Obsah
Autor: Saleziáni Michalovce / Foto: archív Saleziáni Michalovce
Ako don Bosco prišiel na Zemplín
Za všetkým hľadaj… zbožnú tetušku. A vtedy mladého kňaza Štefana Hlaváča, katechétu na miestnom gymnáziu. Prišiel do Michaloviec ako kaplán v roku 1929. Videl, že pre asi sedemtisíc rímskokatolíkov sú tu len dvaja kňazi s jedným kostolom a na učňovskej škole sa neučí náboženstvo, lebo niet síl. A tak keď sa v lete 1935 po ceste z Mariazellu pútnici z Michaloviec zastavili aj v Šaštíne a pozdravili študenta a rodáka (z Močarian) Andreja Šándora, trom tetuškám, čo videli prácu saleziánov pre chlapcov, sa to tak zapáčilo, že zbožné prianie mať také dačo doma v Michalovciach hneď predostreli dôstojnému pánu Hlaváčovi. A ten napísal aj biskupovi, aj predstavenému saleziánov do Bratislavy. Argumentoval potrebou rímskokatolíckej rehole v regióne, potrebou druhého kostola viac v centre mesta a potrebou starostlivosti o učňovskú mládež. „Pozemok je k dispozícii a postaráme sa aj o určitý kapitál. Chceli by sme vybudovať aj oratórium pre mládež.“ Po prípravách, návšteve saleziánskeho provinciála, dnes už ctihodného Ignáca Stuchlého, v Michalovciach a viacerých listoch a vybavovaniach prišiel 13. októbra 1939 na Zemplín zo Šaštína salezián don Anton Jančovič, aby vzal na plecia starosť o stavbu diela. Po náročných stavebných prácach boli oratórium a internát pre učňov slávnostne otvorené 8. decembra 1941, na sté výročie založenia oratória dona Bosca v Turíne.
Z nášho kostola kino
Súčasťou ústavu bol aj priestranný kostolík Panny Márie Pomocnice a na nasledujúcu jar sa pripravovalo aj ihrisko. Prvý direktorom bol spomínaný don Anton Jančovič, po ňom don Štefan Fabera. Dielo fungovalo sedem rokov, bez veľkej ujmy prežilo prechod frontu v roku 1944, „po príchode Rusov v našom ústave bola zriadená vojenská nemocnica, ktorá tu ostala dva mesiace“. Od 1. apríla 1945 bolo opäť v dome ubytovaných 60 chovancov, v oratóriu sa schádzalo do 200 chlapcov, nechýbalo divadlo „ako účinný prostriedok nábožensko-mravného pôsobenia“. V lete 1948 tu slávil svoje primície salezián Andrej Šándor, neskorší veľký básnik Gorazd Zvonický, zo susednej obec Močarany (dnes je súčasťou mesta a našej farnosti). A k 1. decembru 1948 tu košický biskup zriadil Farnosť Panny Márie Pomocnice kresťanov.
Potom prišli ťažké časy komunizmu. Michalovský saleziánsky internát a oratórium boli nútene zatvorené už 16. mája 1949. Komunitu desiatich saleziánov vyviezli preč a zakázali im vrátiť sa. Pri celoštátnej likvidácii reholí v apríli 1950 bol definitívne zatvorený aj kostol. Počas komunizmu bolo v ňom dlhé roky kino.
Dostali sme náhradu za nemocnicu
V roku 1986, na sviatok Dominika Savia 6. mája, prišli bývať do Michaloviec dvaja „tajní“ saleziáni, vlastne jeden klerik Bartolomej Juhás a jeden mladý, ešte len kandidát do rehole. Starší domček príbuzných iného tajného saleziána si upravili a začali pracovať s chlapcami. Hrávali s nimi na sídliskách hokejbal, večer spolu chodili do kostola, robili výlety a stretká. V októbri 1989 ich posilnili ďalší dvaja klerici – bratia Semanovci.
