Fašiangy a karnevaly, odkiaľ sa vzali?

od | feb 8, 2023 | Svet

 

Foto: Pexels, Pixabay

Karneval a masky na karneval máme v obľube už od detstva. Dodnes existujú rôzne podujatia, kam môžete ísť prezlečení za svoju obľúbenú postavu z rozprávok, komixov a podobne.

Ako to ale s tými maskami vlastne bolo? Prečo to všetko prezliekanie sa za niekoho iného začalo?

Nie je možné presne zistiť kde a kedy sa slávnosti karnevalu začali. Jeho vznik je vzdialený storočia.

Fasiangy 02 2023 02

Oslavy, ktoré sa podobali na karneval, boli už v starovekom Grécku a Egypte. Boli to slávnosti na počesť mytologických bohov, pri ktorých sa používali masky.

Karneval je tiež vzdialene spojený s plodinami a úrodou, keď sa v dávnej minulosti okolo ohňa a živlov konali festivaly, aby sa zabezpečilo priaznivé počasie pre plodnosť plodín.

Roľníci sa zhromaždili aj v lete, aby slávili dobrú úrodu. Okolo vatry sa muži maľovali a pri tanci si zakrývali tváre maskami.

Fasiangy 02 2023 03

Fašiangové festivaly sa konali aj v starom Egypte. Na pár dní Egypťania skrývali pod maskou spoločenskú vrstvu, do ktorej patrili. A stretli sa v uliciach, aby si zaspievali a zatancovali.

Neskôr tento sviatok začali sláviť Rimania začiatkom jari.

Po príchode kresťanstva sa tieto tradície mierne upravujú. V stredoveku bolo zvykom nazývať karneval „večierkom šialenstva“, pretože ľudia radi hrali vtipy na verejných miestach skrytí za prestrojením. Tieto slávnosti sa postupne zaradili do celoročného kalendára a našli si svoj presný čas konania. Bolo to obdobie radosti a veselosti pred začiatkom pôstneho obdobia.

Fasiangy 02 2023 04

Fašiangové slávnosti, alebo karnevalové slávnosti trvali zhruba tri dni pred Popolcovou stredou. Zvyk sa rozšíril po celej Európe a prišiel aj do Ameriky, keď ju obsadili európski dobyvatelia. V Španielsku sa ľudia prezliekali, aby hrali žartíky na priateľov a rodinu.

Slovo Carnevalle pochádza z latinských slov carne a valle, čo v preklade znamená „rozlúčka s mäsom a hodovaním”. Prebieha totiž v zimnom období. Karnevaly sa organizovali v čase pred Popolcovou stredou a boli poslednou možnosťou veselíc pred pôstnym obdobím. V pôste sa už jedenie mäsa v minulosti výrazne obmedzovalo. Pôstne obdobie bolo časom, kedy sa ľudia začali viac venovať modlitbe a abstinencii.

Fasiangy 02 2023 05

Dnes sa karnevaly slávia v mnohých krajinách sveta. A napriek kultúrnym rozdielom, ktoré medzi nimi existujú, je niekoľko dní všetko radosťou. Tance, sprievody a kostýmy sú niečím, čo všetkých ľudí spája. Je to zábavná párty pre deti ale aj dospelých, všetci môžu nosiť kostýmy a hrať sa na akúkoľvek inú postavu.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Mária Pomocnica v meste večného tepla

„Na cestách po saleziánskom svete som opäť mohol osobne skonštatovať, že Panna Mária Pomocnica – ako to sľúbil don Bosco – je majákom svetla, bezpečným prístavom, materinskou láskou k svojmu synovi a k nám všetkým.“

Stretnutie šéfredaktorov saleziánskych bulletinov v Turíne

Na toto stretnutie pricestovali šéfredaktori z celého sveta. Spolu je tu 75 saleziánov a laikov z mnohých saleziánskych provincií. Účastníci prišli z Ázie, Afriky, Európy, Severnej a Južnej Ameriky. Podujatie sa uskutočňuje na Valdoccu na miestach, kde don Bosco začal celé svoje dielo.

Umelá inteligencia je tu. Máme sa jej báť?

Od začiatku roka 2023 sa na internete začali intenzívnejšie objavovať články o umelej inteligencii. O čo presne ide? Prečo odrazu taký veľký záujem o túto oblasť techniky?

Hodina Zeme 2023

Viaceré hrady, mosty či iné stavby na Slovensku sa v rámci Hodiny Zeme 25. marca zahalia do tmy. Na niektorých známych budovách sa vypnú svetlá.