Košice-Luník IX

od | feb 7, 2024 | Saleziáni

 

Pozdravujeme z Luníka IX.

Najstarší chlapci so spolubratom Mariánom a dobrovoľníkom Paľom sa každý mesiac na prvú sobotu už pravidelne zúčastňujú akcie Beh na 2 míle s úsmevom. Je to výborná príležitosť zapájať našich mladých do podujatí majority a obom stranám dať možnosť spoznávať toho druhého. Navyše, dobrovoľník Paľo už pravidelne stojí na pódiu vo svojej kategórii.

Lunik IX 02 2024 02

S príchodom Adventu sa naše aktivity začali viac orientovať na aktuálny liturgický rok. Počas posledného týždňa pred Adventom sme si s deťmi na stretkách vyrábali adventné vence. Niektoré z nich sme požehnali vzhľadom na okolnosti hneď po stretku, väčšinu z nich však priamo na Prvú adventnú nedeľu. Pod oltárom bol z adventných vencov doslova les. Samotná svätá omša na Prvú adventnú nedeľu mala ešte ďalšiu slávnosť. Jeden chlapec – Majo po úspešnom ukončení prípravy po prvý raz prijal Pána Ježiša v Eucharistii. Zhodou okolností sa tak stalo práve v deň jeho 10. narodenín. Veríme, že za podpory rodičov, ktorí sú praktizujúci katolíci, bude Majo pravidelne chodiť na sväté prijímanie.

Krátke obdobie zimy spojené so snehovou perinou vyhnalo na kopec nielen deti z panelákov, ale aj nás. V rámci stretiek sme tak zorganizovali aj klasickú sánkovačku, aj preteky „psích“ záprahov, pričom psy nahradili samotní chlapci.

Všetky deti už v nasledujúcich dňoch očakávali príchod svätého Mikuláša. Náš dobrovoľník Paľo a spolubrat Peter Roth boli hlavnými aktérmi, ktorí poslúžili službou postavy svätého Mikuláša a anjela v miestnej škole, kde navštívili 26 tried. Potom svätý Mikuláš prišiel aj na stretká a do nášho kostola, kde potešil deti maličkosťou a hlavne svojou dobrotou.

Lunik IX 02 2024 03

 

V treťom a štvrtom adventnom týždni sme zase na všetkých stretkách piekli medovníky alebo vyrábali vianočné ozdoby. Samozrejme, popri tom sme mali možnosť porozprávať sa s deťmi o zmysle Vianoc. Deti pomohli aj pri ozdobovaní stromčeka v kostole, pri ktorom sme si napokon povedali vianočnú katechézu a zaspievali rómske vianočné koledy.

Na Štedrý deň sme mali na Luníku IX hostí – rómskych koledníkov z Mirkoviec. Chlapci pod vedením nám dobre známeho Martina Reguliho nacvičili kolednícke vianočné pásmo, ktoré po skončení dopoludňajšej svätej omše predstavili v kostole. Pásmo sa páčilo všetkým prítomným, ktorí chlapcov odmenili potleskom. Zvláštnu pozornosť koledujúcim chlapcom venovali, pochopiteľne, hlavne lunícke dievčatá. Chlapci sa tak na chvíľu mohli cítiť ako filmové hviezdy. Veríme, že samotné vianočné posolstvo nezaniklo.

Lunik IX 02 2024 04

Lunik IX 02 2024 05

Na Vianoce sme mali aj polnočnú, aj rannú svätú omšu, na ktorej účinkoval novovytvorený zbor zložený z niektorých rodičov i mladých, ktorý si vytýčil úlohu účinkovať (pre začiatok) aspoň raz do mesiaca na nedeľných svätých omšiach. Veríme, že im nadšenie vydrží.

V novom roku sa už opäť rozbehli stretká a čo nevidieť budeme oslavovať sviatok dona Bosca. O tom potom radi niečo napíšeme.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Savio Run 2024 – „Bež za svojím snom“

Spojiť oslavu svätého Dominika Savia, zdravé behanie a spoločenstvo strediska u Saleziánov v Michalovciach. Podarilo sa nám to v pekné nedeľné poobedie 5. mája, kedy sme mali bežecké podujatie SAVIO RUN 2024.

Púť miništrantov v Šaštíne

V sobotu 11. mája 2024 sa uskutočnila púť miništrantov. Prišlo asi 250 chlapcov, pre ktorých bol pripravený pekný program.

Šimon Srugi

Šimon Srugi sa narodil v Nazarete 27. apríla 1877. Pätnásť dní po narodení bol pokrstený a podľa východného zvyku pobirmovaný.

Pozývame vás na konferenciu KOMPAKT

​Srdečne vás pozývame do Košíc, kde sa už onedlho – vo štvrtok 16. mája 2024 – uskutoční ďalšie pekné podujatie pri príležitosti 100-ročnice saleziánov na Slovensku: konferencia o výchove a vzdelávaní s názvom KOMPAKT.