Novosť u sestier saleziánok

od | dec 29, 2022 | Časopis 1/2023, Saleziánska rodina

 

Autor: Miroslava Tarajová FMA, Monika Foltýnová FMA/ Spracovala: Iveta Sojková FMA / Foto: archív FMA

Apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli požehnal zrekonštruovaný provinciálny dom sestier saleziánok v Bratislave.
Kolégium blahoslavenej Márie Romero FMA pod vedením sestier saleziánok si našlo svoj dom v Prešove.

Čo je nové u saleziánok v Bratislave (sestra Miroslava Tarajová FMA)

Na slávnostnom otvorení a požehnaní priestorov zrekonštruovaného provinciálneho domu sestier saleziánok na Kremnickej ulici v Bratislave sa zúčastnili 7. 10. 2022 mnohí hostia aj za prítomnosti apoštolského nuncia Mons. Nicola Girasoliho a generálnej ekonómky sestry Eny Veralís Bolaños FMA. Súčasťou zrekonštruovaného provinciálneho domu je novootvorené „Saleziánske centrum prijatia, výchovy a vzdelávania“ , ktoré ponesie názov DO.MA.

Na sviatok Panny Márie Ružencovej sa v popoludňajších hodinách stretli viaceré sestry saleziánky, kňazi, stavební pracovníci a podporovatelia diela pri FMA v bratislavskej Petržalke. Spoločne oslávili ukončenie rekonštrukcie časti provinciálneho domu a začatie jeho novej činnosti.

Novost u sestier 01

Logo Saleziánskeho centra prijatia, výchovy a vzdelávania v Bratislave

Obnovená časť ponesie názov DO.MA. Ide o spojenie dvoch slov: dom a Mária, s ktorými je spojená saleziánska charizma. Dom predstavuje atmosféru rodinnosti a Mária je srdcom odkazu dona Bosca.

Prestrihnutie pásky

Na slávnostnom otvorení domu prestrihol pásku otec nuncius Mons. Nicola Girasoli, generálna ekonómka Inštitútu FMA sestra Ena Veralís Bolaños a provinciálna predstavená Inštitútu FMA na Slovensku sestra Monika Skalová. Nasledovala liturgia požehnania, v rámci ktorej otec nuncius povedal: „Som veľmi rád, že moja prvá pastoračná návšteva na Slovensku je spojená práve s požehnaním. Požehnanie nepatrí len múrom, ale hlavne srdciam.“ Spomenul, že saleziánska charizma je mu veľmi blízka, keďže aj jeho rodná sestra je saleziánkou.

Históriu domu od roku 1993 po súčasnosť si prítomní hostia priblížili prostredníctvom príhovorov a komentovanej fotografickej prezentácie. Sestra Mária Červená FMA hosťom rozpovedala netradičný príbeh kúpy domu od pôvodného majiteľa, na ktorom sa osobne zúčastnila. Sestra Monika Skalová predstavila činnosť, ktorej sa tu sestry v priebehu rokov venovali, a poďakovala sa všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k obnove domu: sestrám z generálneho domu v Ríme; sestre Ľubici Feňovej FMA a sestre Jane Kurkinovej FMA za realizáciu myšlienky; bratom saleziánom za podporu a fandenie; farárovi pátrovi Milanovi Bubákovi SVD, ktorého pomoc sestry veľmi ocenili; firmám AIRES a NOREX za realizáciu celej prestavby; projektovej firme Archstyl a mnohým ďalším.

Novost u sestier 02

Hostia a účastníci slávnostného požehnania nového centra

Generálna ekonómka sestra Ena, ktorá prišla z Ríma v zastúpení generálnej Matky Inštitútu FMA Chiary Cazzuollo, odovzdala sestrám pri tejto príležitosti strieborný obraz Panny Márie. „Veríme, že Mária od čias dona Bosca prechádza našimi domami. Ale dôležitejšie je, aby bolo cítiť medzi ľuďmi, že im Máriu prinášame,“ povedala sestra Ena. Veľmi ocenila myšlienku budúceho diela aj samotné zrekonštruované priestory.

Program otvorenia domu zakončila slávnostná recepcia, počas ktorej si mohli hostia pozrieť priestory domu.

Novootvorené Saleziánske centrum prijatia, výchovy a vzdelávania bude poskytovať ponuky prijímania a ubytovávania hostí, organizovania vzdelávacích kurzov a s tým spojenú výchovu mladých. Ako podčiarkol otec nuncius aj podľa slov pápeža Františka, prijatie človeka je veľmi dôležité a výchova so vzdelávaním veľmi saleziánske.

