Jakutsk

od | jan 14, 2023 | Misie, Saleziáni

 

Autor: Ján Krupa SDB / Foto: SDB Jakutsk

Začiatkom decembra som sa vrátil do komunity. Po dvoch mesiacoch potulovania sa po Slovensku som už aj rád tam, kde patrím.

Jožko Tóth, jeho sestra Gitka a otec Matfej (kórejsky nazývaný aj Soomin) to tu poctivo a úspešne ťahali bez väčších problémov. Až na jeden rozbitý nárazník, ale to je v krajine ľadu celkom bežná záležitosť. Jožko a Gitka sa v polovici decembra odobrali na Slovensko. Tam budú zopár mesiacov, kým ich znova neodveje k nám na východ.

Jakutsk 01 2023 01

Počas celého Adventu u nás prebiehali nedeľné tvorivé dielne a programy pre mládež. Výroba sviec, ikebán, a keby nebola chrípková karanténa, stihli by sa aj perníky a vianočné ozdoby. Deti a mládež boli tiež aktívne zapojení do projektu adventného kalendára, kde každý deň vypĺňali stanovené úlohy.

Jakutsk 01 2023 04

Okrem iných pravidelných aktivít, ktoré náš dom hostí (stretnutia AA, doučovanie pre deti, stolárska dielňa pre autistických chlapcov…), nás počas decembra navštevuje aj národná umelkyňa Saina, ktorá tu má spevácke dielne a zaujíma sa aj o našu prácu.

Jakutsk 01 2023 03

Mrazy nám v polovici decembra klesli k -50. Keďže kanalizácia už po letnej previerke a oprave nemá právo zamŕzať, ako to doteraz mala pred Vianocami vo zvyku, rozhodol sa spríjemniť nám chládok kostolný kotol, teda, lepšie povedané, dva kotly. Pravidelne sa predbiehajú v tom, ktorý sa skôr vypne. Darmo, aj nemecká technika má po rokoch svoje hranice, a keďže sme tu tak trochu sankcionovaní, miestni majstri sa rozhodli jednému z nich udeliť ruské občianstvo. Dostal ruské súčiastky a zatiaľ je s nimi spokojný. Druhý mu závidí a tiež štrajkuje.

Celou touto radosťou s technikou sa hrdinsky pasuje Paľo Michalka. Ešteže sa stihol vrátiť z Aldanu, kde dva mesiace zastupoval Peťa Lorenca a spolu s naším verným farníkom Nikolajom sa tam staral aj o chod domu.

Vďaka, že svojimi modlitbami prispievate k teplu v tejto misii. Aspoň v tom kotly nie sú samy.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Košice-Luník IX

Po dlhšej odmlke pozdravujeme z Luníka IX a ponúkame vám stručnejší prierez našich jesenných podujatí.

Poprad

Pozdravujeme z Popradu. Náš nový spolubrat Ján Drgoň ukázal všetkým, aký je šarkan, a na miestnej šarkaniáde atakoval výškou letu svojho šarkana pristávacie lietadlá.

Rorátne sväté omše v Novej Dubnici

Počas adventu sa ráno zvyknú slúžiť rorátne sväté omše. Aj saleziáni v Novej Dubnici ich slávia vo farskom kostole a na Spojenej škole sv. Jána Bosca.

Námestovo

Naši animátori zažili nádherný animátorsky jesenný víkend na fare v Lúčkach. Tu sa mohli ešte viac spoznávať a pri rozličných aktivitách vytvárať osobné vzťahy.