Keď po páde režimu saleziáni dostali späť aspoň časť objektu, s pomocou mnohých dobrodincov už 15. júla 1990 znovuotvorili saleziánsky dom. Potom prišiel do komunity don Jozef Šebo a ako direktor postupne dosiahol prinavrátenie kostola, ihriska a napokon aj finančnú náhradu za niekdajší internát, medzičasom prestavaný na onkologické oddelenie miestnej nemocnice. Urobila sa generálna oprava budovy a postupne sa postavil aj nový dom pre komunitu a telocvičňa. Na nedeľné omše začalo chodievať aj tritisíc ľudí.
Rozširujeme pastoráciu
Po rozbehu v 90-tych rokoch, keď sa popri „stavbárčine“ pracovalo predovšetkým na poli apoštolátu s chlapcami a vyše stovka sa ich pravidelne týždenne stretávala na stretkách, sa postupne záber saleziánskeho diela v Michalovciach začal rozširovať. Z chlapcov – a dievčat u sestier saleziánok – dorastala mládež a začalo sa organizovať aj mládežnícke stredisko s piatkovou mládežníckou svätou omšou a s patričnými ponukami. V oratóriu sa cielilo okrem výchovy k viere aj na výchovu k duchu spoločenstva, v lete nechýbali obľúbené tábory „chatovačka“ a „prímesťák“. Ako príprava nových animátorov vznikol vďaka mladým spolubratom originálny projekt s názvom „šuflikári“ (názov dostal podľa jednej úvodnej aktivity so šuflíkmi). Nechýbali divadlá, ples, oslava dona Bosca.
Isté obdobie sa spolubratia venovali aj pastorácii miestnej rómskej komunity. Stálo ich to dosť síl. Rómski chlapci aj prejavovali záujem chodievať do oratória a zasa niektorí mladí zo strediska pomáhali saleziánom priamo v miestnej rómskej časti. Celá práca bola však silne závislá od konkrétnych saleziánov. Napokon do celej činnosti prišla podstatná zmena, keď sa po dohode provinciála saleziánov a košického arcibiskupa 1. júla 2005 obnovila farnosť.
A ako čerešnička na torte – z usilovnej pastoračnej práce a z mnohých modlitieb a obiet vyrástli aj tu v Michalovciach viaceré saleziánske povolania bratov, sestier, spolupracovníkov. A mnohé pekné rodiny.
Čo nás teší po covide
Dielo dona Bosca v Michalovciach dnes zahŕňa farnosť a pri nej oratórium a mládežnícke stredisko, verejnú kaplnku a dom sestier saleziánok, spoločenstvo saleziánov spolupracovníkov a miestnu skupinu Združenia ADMA.
Komunita saleziánov venuje značnú časť síl a práce farskej pastorácii. V meste Michalovce sú len dve rímskokatolícke farnosti. Do tej našej patria aj filiálky Močarany (mestská časť), Krásnovce a Pozdišovce a verejná kaplnka blahoslavenej Laury Vicuňovej u sestier saleziánok. V tomto školskom roku tvorí komunitu šesť saleziánov kňazov (najmladší má 42 a najstarší 65 rokov). Vďaka Bohu, viera ľudí je aj v tomto regióne stále živá, hoci aj tu badať po covide určitý pokles. Predsa však v nedele slávime 11 svätých omší na piatich miestach, v sobotu večer aj v kaplnke novej nemocnice cez ulicu oproti nám. Spovedá sa tu pomerne veľa, aj za to Bohu vďaka.
Teší nás, že po covide sa nám podarilo rozbehnúť mimoškolskú prípravu detí na prvé sväté prijímanie s piatimi tematickými stretnutiami v oratóriu. Deťom sa venuje sestra saleziánka, tri mamičky a animátorky, rodičom osobitne manželský pár. K príprave birmovancov sa tiež stretáva osobitný malý tím a aj do toho sú zapojení laici a sestra saleziánka. V rámci diela nám fungujú tri spevácke zbory – detský, mládežnícky a zbor dospelých. A medzi našimi miništrantmi mávame i predškolákov, i mladých dospelých. Laici majú pekne podelené úlohy lektorov, ďalší sú pomocníkmi našej kostolníčky, iní pridajú ruku k starostlivosti o areál. Svoje miesto majú aj ružencové bratstvá a mariánska sobota (vždy najbližší dátum k 24-tému v mesiaci) k úcte Pomocnice kresťanov.
Zmenili sme kostol a máme aj nádvorie
Objekt dnešného kostola bol pôvodne stavaný ako divadelná sála, v ktorej provizórne na opačnej strane (oproti pódiu) fungovala kaplnka. História nás potom uchránila od pôvodného plánu stavby obrovského kostola. A preto sa v roku 2016 rozhodlo o prestavbe priestoru. Celé zameranie kostola sa otočilo o 180 stupňov: v priestrannejšej časti, kde bolo kedysi divadelné pódium, máme teraz presbytérium. Zároveň v areáli strediska vzniklo pekné vnútorné nádvorie. Vďaka obrovskej obetavosti a spolupráci mnohých farníkov a pod vedením farára dona Petra Hraboveckého dnes máme po prestavbe pekný kostolný priestor, do ktorého sa po covide opäť vrátil život spoločenstva.
Dali sme sa do služby aj ľuďom z Ukrajiny
Živá a činná viera farnosti a strediska sa ukázala aj v prvých mesiacoch vojnového konfliktu na Ukrajine na jar 2022, keď sme aj v našich priestoroch poskytovali niekoľko týždňov dočasné (dvoj-trojdňové) ubytovanie ľuďom utekajúcim cez hranice. Bola to hlboká skúsenosť spolupráce animátorov, mladých, rodín aj seniorov, a to nielen z Michaloviec. Bohu vďaka za štedrosť sŕdc.
Týždeň u nás
Najživším dňom je – aj u nás – nedeľa. Pri každej svätej omši spovedáme, dopoludnia po farskej a detskej svätej omši sa ľudia zastavujú na kávu, deti obľubujú mlieko s penou. A ako saleziáni sa usilujeme byť medzi nimi a budovať spoločenstvo. Popoludnie patrí oratóriu: s deťmi, mladými či rodinami je čas pre hru a spoločenstvo, v telocvični (najmä v zime) alebo vonku na trávnatom priestore, asfaltovom ihrisku, v „letnom oratku“ (herni) a malí na pieskovisku. Niektoré nedele býva stretko pre štvrtákov i pre štvrtáčky a jedno manželské stretko. Večer patrí pravidelne chlapskému ružencu pred Sviatosťou, žienky vtedy hrávajú florbal. V pondelok majú spolubratia komunitný deň. V utorok je stretnutie jednej skupiny birmovancov. V stredu majú stretko chlapci 5. a 6. ročníka ZŠ, večer býva stretko prípravy animátorov – „šuflikárov“. V telocvični beží vtedy florbal mladších chlapov. Vo štvrtok po svätej omši mávame s veriacimi adoráciu, stretká majú chlapci 7. a 8. ročník a večer ďalšie dve manželské skupiny, býva krúžok hokejbalu a starší chlapi hrávajú florbal. V piatok majú stretnutia dve skupiny birmovancov, je futbalový krúžok Kama, večer svätá omša venovaná mladým a po nej priestor pre mládežnícke aktivity. V soboty popoludní patrí telocvičňa mládežníckemu volejbalu.
Žiť ako spoločenstvo – rodina dona Bosca
Vnímame, že obdobie covidu citeľne zmenilo situáciu mladých aj rodín. Aj zostava miestnej komunity saleziánov sa dosť obmenila. V týchto okolnostiach sa opäť usilujeme – aj so sestrami saleziánkami, saleziánmi spolupracovníkmi, s našimi animátormi i ďalšími laikmi – rozvíjať život saleziánskeho spoločenstva tu v srdci Zemplína. Hľadáme a skúšame, čo ponúkať cez rok a v lete, pre dušu aj pre telo, ako napríklad stretká, duchovné obnovy, výlety, lectio divina, Deň farnosti na oslavu Panny Márie Pomocnice a, samozrejme, letné aktivity. A hoci to nie je bez ťažkostí, predsa žijeme s dôverou a radi, že prispievame k rastu Božieho kráľovstva.
0 komentárov