Hrobka Benedikta XVI.

od | jan 9, 2023 | Osobitný článok

 

Foto: © Servizio Fotografico – Vatican Media

Pohrebné obrady emeritného pápeža Benedikta XVI. sa uskutočnili 5. januára 2023. Rakva zosnulého pápeža bola následne prenesená do Vatikánskych krýpt pod Bazilikou sv. Petra.

Do rakvy z cyprusového dreva s telesnými pozostatkami emeritného pápeža vložili aj vrecúško s pamätnými mincami Vatikánu z čias jeho pontifikátu a tiež olovenú trubičku s krátkym životopisom Benedikta XVI. v latinskom jazyku.

Na konci eucharistickej slávnosti pápež František predsedal obradu Ultima Commendatio (posledné odporúčanie) a Valedictio (rozlúčka). Rakva emeritného pápeža bola prenesená do Vatikánskych krýpt pod Bazilikou sv. Petra, kde nasledoval súkromný obrad pochovania. V tejto hrobke sa nachádzali aj pozostatky Jána Pavla II., ktoré však boli po jeho blahorečení v roku 2011 prenesené do Kaplnky svätého Šebastiána.

Vo veľkej krypte Baziliky svätého Petra, sa nachádzajú hroby viacerých pápežov a sú prístupné aj verejnosti.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

TEHLIČKA 2024

Pôstna zbierka Tehlička prináša aj v tomto roku možnosť aktívne pomáhať a zlepšiť podmienky na vzdelávanie viac ako tisícke detí a mladým v Edukačnom centre svätej Bakhity na misii v Tonj v Južnom Sudáne.

Don Ján Tocký – životopis

Životopis dona Tockého a spomienky na dramatický prechod hranice pri odchode  z komunistického Československa smerom do Talianska.