Hrobka Benedikta XVI.

od | jan 9, 2023 | Osobitný článok

 

Foto: © Servizio Fotografico – Vatican Media

Pohrebné obrady emeritného pápeža Benedikta XVI. sa uskutočnili 5. januára 2023. Rakva zosnulého pápeža bola následne prenesená do Vatikánskych krýpt pod Bazilikou sv. Petra.

Do rakvy z cyprusového dreva s telesnými pozostatkami emeritného pápeža vložili aj vrecúško s pamätnými mincami Vatikánu z čias jeho pontifikátu a tiež olovenú trubičku s krátkym životopisom Benedikta XVI. v latinskom jazyku.

Na konci eucharistickej slávnosti pápež František predsedal obradu Ultima Commendatio (posledné odporúčanie) a Valedictio (rozlúčka). Rakva emeritného pápeža bola prenesená do Vatikánskych krýpt pod Bazilikou sv. Petra, kde nasledoval súkromný obrad pochovania. V tejto hrobke sa nachádzali aj pozostatky Jána Pavla II., ktoré však boli po jeho blahorečení v roku 2011 prenesené do Kaplnky svätého Šebastiána.

Vo veľkej krypte Baziliky svätého Petra, sa nachádzajú hroby viacerých pápežov a sú prístupné aj verejnosti.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Noe a zvieratká

Vydavateľstvo DON BOSCO prináša príbeh Noeho s korábom a zvieratkami v krásnom prevedení, ktoré je vhodné pre deti od 3 rokov. Veršovaný text je plný prekvapení a inšpirácií.

Hladina Dunaja výrazne stúpla

Intenzívne zrážky v Nemecku a Rakúsku spôsobili výrazné vzostupy vodných hladín v celej hornej časti Dunaja. Na slovenskom úseku rieky je tiež evidovaný výrazný vzostup vodnej hladiny.

Rebrík, jún 2024

V júnovom Rebríku je voda všade okolo nás. Viete, že 75 % živého stromu tvorí voda? Že zvuk sa šíri vo vode rýchlejšie ako vo vzduchu? Toto a omnoho viac zaujímavostí o vode sa dozviete v Téme júnového Rebríka.