Košice-Luník IX

od | apr 15, 2024 | Saleziáni

 

Pozdravujeme z Luníka IX.

Počas marca sa na Luníku IX odohralo opäť veľa apoštolských i duchovných aktivít. Dievčenské nocovačky sa začali už vo februári a v marci sa ukončili poslednými stretkami, ktoré ešte toho roku nocovačku nemali. Dievčatá sa vždy na túto akciu tešia, a hoci neodchádzajú z domu ďaleko, len pár desiatok metrov, predsa je to pre nich tak trochu aj výlet, minimálne výlet za hranice všedných dní.

Lunik IX 04 2024 01

Chlapci v tomto období nemali nocovačky. Vôbec im to však nemuselo byť ľúto, lebo oni mali možnosť zúčastniť sa počas jarných prázdnin jedného z troch výletov do Tatier. Výlety sme zorganizovali podľa stretiek. Najstarší chlapci išli na Štrbské pleso, ktoré v tom čase bolo ešte zamrznuté a chlapci sa mohli smelo pohybovať po vodnej hladine na spôsob Pána, ktorý pozval na „prechádzku“ po hladine aj apoštola Petra. Treba povedať, že pod chlapcami sa hladina na rozdiel od neveriaceho Petra nerozostúpila. Mladší chlapci, konkrétne štvrtáci a piataci, si vyšliapali cestu zo Starého Smokovca na Hrebienok. Tam sa nadchýnali krásou ľadového dómu a pošmýkali sa na zvyškovom snehu. Jeden svah bol ešte slušne biely, takže zážitok zo sánkovačky bol vcelku solídny.

S pribúdajúcimi dňami pomaličky začalo vrcholiť Pôstne obdobie. My sme mladým ponúkli na Luníku každý piatok pred svätou omšou zjednodušenú krížovú cestu, ktorá mala menej zastavení a bola okrem spevu sprevádzaná aj premietaným obrazom jednotlivých zastavení.

Lunik IX 04 2024 02

Okrem tejto krížovej cesty sme pripravili dvakrát aj klasickú krížovú cestu so štrnástimi zastaveniami. Prvýkrát na Piatu pôstnu nedeľu na košickej Kalvárii. Krížová cesta bola kombinovaná v rómskom i slovenskom jazyku, námet sme mali od kňaza roky pôsobiaceho v rómskej pastorácii otca Mariána Sivoňa. Po krížovej ceste sa deti tešili na pohostenie u spolubratov na Kalvárii a po nej predovšetkým na blízke detské ihrisko, z ktorého sa im odchádzalo len veľmi ťažko. Druhú krížovú cestu sme pripravili pre sídlisko Luník IX na Veľký piatok. Okrem kŕdľa detí sa k nám pridalo aj viacero dospelých, pre ktorých to bola príležitosť duchovne sa stíšiť uprostred sídliskového ruchu, v ktorom bežne žijú.

Lunik IX 04 2024 04

Pôstne obdobie sme využili tiež na zorganizovanie animátorskej duchovnej obnovy na chate Borda. Pozvali sme naň všetkých animátorov a pastoračných pracovníkov. Účasť bola napokon veľmi slušná, kto mohol, prišiel, i keď v tomto období nám takmer úplne chýbajú miestni animátori. Dúfame, že v budúcnosti sa to zmení k lepšiemu. Čo sa týka programu na chate, ponúkli sme mladým stíšenie, sviatosť zmierenia i Eucharistiu, po obede aj spoločné uvažovanie o našej činnosti na Luníku a večery patrili hrám a budovaniu vzťahov.

V tomto období sme slávením sviatkov vstúpili do Veľkonočného obdobia. Hoci účasť na obradoch nie je u nás veľká, je o to rodinnejšia. Veľkonočnú nedeľu hudobne pripravili odchovanci, ktorí už majú svoje vlastné rodiny, a bola to veľmi pekná svätá omša.

Prajeme vám požehnaný veľkonočný čas a veľa duchovnej radosti vo všetkom, čo robíte.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Provinciálna kapitula saleziánov

Bude sa konať v dňoch 26. – 31. mája 2024 v Badíne. Zúčastní sa na nej 53 bratov s právom hlasovania. Kapitula sa koná v mimoriadnom skoršom termíne.

Savio Run 2024 – „Bež za svojím snom“

Spojiť oslavu svätého Dominika Savia, zdravé behanie a spoločenstvo strediska u Saleziánov v Michalovciach. Podarilo sa nám to v pekné nedeľné poobedie 5. mája, kedy sme mali bežecké podujatie SAVIO RUN 2024.

Púť miništrantov v Šaštíne

V sobotu 11. mája 2024 sa uskutočnila púť miništrantov. Prišlo asi 250 chlapcov, pre ktorých bol pripravený pekný program.

Šimon Srugi

Šimon Srugi sa narodil v Nazarete 27. apríla 1877. Pätnásť dní po narodení bol pokrstený a podľa východného zvyku pobirmovaný.