – sčítaní a dobre informovaní. Nedokážu si povedať, že mobil počká. Ostávajú potom nepokojní, nervózni, pretože sú zahltení informáciami a digitálnymi podnetmi.
Ide o FOMO
Tieto 4 písmenká sú skratkou anglického výrazu fear of missingout, čo v slovenčine znamená „strach, že mi niečo ujde, že niečo premeškám“. Tento novodobý syndróm sa prejavuje túžbou mať aktuálny prehľad o všetkom, čo sa deje na sociálnych sieťach, a potrebou kontrolovať notifikácie z aplikácií. FOMO sa však netýka iba mladých, má s ním svoje skúsenosti aj kopec ľudí v produktívnom či zrelom veku. Môžu ho zažiť ľudia všetkých vekových skupín.„Sme FOMO Sapiens,“ povedal Patrick McGinnis už okolo roku 2003, pretože tento stav sám ako študent zažíval.
Byť stále „in“
Pri FOMO nejde iba o honbu za spravodajskými aktualitami, ale o potrebu sledovať novinky zo života priateľov a známych či neznámych osobností, ktorých je plný internet. Sociálne siete ako Facebook a Instagram tento syndróm posilnili, keďže poskytujú priestor, kde sa k informáciám, fotkám, videám dostaneme ľahko. Určite tento strach existoval aj pred sociálnymi sieťami. Pomenovaný ako syndróm však bol len pred štvrťstoročím a skúmaný až po príchode sociálnych sietí. Pretože práve v dôsledku používania sociálnych médií, ktoré nás neprestajne lákajú sledovať životy druhých ľudí, je dnes syndróm FOMO častejší a zrejme aj silnejší.
Zároveň nás núti porovnávať svoj bežný život so životmi ostatných. Pri tom porovnávaní často nastupuje pocit, že ostatní sa majú lepšie. Zdá sa nám, že sa viac zabávajú, žijú kvalitnejší život, viac si dovolia alebo prežívajú lepšie dni ako my. FOMO nie je len pocit, že v tejto chvíli môžeme robiť lepšie veci, ale je to aj pocit, že prichádzame o niečo zásadne dôležité, čo práve prežívajú ostatní. Môže sa vzťahovať na čokoľvek. Od oslavy narodenín, cestovania do zahraničia, nakupovania značkového oblečenia až po povýšenie v práci. Vždy sa vtedy objavuje pocit bezmocnosti, že nám niečo veľké chýba. Skresľuje to však realitu, zahŕňa hlboký pocit závisti a ovplyvňuje sebaúctu.
Ako sa FOMO prejavuje?
Ľudia trpiaci syndrómom FOMO len tak „scrollujú“ na sociálnych sieťach, hoci tú istú činnosť vykonali pred chvíľočkou. Majú stále zapnuté dáta, sú nonstop pripojení k wifi a mobil musia mať vždy poruke. Prináša im to potom vedľajšie symptómy, ako neschopnosť sústrediť sa, podráždenosť, únavu, nepokoj, zlú náladu či problémy so spánkom. Nie je však možné, aby boli vždy o všetkom informovaní a držali krok s informáciami v online svete. Dostali by sa tak rýchlo do začarovaného kruhu plného únavy a vyčerpania.
Najčastejšie sa táto fóbia spája s používam sociálnych sietí a mobilných telefónov. Možno sa to už stalo aj vám, keď ste boli chvíľu mimo dosahu svojho mobilu a cítili ste sa neisto. Mnohí to popisujú ako pocit stratenia, akoby im chýbalo niečo, bez čoho si v tej chvíli nevedia predstaviť fungovanie. Nejde ani tak o zvyk, stereotyp ako o závislosť a úzkosť. Podobný pocit zažívajú aj napríklad tí, ktorí musia hneď vidieť nový diel svojho obľúbeného seriálu, nedovolia si vymeškať pozeranie večerných správ alebo si nevedia predstaviť vynechať sledovanie športových zápasov.
Prvé príznaky
Málokto si FOMO efekt uvedomuje a prizná. Koľkokrát sa vám stalo, že ste siahli do vrecka alebo do kabelky pre vibrujúci alebo zvoniaci telefón, ale po jeho vytiahnutí ste zistili, že sa vám to len zdalo? Stáva sa vám, že chcete zistiť, koľko je na mobile hodín, ale rovno už aj kontrolujete notifikácie, čo vás zdrží, a nakoniec zabudnete, prečo vlastne máte mobil v ruke. Ako sa cítite, keď musíte mobil vypnúť a odložiť? Viete, koľko času trávite s mobilom ruke? Máte o tom prehľad? Pozrime sa na to, koľko času ušetríme, keď denne zmenšíme počet hodín na sociálnych sieťach. Ak by sme každý deň vedome odložili mobil aspoň na 30 minút, ušetríme tak 182 hodín ročne pre hodnotnejšiu aktivitu.
