Humenné

od | okt 8, 2021 | Saleziáni

 

Autor: František Čunderlík / Foto: SDB Humenné

Z horného Zemplína – z malebného mesta Humenné – posielame pozdravy a jesenné správy. Najprv stručne zrekapitulujeme leto: veľmi sme vďační za požehnaný čas prázdnin a za množstvo aktivít, ktoré sme mohli zrealizovať: duchovné cvičenia pre chlapcov stredoškolákov, cyklovýlety a pobyty na chate v Jasenovciach, pobytový tábor vo Viničkách, hrebeňovku po slovensko-poľskej hranici, prímestský tábor, expedíciu s mládežou do hôr (Tatry a Slovenský raj), florbalové turnaje či letné oratko s výletmi a exkurziami. Náramným obohatením bola pre nás letná posila zo Žiliny ponoviciátu – Mišo Žák, ktorý vniesol do našej komunity i medzi mladých veľa bratských, pútavých a tvorivých podnetov a srdečnej blízkosti. Pomedzi to sme sa stihli rozlúčiť s Patrikom Mižákom a privítať v komunite Jožka Marka.

Komunitné plánovanie a dovolenku sme strávili na chate v Poprade-Kvetnici. Slúžili sme aj sväté omše pre tábor v Modre nad Cirochou a zastupovali sme niekoľko nedieľ v Dlhom nad Cirochou a v Koškovciach.

Saleziani v Humennom 02

Komunita saleziánov z Humenného na Mariánskej hore v Levoči

Skoro dvadsaťčlenná skupina chlapcov a dievčat z nášho mládežníckeho zboru cestovala do Trnavy na slávnosť večných sľubov sestry Jany Obalovej FMA a sestry Františky Martinkovej FMA.

Jediná zamýšľaná akcia z leta nám nevyšla – po dlhých rokoch pravidelnej účasti sme sa tentoraz s chlapcami nedostali na Bodku do Levoče, pretože sme prišli o možnosť ubytovať sa. Predsa len – Humenné je na cestovanie spojmi s väčšou skupinou mládeže príliš ďaleko (v zmysle časovej náročnosti).

Prvá septembrová sobota poskytla priestor pre duchovnú obnovu saleziánov spolupracovníkov. Školský rok sme úspešne rozbehli slávnostným otvorením oratkovskej sezóny v nedeľu 5. septembra; popri hrách, tancoch a grilovačke sa za účasti množstva detí, mládeže i rodičov predstavili obe komunity – SDB a FMA, v infobloku sa spoločenstvo zoznámilo s plánmi a programom strediska v nastávajúcom roku.

Po utorkovom Maxistretku pre všetkých chlapcov nášho oratória sa v druhý septembrový týždeň stíšila skupina 16 mladých vysokoškolákov na duchovných cvičeniach v Jasenovciach, ktoré kázal otec direktor Peťo Kanský.

Saleziani v Humennom 03

S mládežou sme si v rámci dvoch večerov pozreli životopisný film „Volajte ma František“ ako prípravu na stretnutie so Svätým Otcom. No a v utorok 14. 9. sme naplnili celý autobus a výprava mladých sa vydala na cestu do Košíc. Zúčastnili sme sa na oslave 30. výročia založenia Domky na košickej Kalvárii a spolu sme sa tešili prítomnosti a slovám pápeža Františka na štadióne Lokomotíva.

Srdečne vás pozdravujú a o modlitbu vás prosia spolubratia z Humenného.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Stolnotenisový turnaj Františka Tokára

Uskutočnil sa 26. novembra 2023 u saleziánov v Bratislave na Miletičovej. Turnaj má už niekoľko ročnú tradíciu a teší sa veľmi peknému záujmu športovcov.