Je dobré cítiť podporu od blahoslaveného

od | mar 5, 2024 | Časopis 2/2024, Titus Zeman

 

Text a Foto: Jozef Luscoň SDB

Kostol Sedembolestnej vo Vajnoroch, kde sú uložené relikvie blahoslaveného Titusa Zemana, je miestom, kam prichádzajú mnohí pútnici. Chcú nadviazať kontakt s mučeníkom a cítiť za sebou niekoho, kto ich pochopí i podporí.

Medzi zaujímavých pútnikov, ktorí v poslednom čase prišli k donovi Titusovi do Vajnôr, patrila skupina ôsmich Talianov na čele s donom Pierluigim Cameronim, saleziánskym hlavným postulátorom káuz blahorečenia a svätorečenia členov saleziánskej rodiny. Pútnici tiež patrili do saleziánskej rodiny – do modlitbového Združenia Márie Pomocnice (ADMA). Cieľ ich púte bol jasný: „Chceli sme dona Titusa poprosiť, aby orodoval u Pána za nášho priateľa, ktorý je vážne chorý a vrúcne sa k nemu modlí.“ A keďže sa im zdalo, že don Titus nekoná dosť rýchlo, išli za ním osobne, aby ho posúrili.

TZ 03 2024 02

Skupina ôsmich Talianov na čele s donom Pierluigim Cameronim

Z iniciatívy dona Maroša Peciara sa každý mesiac ôsmeho (v deň smrti dona Zemana) začína modliť vo vajnorskom kostole svätý ruženec. Je obetovaný za povolania a iné naše potreby. Prvýkrát sa tak stalo dňa 8. januára 2024 ráno o 6.20. Očakávania organizátorov boli neurčité. Príde niekto, nepríde? Bol pondelok, čas skorý. No nakoniec to dopadlo nadmieru pozitívne. Prišlo do päťdesiat ľudí a medzi nimi bola aj táto talianska skupina. Po modlitbe ruženca mali svätú omšu a ešte dlho sa modlili pri relikviách dona Titusa a prosili ho o pomoc.

Milá slávnosť i púť sa odohrala v sobotu 13. januára 2024. Na Slovensko prichádza nová ženská rehoľa – Sestry vteleného Božieho slova (Verbo incarnato). Ich vedúca sestra Ruah sa k púti vyjadrila: „Považovali sme za dôležité prísť k donovi Titusovi Zemanovi a vyprosiť si požehnanie pre naše pôsobenie i pre nové povolania.“

Sestry majú nadšenie, odvahu i chuť šíriť svoju charizmu medzi ľuďmi. Na otázku „A čo je vaším poslaním?“ odpovedala: „Chceme vniesť Božie slovo do kultúry. Do kultúry spoločnosti, ale aj jej špecifických foriem, ako je divadlo, hudba, umenie…“ Zdá sa, že ich spiritualita už oslovila viacerých, pretože na púť prišli spolu s nimi. Nuž a ešte malá poznámka. Sestra Ruah je z Bojníc a druhá je Litovčanka.

TZ 03 2024 03

Nová ženská rehoľa – Sestry vteleného Božieho slova (Verbo incarnato) na púti

Peknú tradíciu zavádzajú aj veriaci zhromaždení v hnutí Modlitby za kňazov. Koncom januára uskutočnili púť pod vedením svojich zodpovedných a v programe nechýbala svätá omša ani prednáška pána Michala Radošinského o živote a diele dona Titusa. Hnutie modlitieb za kňazov je známe aj svojimi pôstmi a obetami za kňazov a v Titusovi isto nájdu veľkého spolupracovníka, pretože aj jemu išlo o kňazov a duchovné povolania.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Ctihodný Jozef Vandor

Jozef Vandor sa narodil v Maďarsku, v mestečku Dorogu (pri Ostrihome), 29. októbra 1909 roľníkom Sebastiánovi Wechovi a Marii Puchnerovej. O dva dni nato bol pokrstený a ako desaťročný prijal v Dorogu sviatosť birmovania.

Sen z deviatich rokov – obraz a realita

Sen dona Bosca z deviatich rokov nebol pre malého Janka veľmi zrozumiteľný. Zostal smutný až do konca, najmä preto, že nerozumel ani obrazu, ktorý mu ponúkla pred oči tajomná Pani.

Sociálne siete nie sú iba dve

Keby sme sa vás opýtali, aké sociálne siete poznáte, pravdepodobne by ste hneď vymenovali Facebook a Instagram. Možno niektorí by ste dodali aj TikTok alebo YouTube. Ale poznáte aj ostatné platformy, na ktorých dnes mladí zvyknú tráviť svoj čas?

Kráľovná všetkého stvorenia

„Úplne premenená žije s Ježišom a všetky stvorenia ospevujú jej krásu.“[…] „Nanebovzatá je Matkou a Kráľovnou všetkého stvorenia. Časť stvorenia v jej oslávenom tele spolu so vzkrieseným Kristom dosiahla celú plnosť svojej krásy.“