Presuňme sa k novosti života saleziánok v Prešove (sestra Monika Foltýnová FMA)

Možno keby sa vás pred rokom niekto spýtal, či v Prešove sú saleziánky, tak by ste mu, samozrejme, odpovedali, že nie. Dnes je to už inak. Dajme priestor sestre Monike Foltýnovej, ktorá nám priblíži novosť života v Prešove:

,,Posledné dni v apríli 2022 priniesli veľkú zmenu. Keďže sme nenašli dom na prenájom v Košiciach, kde by sme mohli presunúť z bytu náš sympatický rodinný miniinternát – Kolégium Márie Romero, boli sme pred dôležitým rozhodnutím. Skončíme alebo sa predsa len v nejakom inom meste nájde pre nás dom na prenájom?

Novost u sestier 03

Logo Kolégia Márie Romero

A veruže sa našiel. Tak sa začalo naše sťahovanie do Prešova na Solivar. Dom nebol až taký prázdny. Čakali nás takmer štyri mesiace prípravných prác – maľovanie celého domu, zariaďovanie izieb, kúpeľní či celkové skrášlenie prostredia. Počas tohto obdobia sme zažívali veľmi veľa dobra, ktoré sa nám dostalo od miestnych bratov saleziánov, saleziánskej rodiny, susedov, sestier či úplne pre nás neznámych ľudí. Veru, niekedy sme ráno ani netušili, koľko nás vlastne bude na obede.

Jeden deň bol úplne špecifický. Ráno o 8.00 niekto zvoní, či je tu správne, že tu vraj bývajú saleziánky a že on má čas, a tak môže pomôcť, s čím treba. Sotva sme tomuto pánovi ukázali prácu, už prišiel ďalší, že tiež má dnes čas. O pár hodín sme počuli, že niekto kosí trávu, a tak sme si povedali, aké by to bolo pekné, keby aj nám niekto pokosil v záhrade trávu. O chvíľu sme zistili, že to ďalší pán kosí v našej záhrade. S takouto veľkodušnou pomocou sme pripravili priestory do konca augusta 2022.

Život v dome

Ale bez života by bolo aj v pekne upravenom dome človeku smutno. Neboli by to misie, keby sme mali veci predčasne jasné a naplánované. Veď don Bosco hovorieval: „Išiel som ďalej tak, ako mi okolnosti ukazovali.“

Novost u sestier 04

Dievčatá z Kolégia Márie Romero

Teraz je nás v dome sedem – dve sestry saleziánky (sestra Zuzana Saloňová FMA a sestra Monika Foltýnová FMA), tri dievčatá z Luníka IX a dve dievčatá zo Šarišského Jastrabia. Uvidíme, či k nám ešte niekto pribudne počas roka. September bol zaujímavý a ako každý začiatok školského roka, aj veľmi dynamický. Dievčatá si museli zvykať na nové prostredie, niektoré museli prekonať strach zo slovenského prostredia, jazyka a naučiť sa, že k škole patrí i robenie si domácich úloh a poctivé učenie sa na druhý deň.

Dievčatá sa neučili iba školské vedomosti. V Kolégiu často robili veci po prvýkrát alebo také, z ktorých mali predtým strach. Narábanie so spotrebičmi, pomoc pri varení a pečení, sadenie zeleniny či starostlivosť o kvety. Okrem zodpovednosti sme mali čas aj na radosti. Dievčatá si vyskúšali jazdenie na korčuliach alebo na bicykli, jesennú oberačku hrozna. Nechýbal výlet do Bardejova či prechádzky po Prešove.

Novost u sestier 05

Spoločná práca v záhrade Kolégia Márie Romero

Jednoducho, kráčame v Kolégiu spoločne a učíme sa bežnému životu so všetkými radosťami aj námahou, ktorá k tomu patrí. Uvidíme, čo má Pán Boh pre nás v nasledujúcich mesiacoch pripravené. Už teraz sa tešíme!

FB: Kolégium Márie Romero
mail: kolegiummarieromero@gmail.com
Podporiť nás môžete cez: IBAN SK13 8330 0000 0027 0225 5541

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

ADMA – prvé prísľuby v Bratislave

K saleziánom na Mamateyovej v Bratislave chodím s celou rodinou už viac ako 20 rokov. Postupne sme sa všetci štyria zoznámili so saleziánskou spiritualitou a zistili sme, že je nám blízka.

S Máriou Mazzarellovou na čaji v materskej škole

Už niekoľko rokov okolo sviatku sv. Márie Mazzarellovej (13. máj) je zvykom v Cirkevnej materskej škole v Bratislave-Petržalke, ktorú spravujú sestry saleziánky, organizovať akciu určenú špeciálne pre mamičky s názvom „Čaj o piatej.“

Prší, neprší…? Oslavovať sa musí…!

Oslava sviatku Panny Márie Pomocnice kresťanov 2024. U saleziánov v Bratislave na Miletičovej prišiel dážď… a tak aspoň najdôležitejšie veci sa museli presunúť pod strechu…

Chodili k Saleziánom ešte pred príchodom komunizmu

Združenie Exallievov a priateľov dona Bosca na Slovensku má medzi svojimi členmi aj seniorov. Sú to starší exallievi-odchovanci, ktorí chodili do saleziánskych stredísk ešte pred príchodom komunizmu v Československu.