Koniec 80 ročného provizória v Trnave

od | jan 15, 2022 | Saleziáni

 

Autor: Ján Jura SDB / Foto: SDB Trnava – Kopánka

Vianoce v roku 2021 sa významným spôsobom zapíšu do dejín saleziánskeho diela v Trnave na Kopánke. Po viac ako jeden a polročnom prerušení sa 24. 12. 2021 ráno začali slúžiť sväté omše v zrekonštruovanom priestore saleziánskeho kostola.

Koniec provizoria 03

Priestor terajšieho kostola bol totiž postavený ako divadlo saleziánskeho strediska, ale od svojho vybudovania v roku 1941 slúžil ako dočasný kostol. Stále naliehavejšie sa ozývala požiadavka nielen opravy a sanácie budovy, ale najmä potreba premeny divadelného priestoru na priestor sakrálny. V marci 2020 sa začala komplexná oprava a prestavba priestorov kostola a saleziánskeho strediska. Výsledkom je nový moderný kostol. Pribudla aj nová veža so zvonmi a hodinami a tiež výťahom pre bezbariérový prístup do kostola a strediska. Sála pod kostolom tiež prešla kompletnou rekonštrukciou a vznikne tu útulný priestor pre konanie rôznych aktivít strediska a farnosti. Aktuálne nás ešte čaká realizácia výzdoby kostola – socha Panny Márie Pomocnice, kríž a vitrážová krížová cesta v oknách a tiež finalizačné práce na hlavnom vstupe a zhromažďovacom priestore vonku pred kostolom. Výzvou ostáva aj výstavba novej budovy prístavby pri ihrisku, ktorá má slúžiť sčasti pre potreby kostola, ale najmä pre stredisko – pre športovcov a futbalový klub.

Celá prestavba sa rozbehla vďaka nasadeniu vtedajšieho direktora Petra Jacka, saleziánskej komunity a partie ochotných a veľkodušných farníkov, ktorí vytvorili pracovný tím pre túto prestavbu. Ďalší zasa zadarmo vypracovali projekty pre stavbu (statika, elektrika, požiarny projekt). A tiež za realizáciou stoja aj firmy, ktoré poskytli stavebný materiál buď zadarmo alebo s výraznou zľavou alebo poskytli finančný dar. Podporila nás aj samospráva mesta i kraja. A samozrejme do tejto prestavby sú vložené milodary a aj modlitby mnohých ľudí, ktorí takto prispievajú k dokončeniu tohto diela. Okrem finalizácie stavby nás čaká aj splácanie úveru na stavbu, ktorý zastrešila provincia saleziánov na Slovensku.

Koniec provizoria 02

Informácie, fotografie a možnosti podporiť toto dielo nájdete na stránke www.rekonstrukcia.kopanka.sk.

Prvá svätá omša niesla v sebe symboliku. Boli na nej všetky rehoľné komunity a kňaz gréckokatolíckej farnosti pôsobiace na Kopánke. Skauti priniesli Betlehemské svetlo. Chceli sme takto dať najavo to, že to nie je iba o nových múroch, ale o spoločenstve, ktoré túži slúžiť celému dielu na Kopánke – byť nositeľmi Kristovho svetla.

 

qr-DBdnes Trnava

Poslať finančný príspevok na rekonštrukciu salezianskeho diela Trnava – Kopánka

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Savio Run 2024 – „Bež za svojím snom“

Spojiť oslavu svätého Dominika Savia, zdravé behanie a spoločenstvo strediska u Saleziánov v Michalovciach. Podarilo sa nám to v pekné nedeľné poobedie 5. mája, kedy sme mali bežecké podujatie SAVIO RUN 2024.

Púť miništrantov v Šaštíne

V sobotu 11. mája 2024 sa uskutočnila púť miništrantov. Prišlo asi 250 chlapcov, pre ktorých bol pripravený pekný program.

Šimon Srugi

Šimon Srugi sa narodil v Nazarete 27. apríla 1877. Pätnásť dní po narodení bol pokrstený a podľa východného zvyku pobirmovaný.

Pozývame vás na konferenciu KOMPAKT

​Srdečne vás pozývame do Košíc, kde sa už onedlho – vo štvrtok 16. mája 2024 – uskutoční ďalšie pekné podujatie pri príležitosti 100-ročnice saleziánov na Slovensku: konferencia o výchove a vzdelávaní s názvom KOMPAKT.