Košice-Luník IX

od | mar 11, 2023 | Saleziáni, Misie

 

Text a Foto: SDB Košice-Luník IX

Pozdravujeme vás z Luníka IX. Rok 2023 je v niečom špecifický. Konkrétne v tom, že po 2 rokoch lockdownov, teda s odstupom 3 rokov zažívame to, čo bolo predtým samozrejmosťou. Pre mnohých je to aj v treťom roku ich pôsobenia na novom mieste, akoby to bol rok prvý. Navyše, po trojmesačnom kurze sa pred sviatkami vrátil spolubrat Peter Roth, tak sme boli konečne naplno spolu v novom zložení.

Vianoce sme na Luníku IX prežili radostne. Bolo pre nás cťou mať pri štedrovečernom stole spolu s komunitou sestier z KVP aj samotnú provinciálku Moniku Skalovú, ktorá k nim prišla na vianočnú návštevu. V bratsko-sesterskom spoločenstve sme prežívali aj Božie narodenie, i keď už bez provinciálky, ktorá sa presunula k sestrám do Prešova. Na Silvestra sme ponúkli chlapcom zábavno-súťažné popoludnie. No a keďže mládežníci mali záujem skôr o oslavu v súkromí, aj my sme ako komunita prežili poslednú večeru roka spolu. Bol to mimoriadne pekný čas spontánneho podelenia sa a bratstva. V januári sme po provinciálke prijali u nás aj provinciála Petra Timka, ktorý prišiel medzi nás na ročnú vizitáciu. Bratsky nás vypočul a povzbudil.

Lunik 03 2023 02

Spomenuli sme, že po troch rokoch žijeme opäť bez obmedzení. Chvalabohu, mohli sme tak pripraviť oslavu sviatku dona Bosca. Každé stretko v predstihu natočilo scénky a na sviatok dona Bosca sa uskutočnilo ich premietanie. Okrem toho scénky sprevádzali živé súťaže. Celá oslava dona Bosca bola rámcovaná scénkou o mame Margite, ktorej chlapci navrhli, aby na narodeniny dona Bosca upiekla pizzu. Ona súhlasila, no keďže komora bola prázdna, poslala ich zohnať suroviny. Každé stretko, ktorého scénka bola prezentovaná na videu, muselo splniť nejakú výzvu. Tak získalo jednu surovinu do pizze. Nakoniec nám chýbala už len „maličkosť“ – kvas. Ten priniesli mame Margite animátori vďaka poslednej spoločnej aktivite a po nej sme išli na slávnostnú svätú omšu. Tam sme stretli živého dona Bosca, ktorý nám porozprával o sebe a povzbudil nás byť dobrými. Po svätej omši na deti čakalo pred kostolom prekvapenie – skutočná pizza.

Lunik 03 2023 04

V posledný piatok pred pôstom mali dievčatá u nás karneval. Zúčastnilo sa na ňom takmer štyridsať dievčat zo stretiek bez rozdielu veku. Na niektorých tvárach sa skutočne zračila čistá radosť. Pekným javom bolo to, že dievčatá sa medzi sebou neskupinkovali podľa veku. Vytvorili tak veľmi pekné spoločenstvo masiek, no hlavne tých, ktoré sa skrývali pod maskami.

Lunik 03 2023 03

Počas februára sa nám podarilo aj niekoľko menších podujatí. Za zmienku stojí sánkovačka/snowbordovačka chlapcov na Jahodnej, jednodňový výlet dievčat do Tatier či niektoré ďalšie.

Od leta sa náš pastoračný tím rozšíril o dve dobrovoľníčky. Po počiatočnom čase adaptácie sa už naplno rozbehli. Jedna učí v škole, druhá pracuje v oratóriu, vedie stretká a doučuje. Ony dve doplnili náš pastoračný tím zložený zo 4 členov saleziánskej komunity, 3 pastoračných pracovníkov zamestnaných cez KBS a z 2 dobrovoľníčok, ktoré sú na Luníku na ročnej misii. Vo februári sme spolu s nimi strávili na chate Borda víkendovú duchovnú obnovu zameranú jednak na duchovné posilnenie, jednak na utuženie vzájomných vzťahov.

Lunik 03 2023 05

Tento školský rok sme začali ešte jednu významnú aktivitu. Každú sobotu prejdeme jeden vchod na sídlisku a zaklopeme v ňom na všetky dvere. Tým, ktorí otvoria a prijmú nás (čo je drvivá väčšina), posvätíme príbytok a ponúkneme im možnosť nahlásiť svojich zomrelých príbuzných. Za tých je potom na druhý deň v nedeľu odslúžená svätá omša, na ktorú sú, samozrejme, všetci z rodiny pozvaní. Táto aktivita nám dáva možnosť prísť do príbytkov miestnych ľudí, stretnúť tých, ktorí do kostola nikdy neprídu, porozprávať sa s nimi a dať im ponuku. Väčšinou vždy niekto na druhý deň aj reálne do kostola príde.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Košice-Luník IX

Na Veľký piatok sme pripravili pre sídlisko Luník IX krížovú cestu. Okrem kŕdľa detí sa k nám pridalo aj viacero dospelých, pre ktorých to bola príležitosť duchovne sa stíšiť uprostred sídliskového ruchu, v ktorom bežne žijú.

Námestovo

Naši spolupracovníci ASC sa zúčastnili na duchovných cvičeniach v krásnom prostredí Oravskej priehrady v penzióne Kormorán.

Banská Bystrica

Pozývame čitateľov pozrieť sa na nedávne udalosti v našom stredisku s pohľadom na zmŕtvychvstalého Krista.

Trnava-Kopánka

Pozdravujeme všetkých a prichádzame za naše stredisko v Trnave na Kopánke so správami za posledné dva mesiace.