Knižná novinka o svätom saleziánskom koadjútorovi

od | sep 25, 2023 | Osobitný článok

Artemide Zatti – priateľ chudobných

 V týchto dňoch vydalo Vydavateľstvo DON BOSCO dynamický životopis nového saleziánskeho svätca, ktorý vynikal v láske k chudobným a chorým. Artemideho Zattiho, saleziána koadjútora, vyhlásil 9. októbra 2022 pápež František za svätého a doplnil ním širokú rodinu saleziánskych svätých.

Artemide Zatti bol mimoriadny človek, ktorého charakterizoval úsmev, biely plášť, bicykel aj zmysel pre humor. Knižná novinka, ktorej autorom je Enzo Bianco, známy taliansky autor, ponúka pohľad na tohto „čerstvého svätca“ veľmi sviežim slovom a príhodami z jeho života. Záver knihy patrí modlitbe k svätému Artemidemu Zattimu. Kniha je brožovaná a má 48 strán. Viac o knižnej novinke nájdete tu: https://www.donbosco.sk/tovar/artemide-zatti

Zatti 09 2023 02

 

Úryvok z knihy:

Pri svojich pacientoch prekypoval veselosťou. Chlapcovi, ktorého unavovalo nosenie ťažkej sadry, povzbudzoval: „Vydrž, dnes ťa z tej škrupiny vytiahneme.“ Starčekovi, ktorého hospitalizovali so žalúdočnými problémami, povedal: „Len veselo, starký, teraz ti prinesiem maté.“ Starček sa potešil, že dostane malú šálku maté, známeho juhoamerického bylinkového nápoja, no radosť ho prešla, keď zbadal Zattiho prichádzať s obrovskou dvojlitrovou striekačkou na klystír. Povestnou sa stala aj príhoda, ku ktorej došlo, keď Zatti končil dlhú sériu domácich návštev u pacienta, ktorý ho poznal len veľmi málo. Keďže Zatti za ošetrenie nič nechcel, dobrý muž mu na záver poslednej návštevy spôsobne povedal: „Don Zatti, veľká vďaka za všetko. Srdečne pozdravujem aj vašu pani, hoci nemám tú česť poznať ju.“ „Ani ja!“ zareagoval dobrý salezián koadjútor a rýchlo vysadol na bicykel. Niekedy pri vtipkovaní vychádzal z evanjelia a vtedy sa jeho humor stával teológiou. Napríklad keď ho prišiel poprosiť o radu jeden mladý muž, ktorý pracoval ako hrobár. Nebol si istý, či sa má stať saleziánom. Zatti si ho vypočul a potom povedal: „Clemente, nechaj, nech si mŕtvi pochovávajú mŕtvych.“

Peter Novák, Vydavateľstvo DON BOSCO

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Petícia – Neberte nám 2%!

Občianske združenia a neziskové organizácie spustili podpisovú akciu, v ktorej vyzývajú vládu, aby ponechala asignáciu 2% z daní v aktuálnom stave.

Parkovanie na Troch hôrkach

Saleziáni v Košiciach na Troch hôrkach ukončili stavbu parkoviska pri svojom dome a začali s jeho prevádzkou.

Chcete od filmu viac?

Na internete vzniká nová streamovacia platforma Filmana s kresťanskými filmami, ktoré budú ponúkané v slovenskom a českom jazyku.

Darujme úsmev

Adventný sociálny projekt „Darujme úsmev“ je projekt na pomoc rodinám v núdzi. Začal 11. novembra a bližšie informácie sa nachádzajú v článku.