Obsah
Autor: Alžbeta Zelná, Kristína Zelná / Foto: autorky textu
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, koľko elektrospotrebičov a výrobkov s označením „zákaz odhadzovania do smetiakov“ máte v domácnosti? A koľko z nich viete po ich opotrebení správne triediť, recyklovať či vyhodiť?
Viete vôbec, že mnohé z jednorazových elektrospotrebičov sa dajú nahradiť udržateľnejšími verziami? Čítajte ďalej a my vám predstavíme elektroodpad, ako ste ho doteraz nepoznali.
Elektroodpad je čoraz väčším problémom dnešnej doby, pretože podľa Európskej environmentálnej agentúry je najrýchlejšie rastúcim druhom odpadu. Dopyt po tomto type produktov v našej konzumnej spoločnosti narastá doslova každým dňom. Jedným z dôvodov môže byť aj princíp plánovaného zastarávania produktov, čiže snaha o zníženie kvality výrobku. Hovoríme o snahe udržiavať kolobeh predaja z dôvodu rýchleho opotrebenia. Keďže tento princíp prevzali mnohí svetoví výrobcovia, môže sa nám zdať, že výrobky, ktoré sa nám podarilo kúpiť ešte za starých čias, vydržia oveľa dlhšie.
Prečo je elektroodpad problémom?
Elektrospotrebiče, žiarovky či batérie sú produktmi s nebezpečným zložením. Obsahujú napríklad ortuť, olovo, transformátory s obsahom PCB (polychlórované bifenyly) alebo časti s chlór-fluorovanými uhľovodíkmi (inak známe ako CFC alebo freóny). Problém nebezpečných surovín sa spája s ťažbou nerastov – často ide o zber ťažkých kovov holými rukami vo viacerých afrických štátoch. Mnohé príbehy sa spájajú najmä s ťažbou kobaltu v Demokratickej republike Kongo. Opisujú prácu zotročených malých detí, ktoré na túto prácu bežne využívajú. Väčšina týchto príbehov sa končí veľmi smutne. Hlad, zlé zaobchádzanie či choroby sú pre tieto deti smrteľnými. Ak vás táto téma zaujíma, odporúčame vám dánsko-nemecký dokument „Krv v mobiloch“, ktorý je voľne dostupný na Youtube.
Kde sa končia naše staré spotrebiče?
Otázka, na ktorú chceli nájsť odpoveď mnohí, preto sa organizácie ako BAN (Basen Action Network) rozhodli vybaviť použitú elektrotechniku GPS zariadeniami a takto sledovať ich polohu. Štúdie dokazujú, že z 314 sledovaných zariadení ilegálne putovalo do rozvojových krajín až 11 kusov. Najčastejšou finálnou destináciou elektroodpadu z rôznych častí sveta sa stala Ghana. Tento štát v západnej Afrike je známy najmä vďaka svojej prírode a bohatej histórii. Ale v poslednej dobe sa krajina, konkrétne štvrť ghanského hlavného mesta Akkra s názvom Agbogbloshie, stala známou pre jednu z najrozsiahlejších a najtoxickejších skládok s elektroodpadom v Afrike.

Dopyt po novej elektrotechnike vytláča tú starú na nelegálne skládky po celom svete. Často však končia pri cestách, vodných tokoch či v lesoch aj v našej krajine (Malý Dunaj, Podunajské Biskupice)
Je to miesto, kde ročne končí 250-tisíc ton ilegálneho elektroodpadu z celého sveta. Medzi nimi možno aj práve naše staršie smartfóny. Pracujú tam desaťtisíce ľudí, ktorí sa denne prehrabávajú v odpade. Spaľujú káble, aby sa dostali k cenným kovom, rozoberajú spotrebiče na malé súčiastky, aby z nich získali náhradné diely, alebo sa bezcieľne potulujú v nekončiacich dunách elektroodpadu. Celé toto miesto vzniklo len pre stále sa zvyšujúci dopyt po novej ektrotechnike, ktorá vytláča tú starú na nelegálne skládky po celom svete.
Naučme sa správne recyklovať nepotrebný elektroodpad
Začnime najprv drobným elektrom– hračkami, ručnými mixérmi, nabíjačkami a káblami, počítačovými doplnkami, cestovnými žehličkami, ale tiež batériami a žiarovkami. Tieto je možné bezplatne odovzdať v ktorejkoľvek predajni s elektrozariadeniami. Majú tam vyhradené miesto pre malé elektroodpady s vonkajším rozmerom do 25 cm v akomkoľvek množstve a stave. Zbierajú ich často aj v rôznych ďalších obchodoch a obchodných centrách, stačí hľadať zberné miesto so špecifickým označením. Batérie, najmä tie jednorazové, radíme medzi nebezpečný odpad tiež, preto nesmú končiť v bežnom zmesovom odpade. Obsahujú totiž škodlivé látky, ktoré môžu spôsobiť poškodenie nervového systému, ale aj anémiu a v extrémnych prípadoch kómu a následnú smrť. Aj žiarovky sa stávajú po vypálení nebezpečným odpadom. Odovzdať ich preto môžete do predajní (tzv. miesto spätného odberu), na zberné dvory alebo do mobilných zberní (počas jarných tzv. dní čistoty v mestách a obciach). Okrem toho si treba uvedomiť, že elektroodpad, ktorí skončí v komunálnom odpade, putuje rovno do spaľovní, kde sa všetky tieto nebezpečné látky uvoľňujú do ovzdušia.

Vyhradené miesto pre drobné elektroodpady nájdeme dnes už aj vo firmách a vo verejných priestoroch, ako sú knižnice
Čo sa týka väčšieho elektra, môžete ho odovzdať pri nákupe rovnakého druhu produktu v elektropredajniach. Tento systém spätného odberu funguje na princípe kus za kus. Napríklad pri kúpe novej chladničky, vám predajca starú chladničku odvezie, a to bez ohľadu na značku alebo miesto jej pôvodného nákupu. Pokiaľ však nekupujete nový produkt a nefunkčného sa chcete iba zbaviť, jednoducho ho môžete odovzdať na zberných dvoroch v mestách a obciach alebo prostredníctvom mobilných zberov.
Nevyhnutné spotrebiče v našej domácnosti a ich získavanie
Existuje zopár krokov, vďaka ktorým sa náš negatívny dopad v tomto začarovanom kruhu elektroodpadu môže minimálne zmierniť. V prvom rade by sme mali odmietnuť to, čo nepotrebujeme. Treba zvážiť, či potrebujeme nový štýlovejší smartfón, tablet, notebook, kávovar, vysávač, televíziu alebo najmodernejší domáci robot. V prípade, že je pre nás výrobok nevyhnutný, pokúsme sa redukovať svoje potreby nakupovať nové veci a zvážme možnosť spotrebičov z druhej ruky alebo ich požičiavania, napríklad tých, ktoré používame príležitostne. Pomer cena-kvalita-udržateľnosť by mal byť pre nás jedným z kľúčových ukazovateľov.

Nabíjateľné batérie s možnosťou dobitia až 2100-krát sa nám vyplatia pri pravidelnom využívaní
Jednorazové batérie sú síce lacnejším variantom, ale nabíjateľné s možnosťou dobitia až 2100-krát sa nám zaručene viac vyplatia pri pravidelnom využívaní. Alebo môžeme svoje funkčné, no nepotrebné zariadenia ponúknuť napríklad charitám, azylovým domom či školám, centrám, dokonca priateľom i susedom.
Určite by sme nemali vynechať možnosť opravy nefunkčných zariadení, vďaka čomu sa predĺži život elektroniky. V dnešnej dobe určite pomocou internetu nájdete opravárov v okolí. Navyše tak môžeme podporiť miestnu ekonomiku a drobných podnikateľov. V neposlednom rade nezabúdajme, že všetka elektrotechnika sa dá recyklovať, stačí len troška chuti a odhodlania.

Určite by sme nemali vynechať možnosť opravy nefunkčných zariadení, vďaka čomu sa predĺži životnosť elektroniky
A ak si aj po týchto radách myslíte, že zbavovanie sa nepotrebného elektroodpadu je náročnou a nedosiahnuteľnou výzvou, nedajte sa odradiť. Aj my sa stále učíme napriek tomu, že sme vyrastali v domácnosti, kde sa recykloval elektroodpad do poslednej súčiastky a batérie boli výlučne nabíjateľné. Snažíme sa a sme na dobrej ceste. Vzorov je mnoho. A azda sa staneme príkladom pre tých, čo ešte len začínajú. Začnime baterkami a drobným elektroodpadom do 25 cm a uvidíme, kam nás to dovedie.
0 komentárov