Jakutsk

od | jan 14, 2023 | Misie, Saleziáni

 

Autor: Ján Krupa SDB / Foto: SDB Jakutsk

Začiatkom decembra som sa vrátil do komunity. Po dvoch mesiacoch potulovania sa po Slovensku som už aj rád tam, kde patrím.

Jožko Tóth, jeho sestra Gitka a otec Matfej (kórejsky nazývaný aj Soomin) to tu poctivo a úspešne ťahali bez väčších problémov. Až na jeden rozbitý nárazník, ale to je v krajine ľadu celkom bežná záležitosť. Jožko a Gitka sa v polovici decembra odobrali na Slovensko. Tam budú zopár mesiacov, kým ich znova neodveje k nám na východ.

Jakutsk 01 2023 01

Počas celého Adventu u nás prebiehali nedeľné tvorivé dielne a programy pre mládež. Výroba sviec, ikebán, a keby nebola chrípková karanténa, stihli by sa aj perníky a vianočné ozdoby. Deti a mládež boli tiež aktívne zapojení do projektu adventného kalendára, kde každý deň vypĺňali stanovené úlohy.

Jakutsk 01 2023 04

Okrem iných pravidelných aktivít, ktoré náš dom hostí (stretnutia AA, doučovanie pre deti, stolárska dielňa pre autistických chlapcov…), nás počas decembra navštevuje aj národná umelkyňa Saina, ktorá tu má spevácke dielne a zaujíma sa aj o našu prácu.

Jakutsk 01 2023 03

Mrazy nám v polovici decembra klesli k -50. Keďže kanalizácia už po letnej previerke a oprave nemá právo zamŕzať, ako to doteraz mala pred Vianocami vo zvyku, rozhodol sa spríjemniť nám chládok kostolný kotol, teda, lepšie povedané, dva kotly. Pravidelne sa predbiehajú v tom, ktorý sa skôr vypne. Darmo, aj nemecká technika má po rokoch svoje hranice, a keďže sme tu tak trochu sankcionovaní, miestni majstri sa rozhodli jednému z nich udeliť ruské občianstvo. Dostal ruské súčiastky a zatiaľ je s nimi spokojný. Druhý mu závidí a tiež štrajkuje.

Celou touto radosťou s technikou sa hrdinsky pasuje Paľo Michalka. Ešteže sa stihol vrátiť z Aldanu, kde dva mesiace zastupoval Peťa Lorenca a spolu s naším verným farníkom Nikolajom sa tam staral aj o chod domu.

Vďaka, že svojimi modlitbami prispievate k teplu v tejto misii. Aspoň v tom kotly nie sú samy.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Slávnosť Márie Pomocnice kresťanov

V stredu 24. mája oslávili veriaci zo saleziánskej farnosti v Bratislave-Miletičovej titul svojho chrámu – Pannu Máriu Pomocnicu kresťanov.

Stretnutie saleziánov koadjútorov

Saleziánska charizma je veľmi bohatá a pestrá. Jej jadro tvoria saleziáni, ktorí svoje povolanie prežívajú v dvoch navzájom sa dopĺňajúcich formách – ako saleziáni kňazi a ako saleziáni koadjútori, tiež nazývaní saleziáni laici.

Savio o. z.: Dar vzdelania, ktorý ostáva navždy

Občianske združenie SAVIO úzko spolupracuje so saleziánskym misijným oddelením a podporuje saleziánske misijné dielo v rozvojových krajinách. V tomto roku oslávi už 14. výročie PROGRAMOV ADOPCIÍ.

Košice-Tri hôrky

Od marca tohto roku saleziáni v Košiciach na Troch hôrkach úspešne rozbehli utorkové vysokoškolské večery A.K.A.