Najväčšia ľadová plocha na korčuľovanie

od | jan 6, 2024 | Osobitný článok

 

Autor: Jozef Kupka SDB

Oravská priehrada je najväčšia vodná plocha na Slovensku. Teraz v zime keď sú mrazy, celá priehrada zamŕza. Dá sa na nej korčuľovať, chodiť na bežkách, alebo prechádzať.

 

 

Korčuľovanie je možné hlavne na začiatku po prvých mrazivých dňoch, kým nenapadne veľa snehu. Potom sú už vhodnejšie bežky.

Oravska priehrada 01 2024 02

Korčuľovanie na tejto veľkej ľadovej ploche je výnimočné. Môžete tu ísť aj 10 km stále dopredu a urobiť si výlet z jedného kraja priehrady na druhý. A potom sa vrátiť späť.

Je to zvláštny pocit, keď stojíte na tejto veľkej zamrznutej ľadovej ploche, pretože pod sebou máte asi 30 metrov hlbokú vodu. A brehy sú od vás poriadne ďaleko. Kto má odvahu, môže po tomto ľade spokojne chodiť, ale vždy iba vtedy, keď má pod sebou dostatočne hrubý ľad.

V súčasnosti sú už mrazy aj na Orave miernejšie. V minulom storočí tu však bola zima skutočne tuhá. V januári boli teploty -20 °C takmer každý deň. Pri takýchto mrazoch bol ľad na priehrade veľmi hrubý a pevný. Niektorí ľudia tu napríklad chodili po priehrade aj na autách a skracovali si tak cestu.

Oravska priehrada 01 2024 04

Dnes sú už mrazy aj na severe Slovenska miernejšie. Keď sa napríklad prechádzate po tomto ľade pri -10 °C zažijete silný adrenalínový zážitok. Pri tejto teplote už v ľade vznikajú pnutia a začína praskať.

Ľadová plocha je stále dosť hrubá, takže vám nehrozí nebezpečenstvo. Ale už to začína byť napínavé. Pri vašej prechádzke zrazu začujete asi 40 metrov od vás, že tam v ľade vzniká puklina a potom podľa postupu zvuku presne vnímate, ako sa ďalej šíri. Napokon ešte počujete asi 3 sekundy tlmenú ozvenu v celej ľadovej ploche dookola. A takéto zvuky sa zhruba každých 10 minút ozývajú v rôznych vzdialenostiach okolo vás.

Je to silný zážitok počúvať to, ale musíte mať naozaj dobre overené, že ľad pod vami je ešte stále dostatočne hrubý.

Viacerí ľudia tu za svoju nerozvážnosť zaplatili životom. Už veľa ľudí na tejto priehrade zomrelo počas zimných mesiacov, keď sa pod nimi preboril tenký ľad.

Oravska priehrada 01 2024 05

Keď sa rýchlo poponáhľate a prídete tu ešte počas týchto mrazivých dni, tak sa po zamrznutej priehrade môžete poprechádzať. A keď to už nestihnete, tak potom v lete môžete využiť túto veľkú vodnú plochu na rekreáciu a vodné športy.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Podcast UVERITEĽNÍ

K dispozícii je piata nahrávka s názvom: Má pápež vždy pravdu?
Sme povinní veriť všetkému, čo hovorí pápež? Kedy prináša učenie viery a kedy svoj vlastný názor?

Nad hlavou. Načo nám je vesmír?

O vesmíre ľudia zvyčajne vedia, že existuje nejaká slnečná sústava, hviezdy, Severka a všetko je to tam hore, nad hlavou veľmi veľké a vzdialené. V posledných rokoch sa však s objavmi v tejto oblasti akoby vrece roztrhlo.

Don Bosco a anjeli

Dňa 31. augusta 1844 sa istá bohatá manželka portugalského veľvyslanca v Turíne, ktorá bola dobrou katolíčkou, chcela pred cestou vyspovedať. Zašla teda do kostola svätého Františka z Assisi v centre mesta.

Spomienka na 24-hodinovku

U saleziánov v Bratislave na Miletičovej sa posledný aprílový víkend opäť uskutočnila tradičná 24-hodinovka. Je to futbalový zápas, ktorý sa hrá bez prerušenia 24 hodín. Tohto roku to bol už 28. ročník.