Kaplnka noviciátu Poprad – Veľká

Nové maľby v kaplnke saleziánskeho noviciátu v Poprade ­– Veľkej.

 

Text: Jozef Kupka SDB / Foto: Richard Baňas

 

 

V kaplnke saleziánskeho noviciátu v Poprade saleziáni už 12 rokov zamýšľali umiestniť na hlavnej stene mozaiku od Marka Rupnika. Don Martin Kačmáry navštívil v uplynulých rokoch Centro Aletti v Ríme, kde sa po vzájomnej konzultácii napokon dohodli na riešení namiesto mozaiky namaľovať v kaplnke na troch stenách maľby.

Umelci z Centra Aletti dostali presné rozmery stien a v Ríme vytvorili na papieri návrh malieb v skutočnej veľkosti. V Poprade zase spolubratia pripravili všetky steny kaplnky tak, že na ne naniesli 7 vrstiev sádry, ktorá sa osobitne vyleštila, aby bola úplne hladká. Na takýto povrch sa potom môžu nanášať maľby a pigment farieb zostane na stenách dobre viditeľný.

Kaplnka 02

Realizácia malieb sa uskutočnila v dňoch 19. – 21. marca 2022. Do noviciátu pricestoval otec Marko Rupnik so svojim tímom – spolu osem ľudí. V priebehu troch dní vytvorili maľby na troch stenách v kaplnke a tiež na stene pred vchodom do kaplnky. Na maľbách pracovali intenzívne od rána do večera. Sú to písané ikony na stenách vo forme fresky.

Hlavná scéna je Premenenie Pána na vrchu. V popredí je Najsvätejšia Trojica, ktorá biblicky vychádza z návštevy troch osôb u Abraháma a Sáry pri dubovom poraste Mamre. Potom je v kaplnke Zvestovanie Pána a Dobrý pastier. Toto sú štyri scény v kaplnke. Na chodbe pri vstupe do kaplnky je ešte ďalšia maľba, na ktorej je don Bosco a don Rinaldi, ktorému je zasvätený dom noviciátu.

Kaplnka 08

Zostáva podotknúť, že kaplnka saleziánskeho noviciátu v Poprade tak dostáva malé prvenstvo. Je to prvá kaplnka na Slovensku, ktorá bola celá maľovaná umeleckým tímom Marka Rupnika. Doteraz sú na Slovensku iba jeho mozaiky.

Kaplnka 03

Kaplnka 04

Kaplnka 05

Kaplnka 06

Kaplnka 07

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár