Obsah
Autor: Kristína Zelná, Alžbeta Zelná / Foto: autorky textu
S príchodom jari, kvitnúcich parkov a záhrad chceme vdýchnuť farby a sviežosť aj našim domovom. Každoročne zakvitnú aj predajne a obchodné reťazce.
Za každým zväzkom kvetov sa však skrývajú často tisíce pracovníkov aj kilometrov prevozu. Domov si tak veľakrát donesieme okrem radosti z voňavých kvetov aj obrovskú uhlíkovú stopu, chemikálie, vykorisťovanie pestovateľov a pracovníkov… a výčitky svedomia.
Kúpa dovezených kvetov často nevynáša farmárom
Poďme však po poriadku. Väčšina kvetov v našich slovenských kvetinárstvach pochádza od pestovateľov z Holandska, z krajín Afriky ako Keňa, Zimbabwe a Uganda, z oblastí Ázie, napríklad Srí Lanka, či dokonca zo štátov Latinskej Ameriky z Ekvádoru a Kolumbie. Práve Kolumbia sa považuje za jedného z najväčších vývozcov kvetov, čo za posledných 20 rokov krajine prinieslo zisk asi 630 miliónov dolárov. Keby tieto peniaze smerovali priamo k pracovníkom na farmách, bolo by to priam úžasné. Ale tento biznis je v rukách kolumbijskej mafie, ktorá z výnosov podporuje svoj biznis s drogami (Aljazeera, 2020). Neraz nám práve kytice z týchto dovezených kvetov robia obrovskú radosť. A aj keď ich sýte až exotické farby očaria na prvý pohľad, treba si uvedomiť, čo všetko sa za týmto kvetinovým biznisom skrýva.
Negatíva kvetinových fariem v rozvojových krajinách
V prvom rade sú to chemikálie a pesticídy používané pri pestovaní a preprave kvetov, pričom niektoré z nich sú dokonca v Európe zakázané. Toxické látky totiž neostávajú len na kvetoch, ale dostávajú sa do pôdy, do podzemnej vody aj do vzduchu, čo má negatívne dopady na životné prostredie v mnohých krajinách. Chemikálie sú však toxické nielen pre prírodu. Pracovníci na kvetinových farmách v mnohých rozvojových krajinách nemajú odborné znalosti, ako zaobchádzať s toxickými prostriedkami, a pre nedostatočné ochranné pomôcky zasiahnu ich zdravie dlhodobé negatívne následky. Na dôvažok, ani ich platy nie sú primerané k vykonanej práci.
Ak chcete vedieť viac o živote ľudí na plantážach napríklad v Keni, odporúčame vám dokumentárny film z roku 2010: ,,A blooming business“, v preklade ,,Kvitnúci biznis“. Ukáže vám nielen sklady kvetov v Holandsku, ale aj osudy pracovníkov z plantáží na ich pestovanie.
Ďalším negatívnym vplyvom je vysoká spotreba vody na pestovanie kvetín, ktorá môže mať pre mnohé krajiny až devastujúce následky. Miestne komunity prichádzajú o vodu najmä v čase, keď na mnohých miestach netrpezlivo čakajú na prvé kvapky dažďa. Okrem toho je nezanedbateľným negatívom aj uhlíková stopa, ktorú za sebou necháva pestovanie a transport kvetov. Kým sa dostanú do lietadla, ktoré ich z rôznych kontinentov dopravia až do Európy, musia byť v chladiacich boxoch a tie spotrebujú veľké množstvo energie.
Zodpovedne voči pestovateľom
Zeleno-modrá certifikácia Fairtrade priniesla zmenu do zabehnutého kolobehu negatív v pestovaní kvetín. Pestovateľom v krajinách východnej Afriky prináša tento program fairtradových kvetinových fariem dôstojný príjem, a dokonca aj vhodné pracovné podmienky, ako sú ochranné odevy, zdravotná starostlivosť či možnosť vziať si dovolenku. Vďaka konkrétnym ekologickým a sociálnym štandardom tak prinášajú zmeny v ochrane životného prostredia pri pestovaní kvetov aj pri riešení sociálnych otázok. Pomoc sa netýka len jednotlivcov, ale celých komunít v rámci štipendií a inej podpory vzdelávania a zdravotníctva. Kytice s týmto certifikátom nájdete už aj v nákupnom svete v jednom z veľkých slovenských obchodných reťazcov.
