Fašiangy a karnevaly, odkiaľ sa vzali?

od | feb 8, 2023 | Svet

 

Foto: Pexels, Pixabay

Karneval a masky na karneval máme v obľube už od detstva. Dodnes existujú rôzne podujatia, kam môžete ísť prezlečení za svoju obľúbenú postavu z rozprávok, komixov a podobne.

Ako to ale s tými maskami vlastne bolo? Prečo to všetko prezliekanie sa za niekoho iného začalo?

Nie je možné presne zistiť kde a kedy sa slávnosti karnevalu začali. Jeho vznik je vzdialený storočia.

Fasiangy 02 2023 02

Oslavy, ktoré sa podobali na karneval, boli už v starovekom Grécku a Egypte. Boli to slávnosti na počesť mytologických bohov, pri ktorých sa používali masky.

Karneval je tiež vzdialene spojený s plodinami a úrodou, keď sa v dávnej minulosti okolo ohňa a živlov konali festivaly, aby sa zabezpečilo priaznivé počasie pre plodnosť plodín.

Roľníci sa zhromaždili aj v lete, aby slávili dobrú úrodu. Okolo vatry sa muži maľovali a pri tanci si zakrývali tváre maskami.

Fasiangy 02 2023 03

Fašiangové festivaly sa konali aj v starom Egypte. Na pár dní Egypťania skrývali pod maskou spoločenskú vrstvu, do ktorej patrili. A stretli sa v uliciach, aby si zaspievali a zatancovali.

Neskôr tento sviatok začali sláviť Rimania začiatkom jari.

Po príchode kresťanstva sa tieto tradície mierne upravujú. V stredoveku bolo zvykom nazývať karneval „večierkom šialenstva“, pretože ľudia radi hrali vtipy na verejných miestach skrytí za prestrojením. Tieto slávnosti sa postupne zaradili do celoročného kalendára a našli si svoj presný čas konania. Bolo to obdobie radosti a veselosti pred začiatkom pôstneho obdobia.

Fasiangy 02 2023 04

Fašiangové slávnosti, alebo karnevalové slávnosti trvali zhruba tri dni pred Popolcovou stredou. Zvyk sa rozšíril po celej Európe a prišiel aj do Ameriky, keď ju obsadili európski dobyvatelia. V Španielsku sa ľudia prezliekali, aby hrali žartíky na priateľov a rodinu.

Slovo Carnevalle pochádza z latinských slov carne a valle, čo v preklade znamená „rozlúčka s mäsom a hodovaním”. Prebieha totiž v zimnom období. Karnevaly sa organizovali v čase pred Popolcovou stredou a boli poslednou možnosťou veselíc pred pôstnym obdobím. V pôste sa už jedenie mäsa v minulosti výrazne obmedzovalo. Pôstne obdobie bolo časom, kedy sa ľudia začali viac venovať modlitbe a abstinencii.

Fasiangy 02 2023 05

Dnes sa karnevaly slávia v mnohých krajinách sveta. A napriek kultúrnym rozdielom, ktoré medzi nimi existujú, je niekoľko dní všetko radosťou. Tance, sprievody a kostýmy sú niečím, čo všetkých ľudí spája. Je to zábavná párty pre deti ale aj dospelých, všetci môžu nosiť kostýmy a hrať sa na akúkoľvek inú postavu.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie