Medzinárodný Kongres Panny Márie Pomocnice kresťanov vo Fatime

od | feb 24, 2024 | Osobitný článok

 

V dňoch od 29. augusta do 1. septembra 2024 bude Fatima hostiť IX. medzinárodný kongres Panny Márie Pomocnice kresťanov adresovaný všetkým skupinám saleziánskej rodiny. Kongres má za cieľ zviditeľniť, prehĺbiť a šíriť úctu k Pomocnici, ktorú si don Bosco tak veľmi ctil.

Don Bosco sa už od detstva odvolával na Pannu Máriu ako na Učiteľku a Matku. Pri zakladaní a rozvíjaní svojho diela zakúsil, že „všetko urobila Mária“, aj mimoriadnymi zásahmi, zasvätil rodiacu sa kongregáciu Panne Márii s titulom Pomocnica kresťanov. Keď potom od Panny Márie dostal inšpiráciu založiť Inštitút dcér Márie Pomocnice, chcel, aby bol „živým pamätníkom“ jeho vďačnosti Pomocnici. Jej zveril aj saleziánskych spolupracovníkov, aby ich chránila a aby v nej našli inšpiráciu pre apoštolské úsilie. Zriadil tiež Združenie ctiteľov Márie Pomocnice, späté s turínskou svätyňou, ako znak vďačnosti za materskú prítomnosť Božej Matky v celom jeho diele.“ (Don Pascual Chávez, IX. nástupca dona Bosca). Saleziánska rodina má v súčasnosti 32 skupín, pričom na Slovensku je zastúpených 8 z nich.

Všetky skupiny sú dedičmi saleziánskej charizmy a ducha a medzi sebou majú veľmi hlboký vzťah, takže každá skupina uskutočňuje identitu saleziánskej rodiny, ale nie bez blízkeho vzťahu k identite iných skupín. Vstúpiť do niektorej skupiny a stať sa vďaka špecifickému povolaniu jej súčasťou znamená stať sa členom celej rodiny. Je to ako cítiť sa zverení jedni druhým vo vzájomnom vzťahu. Práve tým rôzni členovia umožňujú saleziánskej rodine prežívať úplnosť svojich darov a hodnôt, pretože v rôznych skupinách sa kladie dôraz na zvláštne duchovné aspekty, ktoré sú spoločným dedičstvom a ktoré práve preto nesmú chýbať v žiadnom saleziánskom srdci. Spoločenstvo saleziánskej rodiny ich dáva k dispozícii všetkým.“ (Don Pascual Chávez, IX. nástupca dona Bosca).

Kongres 02 2024 02

Prvý kongres Panny Márie Pomocnice zvolal don Egidio Viganò, VII. nástupca dona Bosca, a konal sa v Turíne v roku 1988 na sté výročie smrti dona Bosca. Odvtedy sa uskutočnilo ďalších sedem medzinárodných kongresov.

Téma zvolená pre IX. medzinárodný kongres Panny Márie Pomocnice kresťanov „Dám vám Učiteľku“, pripomína sen dona Bosca v deviatich rokoch, ktorého 200. výročie budeme sláviť v roku 2024.

Registrácia na IX. medzinárodný kongres Panny Márie Pomocnice kresťanov už prebieha a trvá do 24. júna 2024. Registrácia je individuálna a je možné ju vykonať prostredníctvom formulára dostupného na webovej stránke kongresu, kde sú k dispozícii aj všetky podrobnosti a údaje o nákladoch na účasť: https://mariaauxiliadora2024.pt/it. Duchovná príprava na kongres prebieha prostredníctvom formačných textov uverejnených na stránke kongresu a v ADMA on Line na webovej stránke https://www.admadonbosco.org/adma-on-line.

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Rok vďačnosti 5. etapa – Ihrisko

Od 1. júla 2024 už prebieha posledná etapa prípravy na 100. výročie príchodu saleziánov na Slovensko. Osobnosť, ktorá nás môže v tejto etape sprevádzať, je sestra saleziánka blahoslavená Mária Troncatti FMA.

Arcidiecézna púť v Gaboltove 2024

Gaboltov je najvýznamnejším pútnickým miestom Košickej arcidiecézy a je známy veriacim katolíkom na celom Slovensku. 20. – 21. júla 2024 sa tu bude konať hlavná výročná púť.

Prímestský tábor v Novej Dubnici

Uskutočnil sa v dňoch 1. – 5. júla 2024. O 127 detí sa staralo 55 animátorov, z toho traja saleziáni. Celý tábor zastrešoval direktor domu don František Kubovič.

Blahoslavený Titus medzi nami

Mnohých ctiteľov blahoslaveného Titusa Zemana, ktorí ho túžia bližšie spoznať a stretnúť sa s ním, privedú kroky do jeho rodiska, do Bratislavy-Vajnôr, kde je vo farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie uložený jeho hlavný relikviár.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín