Nová Dubnica

od | feb 4, 2022 | Saleziáni

 

Text a Foto: SDB Nová Dubnica

Vianočné sviatky sme prežili spoločne. Bol čas i možnosť navštíviť príbuzných, čo viacerí využili, ale aj oddýchnuť, povenovať sa veciam, na ktoré za bežného chodu neostáva veľa času, byť viac spolu.

Nova dubnica 02

Nový rok priniesol novú nádej. Opäť sa rozbehla škola prezenčnou formou aj vo vyšších ročníkoch. Uvoľnenie opatrení prinieslo možnosť znovu rozbehnúť stretkovú činnosť. Vrátili sme sa k prezenčnej forme stretiek s birmovancami a animátormi. Uskutočnilo sa ďalšie kolo formácie mladých animátorov pod vedením direktora komunity aj výlety s mladými pod vedením Jožka Peržeľa.

Nova dubnica 04

Život uplynulých dní bol však poznačený nielen uvoľnením opatrení, ale aj blížiacim sa polrokom a klasifikačnou poradou. To bolo cítiť aj na účasti mladých v oratóriu, ktorá bola naozaj veľmi skromná vzhľadom na školu a na opatrenia, ktoré mnohým príchod do oratória neumožňujú. No položili sa zárodky spolupráce medzi oboma Dubnicami. Zopár animátorov z Novej Dubnice navštívilo stredisko v Dubnici nad Váhom a čakáme, že nám túto návštevu čoskoro oplatia.

Nova dubnica 03

To, čo ožilo, bola škola. Hneď v úvode nového kalendárneho roka bola krátka porada a po nej duchovná obnova učiteľov, ktorú zastrešuje Tibor Haluška. Pomaly, ale isto dáva učiteľom spoznať teológiu nie len teoreticky, ale aj v živote každodennom. Postupne po jednotlivých triedach a učebniach boli posvätené aj priestory školy direktorom a duchovným správcom Spojenej školy svätého Jána Bosca Marekom Michalenkom.

O nových dvoch členov sa rozrástol mediálny krúžok, ktorý na škole vedie Dano Imriška. Spolu s jedným animátorom vedie šesť detí z prvého stupňa ZŠ. Je to príklad, ako sa aj s málom dá spraviť veľa. Mediálnici sú síce veľmi mladí, ale to, čo robia, ich naozaj baví. Dôležité je „vytvárať dianie“, ako hovorieval jeden spolubrat. Ich posledné video má na Instagrame už takmer 5 000 zhliadnutí. Občas sa na ich tvorbu prídu pozrieť aj učitelia, prípadne iné deti a viacerí sa tešia na nové príspevky na internete. Dokonca zaujali aj vedenie školy a zástupca riaditeľa má už premyslených zopár námetov na Instagram Reels, ktoré by rád zrealizoval so staršími žiakmi a použil na propagáciu školy, keďže je najvyšší čas na získavanie potenciálnych študentov pre technické lýceum. Ak čítaš tieto riadky a vieš o niekom, koho by lákalo programovanie a počítače vôbec, vieš, kam ho nasmerovať. Ubytovanie je možné na internátoch v okolí (Pruské alebo Trenčín).

No a tak si tu žijeme.

Nova dubnica 05

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Slávnosť Márie Pomocnice kresťanov

V stredu 24. mája oslávili veriaci zo saleziánskej farnosti v Bratislave-Miletičovej titul svojho chrámu – Pannu Máriu Pomocnicu kresťanov.

Stretnutie saleziánov koadjútorov

Saleziánska charizma je veľmi bohatá a pestrá. Jej jadro tvoria saleziáni, ktorí svoje povolanie prežívajú v dvoch navzájom sa dopĺňajúcich formách – ako saleziáni kňazi a ako saleziáni koadjútori, tiež nazývaní saleziáni laici.

Košice-Tri hôrky

Od marca tohto roku saleziáni v Košiciach na Troch hôrkach úspešne rozbehli utorkové vysokoškolské večery A.K.A.

Banská Bystrica

Až traja bratia a jedna sestra z našich komunít mali životné jubileá alebo „bežné“ narodeniny počas uplynulého mesiaca. Tak ešte raz „auguri“.