Jakutsk

od | nov 8, 2023 | Saleziáni, Misie

 

Október priniesol „všehochuť“. Don Pavol Michalka bol na dovolenke na Slovensku, otec direktor Janko Krupa šiel na štyri týždne zastupovať farára do susednej farnosti Južno – Sachalinsk (asi 4 000 km). V rámci utužovania ekumenizmu sme boli v pravoslávnom seminári na prednáškach o svätom Inokentiovi, misionárovi Jakutska a Kanady. Dvojčlenná delegácia (Jožko a Feri) bola aj zagratulovať k narodeninám miestnemu pravoslávnemu vladykovi. Zdá sa, že nás tam majú celkom radi.

Jakutsk 11 2023 02

Tunajšia filharmónia začala Medzinárodný arktický hudobný festival „Polárna žiara“. Päť z trinástich koncertov je u nás v kostole. Najskôr to bol zbor tunajšej filharmónie. Spievali väčšinou sakrálne skladby a boli fakt dobrí. Potom bol organový koncert. Mali byť dva, ale bol taký záujem, že nakoniec spravili tri za sebou. A organový bude ešte jeden.

Jakutsk 11 2023 03

K celkovej kultúre našej komunity prispel František Špánik z Aldanu, ktorý si prišiel vybavovať dokumenty. Na oplátku sme my išli do Aldanu. Najskôr šiel náš dobrovoľník Koľa, čiperný dôchodca, ktorý je akoby členom komunity. A potom tam spolu s Františkom odcestoval Jožko, Gitka a ja – pre ktorého tam bolo všetko nové. Preprava trajektom cez ľadovú rieku, biele cesty do dediniek v tajge (Chatystyr, Nižný Kuranach)… Bratia sa nám potešili a chystáme sa zasa niekedy nabudúce. Malé reklamné okienko: ubytko pre bratov v Aldane je po rekonštrukcii fakt, ale fakt pekné. Pozývame, príď vyskúšať. Inak, keď som to tam všetko videl, spomenul som si na kázničku Františka Xaverského, keď v Paríži oslovoval žijúci klérus hláškami typu „neseďte tu a poďte pomôcť na misie“. Je tu čo, kde aj s kým, len nemá kto. Ale viem, že každá komunita má dosť práce a bratia všade pracujú na plné obrátky. Akokoľvek…

Jakutsk 11 2023 04

Čo sa týka mládežníckeho apoštolátu v Jakutsku, otec Matfej aj otec Janko začali viesť jazykové krúžky (kórejčina, taliančina) na susednom gymnáziu. Záujem je zatiaľ veľký, držíme im palce. Ja sa teším, že už mám vízum na celý rok. Ďakujeme za všetky prejavy vašej podpory počnúc modlitbami.

Pavol Piatrov a vaši bratia z Východu

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Provinciálna kapitula saleziánov

Bude sa konať v dňoch 26. – 31. mája 2024 v Badíne. Zúčastní sa na nej 53 bratov s právom hlasovania. Kapitula sa koná v mimoriadnom skoršom termíne.

Savio Run 2024 – „Bež za svojím snom“

Spojiť oslavu svätého Dominika Savia, zdravé behanie a spoločenstvo strediska u Saleziánov v Michalovciach. Podarilo sa nám to v pekné nedeľné poobedie 5. mája, kedy sme mali bežecké podujatie SAVIO RUN 2024.

Púť miništrantov v Šaštíne

V sobotu 11. mája 2024 sa uskutočnila púť miništrantov. Prišlo asi 250 chlapcov, pre ktorých bol pripravený pekný program.

Šimon Srugi

Šimon Srugi sa narodil v Nazarete 27. apríla 1877. Pätnásť dní po narodení bol pokrstený a podľa východného zvyku pobirmovaný.