Jarné upratovanie = nová šanca pre staré veci

od | mar 1, 2023 | Časopis 2/2023, Výchova

 

Autor: Kristína Zelná, Alžbeta Zelná / Foto: autorky textu

S príchodom jari a najmä teplejšieho počasia je tu aj pravidelná očista tela, duše i našich obydlí. Jedným z najčastejších problémov, ktoré vznikajú s tradičným vyprataním šatníkov, skríň, špájz, garáží či pivníc, je nakupovanie nového.

Zabúdame však, že aj staré veci v sebe často majú životaschopnosť a vedia ešte poslúžiť. Keď nie nám, tak iným.

Zvykli sme si mať všetko a najlepšie hneď

Človek dnes už veľmi rýchlo môže skĺznuť do stavu, že sú pre neho produkty dôležitejšie ako vzťahy s blízkymi. Citovo sa naviaže na pominuteľné statky a zabúda, že seba a blízkych obkladá množstvom nepotrebných predmetov. Nie je však ľahké odolať, keď je od nás nákup bežného spotrebného tovaru vzdialený len niekoľko kliknutí a možný z pohodlia domova. Online nákupy sa za posledné roky stali bežnými pre stále viac a viac spotrebiteľov, najmä v období pandémie. Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat sa percento nakupujúcich online zvýšilo za posledné roky o 11 % a v roku 2021 sa toto percento dostalo až na 73%. Na Slovensku teda až 82 % z nás nakupovalo v roku 2021 prostredníctvom internetu. Najčastejšie kupujeme oblečenie, obuv a doplnky, ale stále bežnejšími sú už aj online nákupy nábytku, elektroniky a detských hračiek. Nejedna domácnosť je dnes preplnená vecami, ktoré sa ďalej kopia, a my dokonca neraz zabudneme, že ich máme, a možno preto kupujeme duplikáty. Ako uvádza pápež František v encyklike Laudato si’: ,,Od chvíle, ako trh smeruje k vytváraniu nutkavého konzumného mechanizmu zabezpečujúceho odbyt svojich produktov, ľudí strháva vír zbytočného nakupovania a utrácania“ (Laudato si’, s. 122).

Zivotne prostredie 03 2023 01

Všetky veci, ktoré chcete darovať, či už oblečenie, nábytok, alebo knihy, musia byť v stave, ktorý umožňuje ich ďalšie používanie

Upratovanie neznamená hneď vyradenie a nahradenie novým

Jarné upratovanie síce teda ponúka nový nádych a priestor na zmenu, ale môže priniesť so sebou aj veľké množstvá odpadu a dopyt po nových výrobkoch. Je preto dôležité prijať, že vyprázdnené poličky, skrine či zásuvky nemusíme hneď naplniť ďalšími vecami. No a keď pri upratovaní narazíme na poškodené či nefunkčné veci, často považujeme za najvhodnejšie riešenie vyhodiť ich a kúpiť nový tovar. Je to však úplne naopak. Skúste oprášiť svoje zručnosti alebo požiadajte o pomoc rodinu a priateľov. Riešením môžu byť aj malé komunitné dielničky, kde nájdete potrebné náradie na opravu, ale tiež dobrovoľníkov, ktorí radi pomôžu. Ak nemáte po ruke nikoho zručného, môžete zasa využiť služby opravára, čím podporíte miestnu ekonomiku a lokálnych podnikateľov.

Zivotne prostredie 03 2023 02

Ak máte preplnenú knižnicu a chceli by ste niektoré z kníh posunúť ďalej, môžete vyskúšať knihobúdku, re-use centrum KOLO alebo známu internetovú stránku

Efektívne spôsoby upratovania a vyraďovania

Každý máme svoje osvedčené postupy, vďaka čomu nie je upratovanie ničím zložitým. Počuli ste však o tom, že existujú metódy, ako sa do upratovania pustiť efektívnejšie a dosiahnuť čistú domácnosť natrvalo?

Hneď prvou, ktorá vzbudila v posledných rokoch veľký záujem, je japonské umenie zanietenej Márie Kondovej, ako zbaviť dom neporiadku. Od detstva hľadala čo najefektívnejší spôsob upratovania a dnes už ako dospelá učí tomuto nenahraditeľnému umeniu nielen svoje deti, ale tisíce ľudí po celom svete. Každá vec v jej domácnosti má svoje miesto, predmety dáva tam, kam patria, a nenecháva ich na iných miestach. Nehromadia sa jej tak veci a má dokonalý prehľad o tom, čo vlastní. Pri upratovaní odporúča vždy začať oblečením, ktoré zhromaždíte v jednej miestnosti a triedite na kôpky – čo radi nosíte a spôsobuje vám radosť, čo nenosíte a hodilo by sa blízkym či priateľom a čo je na vyradenie – v zlom stave bez možnosti opravy alebo využiteľné pre iných. Potom odporúča pokračovať kuchyňou a všetkým jedlom, dochucovadlami, pomôckami na varenie až po spotrebiče. Ďalej garážou či pivnicou a na záver je dobré pozrieť sa na spomienkové predmety. Viac inšpirácie a samotné kroky, ako zbaviť domov neporiadku, nájdete na internete alebo v publikácii Kúzelné upratovanie. Ak sa hneď necítite na radikálne metódy, skúste si zaužívať zdravé návyky. Napríklad ak prinášate domov niečo nové, je na mieste prehodnotiť, či potrebujete skutočne všetko, čo už doma máte. Ak teda chcete priniesť niečo nové, treba vyradiť niečo z toho, čo máte.

