Košice-Tri hôrky

od | mar 9, 2024 | Saleziáni

 

Vianoce sme prežili… pekne, a to aj vďaka spoločnému orchestru, ktorý hral na polnočnej svätej omši i na Prvý a Druhý sviatok vianočný (Narodenie Pána a svätého Štefana).

Tri horky 03 2024 03

Vianočnú večeru, ktorú sme mali spoločne so sestrami, sme mali v oklieštenej zostave, keďže Laco, Mišo a sestra Ľubica boli chorí, ale tradične sa zastavil aj Eugen Jurkovič, bývalý farár z Terasy. Medzi sviatkami sme boli klasicky rozídení u svojich príbuzných, keďže v tom čase sa u nás nič také špeciálne nedeje. 30. decembra sme mali jedine Silvestrovský futbalový turnaj (31. december bola nedeľa a ťažko by sa to zlaďovalo so svätými omšami) a 3. – 6. januára sme boli s mladými na lyžovačke, klasicky v Dolnom Kubíne, ale netradične spolu s Michalovčanmi, s ktorými sme sa (alebo oni s nami?🙂) podelili o ubytovanie.

V nedeľu 7. januára sme mali tradičnú animátorskú večeru, ktorá bola príležitosťou po Vianociach znova stráviť s animátormi neformálny čas, ale bola aj vyjadrením vďačnosti za ich službu mladým.

Tri horky 03 2024 01

Zvyšok januára sa niesol v znamení príprav na oslavy sviatku dona Bosca. Don Bosco show sa niesla v znamení otázky, čo môže spôsobiť jedno vyslovené prianie… a čo by sa stalo s fiktívnym saleziánskym strediskom, keby žiadni saleziáni nevznikli a keby sa don Bosco nezačal venovať mladým. Trojica animátorov, ktorá bola zapletená do tohto príbehu, samozrejme, nakoniec všetko vyriešila, pomohla donovi Boscovi znova uveriť svojmu snu a aj sami prišli na to, čo majú ukryté hlboko vo svojich srdciach. Prípravy na sviatok boli popretkávané korčuľovaním na našom klzisku, ktoré hojne využívali naši mladí i ľudia z okolia (ľad nám vydržal cca dva týždne), ale aj deviatnikom k donovi Boscovi, stretnutím s dobrodincami, obedom s miestnymi kňazmi či vizitáciou otca provinciála.

Tri horky 03 2024 06

Tri horky 03 2024 04

Začiatok februára sa niesol v znamení prípravy na druhý polrok (čo sa udialo na komunitnej revízii v neďalekej Ždani) a na Pôstne obdobie. Tými veselšími momentmi bol fašiangový obed, ktorý pre mamičky z materského centra pripravili niektoré z nich (väčšinou z radov ASC), či „NeValentínska čajovňa po stopách svätého Valentína“, ktorú pripravili starší animátori a ktorá zahŕňala okrem objavovania atribútov svätého Valentína (v menších skupinkách cez rôzne netradičné aktivity v noci v okolí strediska) a peknej animovanej modlitby v kaplnke aj voľný pokec v čajovni pri malom koláčiku a horúcej čokoláde. A, samozrejme, v nedeľu pred Popolcovou stredou sme mali rodinný karneval, ktorý bol tradične spojený s obedom a kde sa deti (väčšinou v rodinných maskách) mohli vyskákať sprevádzaní DJ (ockom jednej rodinky), animátorkami a zasúťažiť si pod vedením indiánskeho kmeňa TomatO(r)kutiovcov.

Ale príprava na Pôst mala, samozrejme, aj serióznejšiu tvár v podobe spoločnej duchovnej obnovy na Popolcovú stredu či netradičných pôstnych aktivít pre rodiny s deťmi, ktoré modlitbou, obetou a dobrými skutkami vyprosujú Božie milosti pre konkrétnu osobu (od birmovancov, animátorov cez SDB, FMA až po Svätého Otca), a tak budujú MOSTy cez PÔSTy (čomu vďačíme rodinkám z nášho strediska a Lacovi Mikovi). Pre mladých si Dano Holúbek s mládežníckym tímom pripravil podcasty, ktoré najmä cez Mojžišov príbeh sprevádzajú mladých na ceste pôstneho obrátenia. Zaujímavosťou je, že do čítania textov Svätého písma bol zapojený aj pán Šudík, herec košického Národného divadla, ktorý hral aj hlavnú postavu v Don Bosco show.

Tri horky 03 2024 05

Čo nás čaká a neminie: dnes stredisko na 3 hôrkach oslavuje 15 rokov (dostávame sa do riadnej puberty), dnes máme aj kalčetový turnaj, cez prázdniny chystáme duchovné cvičenia dievčat a duchovné cvičenia chlapcov a chystáme sa na krátky bratský komunitný výlet na chatu jednej našej rodinky do Poráča.

Prajeme aj vám požehnaný pôstny čas a hlboké prežitie veľkonočných sviatkov!

+! OnMi

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Košice-Luník IX

Na Veľký piatok sme pripravili pre sídlisko Luník IX krížovú cestu. Okrem kŕdľa detí sa k nám pridalo aj viacero dospelých, pre ktorých to bola príležitosť duchovne sa stíšiť uprostred sídliskového ruchu, v ktorom bežne žijú.

Námestovo

Naši spolupracovníci ASC sa zúčastnili na duchovných cvičeniach v krásnom prostredí Oravskej priehrady v penzióne Kormorán.

Banská Bystrica

Pozývame čitateľov pozrieť sa na nedávne udalosti v našom stredisku s pohľadom na zmŕtvychvstalého Krista.

Trnava-Kopánka

Pozdravujeme všetkých a prichádzame za naše stredisko v Trnave na Kopánke so správami za posledné dva mesiace.