Ako z toho von?
Byť nonstop online nám dáva pocit falošnej zaneprázdnenosti a dôležitosti. Hoci niekde v kútiku duše vieme, že by bolo dobré plniť si teraz svoju povinnosť, digitálne technológie nás vyrušujú. Pracujeme, učíme sa, no popri tom odpovedáme na správy, čo v nás utvrdzuje pocit dôležitosti. Preskakujeme z jednej aktivity na druhú, sústavne prerušujeme činnosť, na ktorú potrebujeme sústredenie. Dostávame sa tak do permanentného tlaku a stresu. Potrebujeme sa naučiť odpojiť sa, keď nepotrebujeme byť pripojení. Stačí vypnúť zvonenia, notifikácie alebo si dať mobil do letového režimu. Skúste to napríklad hodinu pred spaním a hodinu po zobudení.
Cesta vďačnosti
Riešením môže byť pestovanie vďačnosti za veci, ľudí, udalosti v každodennom živote. Montesquieu povedal: „Keby sme si len želali, aby sme boli šťastní… Lenže my si želáme byť šťastnejší než ostatní, čo je ťažké dosiahnuť, pretože veríme, že ostatní sú šťastnejší, než v skutočnosti sú.“ Páči sa mi aj výrok: „Vďačnosť mení to, čo máme, na dostatok.“
Veľmi obľúbeným sa stal fenomén JOMO, čiže radosť z chýbania (z anglického Joy of Missing Out). Áno, je to presný opak syndrómu FOMO. Ide o vedomé premeškanie všetkého toho ruchu, ktorým nás zahlcujú médiá, správy či sociálne siete. Cieľom je užívať si prítomnosť, žiť tu a teraz bez zbytočného vyrušovania digitálnymi technológiami. Ideálne je uniknúť do prírody alebo sa začítať do dobrej knihy a chvíľu neriešiť, čo sa stalo, kto čo povedal, akú fotku uverejnil či aké zmeny na nás chystajú politici.
Pomôže nám k tomu aj digitálny detox, teda vedomé rozhodnutie oddýchnuť si od digitálnych technológií, najčastejšie od mobilu a sociálnych sietí. Najlepšie je vyskúšať si detox počas dovolenky alebo víkendu. Odporúčam však avizovať svojim blízkym, že budete na nejakú dobu offline, aby sa aj oni pripravili, že sa môže stať, že sa s vami hneď neskontaktujú.
Otestujte sa!
Prečítajte si tieto vety. Koľko z nich o vás platí?
- Spím s mobilom v blízkosti hlavy.
- Keď sa mi vybíja mobil a nemám nabíjačku, pociťujem veľkú neistotu a nepokoj.
- Tesne pred spaním sa aj hodinu pozerám do mobilu, prípadne tabletu.
- Niekedy sa v dôsledku pekných fotiek druhých na sociálnych sieťach cítim horšie.
- Vo voľnom čase trávim väčšinu času na internete.
- Bežne kontrolujem pracovné e-maily aj počas dovolenky.
- Keď ráno vstanem, hneď si skontrolujem mobil.
- Mobil mám vždy vo svojej blízkosti, nikde ho neodkladám.
- Upozornenia na pracovný e-mail mám zapnuté aj mimo pracovného času.
- Keď trávim čas s inými ľuďmi, napríklad pri spoločnom obede, káve, stáva sa, že sa začnem pozerať do mobilu.
- Je pre mňa ťažké začať alebo dokončiť väčšiu úlohu, mám tendenciu stále kontrolovať e-maily a správy.
- Bezcieľne surfovanie po internete je môj najčastejší dôvod, pre ktorý odkladám svoje povinnosti.
Pokiaľ ste hoci len na jeden výrok odpovedali „áno, platí to pre mňa“, mali by ste viac vnímať, ako vám digitálne technológie vstupujú do života a začať regulovať ich vplyv. Pokiaľ sa vás týkalo viacero bodov, bolo by užitočné, aby ste začali rozmýšľať, či nie je čas niečo zmeniť, alebo si vyskúšať digitálny detox.
0 komentárov