Čo robiť s nepotrebnými vecami?

Efektívne upratovanie a vyraďovanie máme za sebou, ale čo so všetkými tými nepotrebnými vecami? Dnes už máme našťastie veľa možností. Internet nám napríklad ponúka hneď niekoľko overených stránok, kde môžete predať svoje staré oblečenie, dokonca môžete získať za kúsky, ktoré sa pravdaže ešte dajú nosiť, aj nejaké tie eurá. Ak sa zasa chcete zbaviť nepoškodeného nábytku či elektroniky, na internete nájdete už aj slovenské bazáre. My sme odskúšali aj predaj kníh a máme s tým veľmi dobrú skúsenosť. Stačí len poslať fotku vyradených kníh a organizácia sa vám ozve s ďalšími inštrukciami. Pravdaže, veľmi dôležité je dávať pozor na podvodníkov, ale ak budete postupovať podľa inštrukcií overených stránok – rodinou, priateľmi a známymi, nemáte sa čoho báť.

Zivotne prostredie 03 2023 03

Centrum opätovného použitia KOLO prednedávnom vzniklo aj v Bratislave a návštevníci tam môžu priniesť veci, ktoré im už doma neslúžia

 Ak ste ochotní svoje nepotrebné veci darovať, môžete osloviť napríklad charitatívne organizácie. Nezabudnite si však overiť, aké veci aktuálne prijímajú. Ďalšou možnosťou sú second handy, kde môžete v niektorých prípadoch dostať zľavu na nákup alebo môžete navštíviť centrum opätovného použitia. Jedno takéto centrum s názvom KOLO prednedávnom vzniklo aj v Bratislave vďaka spolupráci hlavného mesta a spoločnosti OLO. Toto re-use centrum je otvorené šesť dní v týždni a návštevníci môžu priniesť veci, ktoré im už doma neslúžia, alebo získať veci z druhej ruky v dobrej kvalite. V tomto bode je však veľmi dôležité podotknúť, že všetky veci, či už oblečenie, nábytok, alebo knihy, musia byť v stave, ktorý umožňuje ich ďalšie používanie. Tieto odberné miesta totiž nie sú skládka. Nezabudnite preto napríklad svoje staré oblečenie ešte predtým vyprať. A ak sú vaše veci v stave, v ktorom už nikomu neposlúžia, až vtedy by mali putovať priamo do koša. Ale ani tu nezabudnite na pravidlá, ako správne separovať.

Aj pre nás je dôkladné a efektívne upratovanie výzvou. Koľkokrát sme už pri vyraďovaní vecí vrátili nejakú drobnosť späť so slovami, že to sa nám ešte môže zísť. Až po niekoľkých rokoch, keď sme vec aj tak nepoužili, sme si uvedomili, že ju môžeme posunúť niekomu inému. My sa tiež stále učíme, že je úplne v poriadku s vecami sa rozlúčiť. Preto povzbudzujeme aj vás, hoci to možno nepôjde hneď. Začnite aspoň jednou vecou, aj to je začiatok, a časom sa zbavíte ďalších nepotrebných vecí. Krok po kroku. Držíme palce vám i sebe! Príjemné upratovanie!

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Ako prežiť sv. omšu s deťmi?

Najmä, keď sú deti ešte malé, neposedné a vyrušujú, keď ešte poriadne nerozlišujú kostolnú lavicu od preliezky a rodič sa niekedy ide prepadnúť od hanby?

Rodičovské výzvy v digitálnej dobe

S narastajúcim vplyvom digitálnych technológií je úloha rodiča o čosi náročnejšia. Okrem bežných výchovných situácií by mal byť sprievodcom svojich detí v spleti aplikácií a online obsahov.

Mediálny krúžok v Žiline

Deň pred sviatkom sv. Dominika Savia navštívili mladí mediálni nadšenci zo Spojenej školy sv. Jána Bosca v Novej Dubnici Strednú odbornú školu sv. Jozefa Robotníka v Žiline.