Jakutsk

od | júl 20, 2022 | Misie, Saleziáni

 

Autor: Jozef Tóth SDB / Foto: SDB Jakutsk

Mesiac máj a jún sú v Jakutsku charakteristické tým, že dni sú stále teplejšie, príroda sa „zobúdza“, po riekach plávajú ľadové kryhy. Napríklad po rieke Lene pláva „ľadová štrudľa“ dlhá niekoľko sto kilometrov. Kadiaľ táto „plávajúca chladnička“ preteká, mení sa aj počasie – ochladzuje sa a potom už nastupujú teplé dni a všetko začína zelenieť. V Jakutsku sú ľudia veľmi spojení s prírodou, preto aj tento môj dlhší úvod.

Jakutsk 07 2022 03

Aj v našej komunite v tomto období zavládol optimizmus z nádeje na budúcnosť. Vďaka Pánovi, našim predstaveným a vašim modlitbám, drahí spolubratia, sme sa „rozšírili“. No poďme po poriadku. V polovici mája prileteli zo Slovenska o. Jožko a jeho sestra Margitka – dobrovoľníčka. 1. júna k nám priletel o. Matúš, kórejský spolubrat. Je dobrosrdečný, obetavý a teraz sa usilovne učí ruštinu. V rusku je po prvýkrát, a tak tunajší jazyk nie je preňho hračkou. Krátko po ňom priletel o. Patrik Mock, ktorý zostal v Jakutsku, a Feri Špánik, ktorý sa hneď presúval do Aldanu, aby posilnil tamojšiu komunitu pri rekonštrukčných prácach na dome.

Jakutsk 07 2022 04

Dôležitou udalosťou v živote našej komunity v tomto období boli naše duchovné cvičenia. Robievame si ich všetci spolu aj s aldanskou komunitou. Boli sme na ich chate, kde sú na ruské pomery výborné podmienky na dobré prežitie duchovných cvičení. Počúvali sme prednášky o. Paľka Gracha, ktorému sme za to veľmi vďační. Po večeroch sme mávali spoločné rozhovory na rôzne aktuálne pastoračné témy. Táto skúsenosť má u nás už dlhú tradíciu. Pomáha nám zbližovať sa v názoroch, upevňovať sa vo vzťahoch a tak byť účinnejšími v pastorácii. Zaujímavou bola aj informácia a predstavenie materiálov z provinciálnej kapituly, na ktorej som sa zúčastnil ako delegát za našu komunitu. Atmosféra na duchovných cvičeniach bola radostná, pokojná a verím, že pre všetkých obohacujúca.

Keď sme sa vrátili z duchovných cvičení do Jakutska, už nás doma čakal o. Marián Peciar, ktorý medzitým priletel zo Slovenska, aby si vybavoval potrebné predĺženie dovolenia na pobyt a pôsobenie a zároveň aby nám pomohol s aktivitami s mládežou. Ako zodpovedný za túto oblasť pripravil tri niekoľkodňové programy pre deti, s ktorými sme v kontakte. o tieto ponuky je značný záujem, lebo z minulosti si účastníci pamätajú pekné zážitky z podobných podujatí. Tiež aj naši miestni dobrovoľníci sa aktívne zapájajú do týchto apoštolských aktivít, no i do rôznych praktických činností v našom diele. Vysadili niekoľko tisíc sadeníc kvetov okolo nášho domu a kostola a tiež zeleninu v našej záhradke.

Jakutsk 07 2022 05

Nemalé práce boli vykonané aj na našej chate pod vedením o. Paľka Michalku. Tam sme sa zapojili do prác celá komunita aj s laikmi a mladými.

Tešíme sa, že napriek zložitej politickej situácii nám Pán dáva milosť aj cez farnosť slúžiť ľuďom a tak ich upevňovať vo viere, žeby sme boli životaschopným spoločenstvom, ktoré slovom i životom hlása evanjelium vo svojom prostredí. Pekným dôkazom toho bol aj článok v Komsomolskej pravde o činnosti v našom chráme, na ktorý bol široký pozitívny ohlas medzi ľuďmi.

Jakutsk 07 2022 02

No a ako sme vám, milí bratia a sestry, ďakovali za vaše modlitby, čo sa týka doplnenia našich komunít, teraz vás prosíme aj naďalej modliť sa najmä za vybavenie dokumentov pre otca Mariána Peciara, otca Matúša z Kórey a spolubrata Koľju Čirkova, ktorý by mal ísť na štúdiá teológie na Crocettu.

Ďakujeme vám, že sa modlíte za nás a aj materiálne podporujete naše misie.

Vaši vďační SDB z Jakutska a za komunitu o. Jozef Tóth

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Košice-Luník IX

Na Veľký piatok sme pripravili pre sídlisko Luník IX krížovú cestu. Okrem kŕdľa detí sa k nám pridalo aj viacero dospelých, pre ktorých to bola príležitosť duchovne sa stíšiť uprostred sídliskového ruchu, v ktorom bežne žijú.

Námestovo

Naši spolupracovníci ASC sa zúčastnili na duchovných cvičeniach v krásnom prostredí Oravskej priehrady v penzióne Kormorán.

Banská Bystrica

Pozývame čitateľov pozrieť sa na nedávne udalosti v našom stredisku s pohľadom na zmŕtvychvstalého Krista.

Trnava-Kopánka

Pozdravujeme všetkých a prichádzame za naše stredisko v Trnave na Kopánke so správami za posledné dva mesiace.