MIVA Slovensko – pomáhame misionárom na cestách

od | júl 17, 2023 | Misie

 

Počuli ste o nás?
…ak aj nie, nevadí, radi Vám našu organizáciu predstavíme.

MIVA (Missions-Vekehrs-Arbeitsgemeintschaft) – tieto 4 písmenká menia svet.

Na mnohých pôsobiskách misionárov vo svete máte možnosť uvidieť autá s týmto označením. MIVA je totiž organizáciou, ktorá už od roku 1927 pomáha misionárom vo svete práve tým, že im zabezpečuje dopravné prostriedky v mieste ich pôsobenia. Či už to sú autá, bicykle, motorky, člny, hospodárske zvieratá, v minulosti dokonca lietadlá – MIVA prináša Krista po vzduchu, vode, či po ceste. MIVA pôsobí napríklad v Rakúsku, Švajčiarsku, Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, ale aj v Austrálii a USA.

 

 

Zakladateľom MIVA je nemecký misionár Paul Schulte, ktorého prezývali aj lietajúci páter. Vedel, ako dôležité je vedieť sa prepraviť z miesta na miesto, keďže mal na starosti komunity v odľahlých častiach severnej Ameriky a Afriky.

Miva 07 2023 02

Páter Paul Schulte

Na Slovensku MIVA pôsobí už od roku 1998, odkedy ju až do minulého roka viedol gréckokatolícky kňaz Ľubomír Matejovič. Za ten čas poskytla MIVA Slovensko množstvo dopravných prostriedkov.  Aj pre Saleziánov Don Bosca pomohla MIVA Slovensko zrealizovať množstvo projektov (zoznam uvádzame na konci článku – konkrétne fotografie a informácie máme na našom webe www.mivaslovensko.sk)

Miva 07 2023 04

Tento rok sme oslovili slovenských misionárov vo svete a aktuálne máme rozpracované tri projekty. Radi by sme poskytli 62 bicyklov do diecézy Kahama v Tanzánii, oslovili nás taktiež Redemptoristi, ktorí pôsobia v Užhorode na Ukrajine, ktorí potrebujú auto, ako aj otec Marián Kašaj, pôsobiaci v Keni vo farnosti Barsaloi, ktorý potrebuje do farnosti motorku.

Motorové vozidlá sú výlučne vo vlastníctve farnosti a sú k dispozícii všetkým duchovným pastierom, ako aj blízkym spolupracovníkom, zväčša katechétom. Práve tí sú nesmierne dôležití v komunikácii medzi kňazom a ľuďmi vo farnosti. Pripravujú ľudí na sviatosti, vyučujú náboženstvo, pomáhajú s bežnými vecami, sú ľuďom nablízku. A to je dôležité. Hlavne v oblastiach, ktoré sú rozľahlé, no bez infraštruktúry a možnej dopravy.

Našim patrónom, ako aj patrónom motoristov a misionárov je svätý Krištof. Zhodou okolností budeme sláviť sviatok sv. Krištofa už o pár dní – 24. 7. Práve vtedy môžu kňazi vo farnostiach posvätiť dopravné prostriedky farníkov – či už sú to autá, motorky, bicykle, ale môžu to byť aj odrážadlá a kočíky. Mobilita pre všetkých – to je naše heslo. K tomuto podujatiu je možné objednať si u nás milé veci – ako voňavky do auta, obrázok, či magnetku sv. Krištofa, zvončeky na bicykle ale aj ruženčeky na našom e-shope. Všetko nájdete na MIVA e-shop – Pomáhame misionárom na cestách. (mivaslovensko.sk)

 Ako pomôcť?

Každý sa môže zapojiť a pomôcť. Všetky výzvy máme uverejnené na našej webstránke www.mivaslovensko.sk.

Stačí, ak na našej webstránke zoskenujete QR Kód a prispejete ľubovoľnou čiastkou (pre špecifikáciu účelu platby je dobré uviesť správny variabilný symbol)

Budeme radi, keď si našu webstránku prezriete, prípadne budete sledovať náš účet na Instagrame, Facebooku alebo si pozriete náš YouTube kanál – MIVA Slovensko. Tak budete mať prehľad o našich zaujímavých aktivitách a projektoch.

Miva 07 2023 03

Demokratická Republika Kongo

Radi Vám tiež poskytneme materiály, ak by ste chceli podporiť MIVA Slovensko tým, že o nás poviete vo svojej farnosti, prípadne plese alebo zbierke pre projekty MIVA.

Pomôžme misionárom dôjsť do cieľa!

Barbora Molnárová – koordinátorka projektov MIVA Slovensko

 

Podporené projekty Saleziánov Don Bosca od MIVA Slovensko:

2001 – Starší mikrobus UAZ na Sibír – MIVA Slovensko,

2003 – Škoda Fabia pre slovenských saleziánov vo Ľvove – MIVA Slovensko,

2006 – Minibus a motorový čln na Sibír – MIVA Slovensko,

2007 – Auto pre saleziánov v Baku – MIVA Slovensko,

2008 –  Auto pre saleziánov v Bratislave – Petržalke – MIVA Slovensko,

2016 – Chevrolet Niva 4×4 pre Saleziánov Don Bosca – MIVA Slovensko

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Jakutsk – marec

Koncom januára sme oslávili 50-tku Paľa Piatrova aj vo farnosti, aj v komunite. Teraz máme po jednom zástupcovi v každej dekáde od 30 do 70 rokov.