Existujú aj iné možnosti?
Pravdaže sú, a dokonca prístupnejšie, než by sme si mysleli. Ide o kvetinové farmy priamo tu u nás, na Slovensku. Kým pred niekoľkými rokmi existovalo len zopár malých rodinných fariem, pandémia Covid-19 so sebou priniesla pre tieto podniky pozitívnu zmenu. Pozastavenie dovozu kvetov z Holandska a rozvojových krajín v tomto období umožnilo rast kvetinových fariem priamo u nás. Ľudia tak začali hľadať riešenie vo svojom okolí. Kvetinové farmy dnes už nájdete po celom Slovensku, pričom niektoré sa primárne orientujú na pestovanie jedného druhu kvetov, ako napríklad žitavská tulipánová farma. Príkladom sú aj pestovatelia gerber, ktorí sa navyše venujú pestovaniu chutných slovenských paradajok. Väčšina kvetinových fariem má už širokú ponuku rezaných kvetov priamo pre naše domácnosti.
Veľkým pozitívom týchto kvetinových fariem sú dopady na ekonomiku, životné prostredie, ako aj na celú spoločnosť. Nákupom od lokálnych pestovateľov znižujeme uhlíkovú stopu, pretože kvety nie je potrebné prevážať cez pol sveta až k nám domov. Lokálni pestovatelia navyše nepoužívajú chemikálie ani pesticídy, práve naopak, živiny kvetom dodávajú cez kompost a prírodné hnojivá. Po zbere sú kvety najčastejšie ošetrené iba čistou vodou. Snahou farmárov je takto vytvárať trvalo udržateľné poľnohospodárstvo. Nezabudnime ani na pracovné príležitosti pre ľudí z nášho okolia, keďže kvetinové farmy sú hitom naozaj po celej republike. Podporou týchto pestovateľov pomáhame ekonomike v rôznych regiónoch.
Ako na nakupovanie férových kvetov?
Jednoduchým krokom, ako sa pustiť do nakupovania udržateľných kvetov, je pýtať sa. Nebojte sa v kvetinárstve opýtať, odkiaľ majú kvety a či spolupracujú s miestnymi kvetinovými farmami. Možno nenájdete také kvetinárstvo hneď, ale krok po kroku to príde. A možno sa vďaka vášmu záujmu rozhodnú kvetinárstva s takouto spoluprácou začať. V období jarných a letných mesiacov zasa môžete navštíviť kvetinovú farmu vo vašom okolí a kyticu si natrhať sami. A ak sa pýtate, čo robiť, keď chcete darovať kyticu v zime a na Slovensku sa končí sezóna živých rezaných kvetov začiatkom jesene, môžete vyskúšať napríklad sušené kytice a vence. Je to pozitívna zmena v prípade výzdoby cintorínov a hrobov počas Dušičiek, ale aj pre dekorácie domova cez zimné sviatky.
My sa o to každoročne snažíme a povzbudzujeme aj vás. Vyhýbajte sa nákupom lacných kytíc vo veľkých obchodných reťazcoch, ktoré síce lákajú dostupnými cenami a širokým výberom, ale treba myslieť na to, vďaka čomu sú ich ceny také nízke, či náhodou nejde len o vykorisťujúci biznis. A keď už aj nakupujete kvety v reťazcoch, hľadajte aspoň na obale fairtrade certifikát, ktorý zaisťuje spravodlivú mzdu aj bezpečné pracovné podmienky. Je jasné, že popri všetkých povinnostiach a každodennom zhone nemáte čas chodiť na kvetinové farmy a viazať si vlastné kytice. V mnohých mestách ani nemáte inú možnosť, ako vziať to, čo je v ponuke. Na začiatok však môžete aspoň sem-tam kúpiť kvety, ktoré prinesú radosť nielen vám, ale ponúknu zmenu k lepšiemu pre celú planétu.
0 komentárov