Lurdy – posolstvo neba

od | jan 10, 2023 | Osobitný článok

 

Autor: Gabriela Bauerová FMA / Foto: autorka textu

Jedenásty február patrí v liturgickom kalendári Panne Márii Lurdskej. Kedysi malé vidiecke mestečko na juhu Francúzska dnes navštevuje približne milión pútnikov za rok.

V roku 2018 som mala aj ja milosť zúčastniť sa s mojou mamou a skupinou pútnikov z Pezinka na nezabudnuteľnej púti do tohto malebného mestečka. Atmosféra, ktorú každý z nás mohol na týchto miestach spojených so životom svätej Bernadety dýchať, mala príchuť neba. Stovky pútnikov z mnohých kútov sveta sa spolu s nami s veľkou dôverou obracali k Pánu Bohu a cez Pannu Máriu sme prosili o potrebné milosti…

Historické udalosti

Známy lurdský príbeh sa začal odvíjať 11. februára 1858. Tento deň sa totiž chudobnej 14-ročnej Bernadete Soubirousovej prvýkrát pri Massabielskej jaskyni neďaleko Lúrd zjavila nádherná Pani. Do 11. júla 1858 sa dievčine ukázala celkovo 18-krát. Pani veľa nerozprávala a za celý čas ľuďom odovzdala pár viet. Vyzývala najmä na pokánie. „Pokánie, pokánie, pokánie!“ opakovala krásna Pani cez Bernadetu a prosila o modlitby najmä za hriešnikov.

Táto výzva podnietila v Cirkvi aj hlbší záujem o modlitbu a pomoc pre chorých a trpiacich. Na pútnickom mieste sa za 160 rokov udiali tisícky nevysvetliteľných vyliečení tela i duše – od obrátení až po uzdravenia z rôznych chorôb. Tých cirkevne uznaných je však len 70. Práve pre množstvo uzdravení vyhlásil pápež Ján Pavol II. v roku 1992, v deň prvého lurdského zjavenia, Svetový deň chorých.

2301_06_panna maria 02

Chorí pred jaskyňou zjavenia

Úsmev Panny Márie

Panna Mária, ktorá sa Bernadetke zjavovala, bola nesmierne krásna. Obklopovala ju žiara, ktorú malá vizionárka nebola schopná prirovnať k žiadnemu svetlu. Z jej tváre vyžaroval nádherný úsmev, ktorý spôsobil aj obrátenie grófa Bruissarda. Tento muž sa stretol s Bernadetou niekoľko mesiacov po zjaveniach. Na konci rozhovoru sa dievčaťa opýtal: „Ako sa tá krásna pani usmievala?“

„Ó, pane, to by som musela byť z neba, aby som ten úsmev zopakovala.“

„A nemohla by si ho zopakovať pre mňa? Som neveriaci a neverím na zjavenie.“

„Vy si myslíte, že som klamárka?“

Už sa jej chystal ospravedlniť, keď pokračovala ďalej: „Pretože ste hriešnik, tak vám úsmev Panny Márie zopakujem.“ Dieťa pomaly vstalo, zoplo ruky a usmialo sa tak krásne, ako to ešte nikdy nevidel. Jej postavu ožiaril neopísateľný odlesk svetla. Dievča sa stále usmievalo s očami obrátenými k nebu. Muž stál strnulo pred ním, presvedčený, že na tvári vizionárky uvidel úsmev nepoškvrnenej Márie. Tú božskú pamiatku nosil od tých čias vo svojom srdci. Prišiel o manželku aj dve deti, ale nikdy nebol na svete sám. Žil s úsmevom najsvätejšej Panny.

Nech je aj pre každého z nás úsmev Panny Márie povzbudením k napĺňaniu jej posolstva ku každodennému pokániu za obrátenie hriešnikov a v službe najmä chorým a trpiacim.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

List poďakovania

Milí dobrodinci a priatelia diela dona Bosca, s úprimnou radosťou a vďačnosťou sa k vám dnes obraciam v tomto, pre saleziánsku rodinu, výnimočnom období, v ktorom slávime našu patrónku a matku.

Podcast UVERITEĽNÍ

K dispozícii je piata nahrávka s názvom: Má pápež vždy pravdu?
Sme povinní veriť všetkému, čo hovorí pápež? Kedy prináša učenie viery a kedy svoj vlastný názor?

Nad hlavou. Načo nám je vesmír?

O vesmíre ľudia zvyčajne vedia, že existuje nejaká slnečná sústava, hviezdy, Severka a všetko je to tam hore, nad hlavou veľmi veľké a vzdialené. V posledných rokoch sa však s objavmi v tejto oblasti akoby vrece roztrhlo.