Michalovce

od | apr 14, 2022 | Saleziáni

 

Text a Foto: SDB Michalovce

Naša služba ľuďom z Ukrajiny

Súčasná situácia nás podnecuje napísať vám niečo z toho, čo sme doteraz zažili. Od pondelka 7. marca sme otvorili v priestoroch nášho oratka pod kostolom krátkodobé ubytovanie pre mamky s deťmi z Ukrajiny. Prípravu sme začali asi týždeň predtým s množstvom ochotných rúk spomedzi chlapcov, animátorov, tetušiek z ružencového bratstva a so silným zapojením sa rodín z farnosti/strediska. Celkovo možno aj vyše sto ľudí z diela sa doteraz konkrétne zapojilo do tejto služby. Vďaka podpore zo strany provincie prišiel na tri týždne aj spolubrat Stano Hurbanič z Bratislavy – Trnávky, čo bolo nesmiernou pomocou o to citeľnejšou, pretože práve v týchto marcových týždňoch našu komunitu navštívil aj covid a s odstupom jedného dňa boli s pozitívnym výsledkom testu v karanténe viacerí bratia.

So Stanom, s jeho talentmi a cez jeho kontakty sa nám dostalo skutočne veľa pomoci a zapojili sa aj viacerí dobrovoľníci z Bardejova alebo z Bratislavy.

Michalovce 04 2022 02

Priestory oratka sme pripravili na prijatie pre celkom 20 osôb (postelí). Napokon však boli situácie, že sme mali hostí aj viac, keďže menšie deti sme vedeli umiestniť na rozkladací gauč a tínedžerov chalanov do samostatnej miestnosti.

Prvé dni sme chodievali priamo na hranicu do Vyšného Nemeckého vždy v čase neskorého večera, aby sme ponúkli prichádzajúcim, uzimeným ľuďom našu službu. Zážitky na hraniciach boli veľmi silné: videli sme to množstvo dobrovoľníckej pomoci (hotové malé mestečko-mravenisko), ale aj strach, obavy, veľkú únavu mám a detí, čo prichádzali cez hranicu po niekoľkých dňoch cesty a často len s veľmi málo vecami… Chodievali sme tam večer, pretože v neskorších hodinách tam už neboli autobusy na prepravu od hraníc ďalej. Mamky a deti, ktoré alebo vedeli, že chcú pokračovať cez Slovensko ďalej (ale nie proti noci), alebo aj nevedeli, kam ďalej, a prijali našu ponuku, našli u nás teplo, posteľ s vankúšom a paplónom, jedlo, sprchy, ticho… a starostlivých dobrovoľníkov, ktorí zostávali s nimi aj cez noc (striedali sa v nonstop službe).

Michalovce 04 2022 04

Všetko sa tu nedá opísať. Prvú noc vždy všetci spia takmer až doobeda. Po naplnení základných potrieb sa usilujeme s nimi porozprávať, čo ďalej. S tými, ktorí chcú zostať na Slovensku, ideme vybaviť potrebné dokumenty – cudzinecká polícia zriadila v mestskej športovej hale veľké registračné centrum. Tam nás za pár dní už celom poznajú. Zväčša na druhý deň sa s nimi rozprávame, kam ďalej. Vtedy už na nich naozaj vidno malú premenu – upokojenie, nabratie síl. Vďaka spolupráci na provincii či s inými dobrými ľuďmi sa darí takmer vždy nájsť pre nich dlhodobejšie ubytovanie v iných mestách. Zariadime im dopravu: či už vlakom, alebo ich vezieme autami (dostali sme požičané od dobrodincov dve dodávky). Dokonca pre niektorých sa už podarilo nájsť aj prácu. Pekným malým ovocím ich pobytu u nás je, keď sa na druhý-tretí deň pripoja k upratovaniu, prezliekaniu postelí. Ženy samy si to pýtajú.

Niekedy v polovici marca sa aj zo strany štátu pohli veci tak, že už nechodíme večer na hranicu, ale iba tu v meste k hale, kde je „hot – spot“ a kam ľudí priebežne nonstop priváža z hranice kyvadlová doprava. Takto sme raz večer prijali dve mladé mamky – Svetlanu, tehotnú, s asi 4-ročným Markom, a Juliu s cca dvanásťročným Arťorom. Prišli naozaj s niekoľkými igelitkami vecí. Stretnúť ich a potom sa dozvedať ich príbehy – silno nás to zasiahlo.

Michalovce 04 2022 03

Prichádzali aj mamky so skutočne malými bábätkami, a to zo všetkých častí Ukrajiny: Charkov, Záporožie, Doneck, Kyjev, Odesa, Černihiv, Poltava… Stretať týchto ľudí – pohlo to každého z nás, ktorí sme sa do tejto služby zapojili. Desiatky našich farníkov i dobrovoľníkov z iných miest – v stálej „asistenčnej službe“ pri upratovaní, zásobovaní, pri hrách s deťmi, pri vybavovaní dokumentov, zabezpečovaní stravy, dopravy – celý ten čas zažívame nielen ťarchu situácie a príbehov týchto ľudí, ale aj množstvo malých zázrakov – milostí z Božej strany. A vlastne zapája sa celá farnosť, ktorú každú nedeľu pri oznamoch transparentne informujeme o tejto službe, o konaní dobročinnej lásky. A ľudia sú štedrí, podporujú nás a chcú pomáhať.

Ešte malá zmienka o tom, že sme mali aj návštevu z Vatikánu a z KBS, tiež sme dostali dosť pomoci z Nemecka aj z Talianska a zároveň sa o materiál delíme s ďalšími, ktorí to vedia zužitkovať a dopraviť aj priamo na Ukrajinu. V tom všetkom sa nám podarilo urobiť s niekoľkými deťmi aspoň malý výlet do prírody nad Šíravu.

Michalovce 03 2022 02

Za dva a pol týždňa sme u nás prichýlili vyše 140 ľudí. Na konci marca sme si dali na niekoľko dní prestávku, pretože štát už má v meste zriadené viaceré veľkokapacitné nocľahárne a zatiaľ majú dostatok miest aj počty prichádzajúcich ľudí nie sú vysoké. V súčasnosti už znovu pokračujeme v tejto službe aj v našich priestoroch.

Sme úprimne vďační všetkým, ktorí sa akokoľvek do tejto služby zapájajú alebo nás rôzne podporujú. Prosíme aj o vaše modlitby.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Provinciálna kapitula saleziánov

Bude sa konať v dňoch 26. – 31. mája 2024 v Badíne. Zúčastní sa na nej 53 bratov s právom hlasovania. Kapitula sa koná v mimoriadnom skoršom termíne.

Savio Run 2024 – „Bež za svojím snom“

Spojiť oslavu svätého Dominika Savia, zdravé behanie a spoločenstvo strediska u Saleziánov v Michalovciach. Podarilo sa nám to v pekné nedeľné poobedie 5. mája, kedy sme mali bežecké podujatie SAVIO RUN 2024.

Púť miništrantov v Šaštíne

V sobotu 11. mája 2024 sa uskutočnila púť miništrantov. Prišlo asi 250 chlapcov, pre ktorých bol pripravený pekný program.

Šimon Srugi

Šimon Srugi sa narodil v Nazarete 27. apríla 1877. Pätnásť dní po narodení bol pokrstený a podľa východného zvyku pobirmovaný.