Exodus

od | jan 3, 2024 | Duchovnosť

 

Text: Jozef Záhora ml.

Kniha Starého zákona alebo duchovné cvičenia pre mužov, ktorí túžia dať priestor Ježišovi v ich životoch?

Exodus 90 sú duchovné cvičenia pre mužov, ktoré začínajú deväťdesiat dní pred Veľkonočnou nedeľou Pánovho zmŕtvychvstania. Tieto duchovné cvičenia sa žijú v každodennosti v modlitbe, bratskom spoločenstve a askéze. Celý Exodus stojí na modlitbe, ktorou nás sprevádza kniha Exodus a spolu s Izraelitmi sa nechávame vyviesť z otroctva Egypta – čo sú naše závislosti na sociálnych sieťach, seriáloch a mnoho iných. Keďže iba Ježiš nás môže oslobodiť od závislostí, snažíme sa každý deň aspoň hodinu venovať modlitbe. Taktiež sa modlíme za naše bratské spoločenstvo a za všetkých mužov, ktorí žijú Exodus podobne ako my.

Exodus 01 2024 02

Druhým pilierom je bratské spoločenstvo, ktoré žijeme na dvoch úrovniach: spoločnými stretnutiami a každodenným zdieľaním sa s kotvou – bratom zo spoločenstva, ktorý je tu pre druhého brata a má mu pomôcť vstať, keď počas cesty zakopne. Každý má svoju kotvu a je aj kotvou pre druhého. A nakoniec je to askéza, ktorá nám dopĺňa modlitbu a bratské spoločenstvo.

Najväčšie nebezpečenstvo týchto duchovných cvičení však nie je nedodržanie disciplíny v modlitbe alebo askéze, ale skôr presvedčenie, že ja sám zvládnem tieto duchovné cvičenia. A presne toto nás viacerých Exodus naučil, že bez dôvery v Nebeského Otca by sme nedokázali vytrvať na tejto ceste a dostať sa až na deň 91.

Preto môžeme povedať spolu s apoštolom Pavlom: ,,Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje.“ (Flp 4, 13)

Exodus 01 2024 03

Duchovné cvičenia Exodus sa v tomto roku začali 2. januára 2024.

Čo je Exodus 90?

Exodus 01 2024 04

Prechod cez Červené more

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Boží služobník, kňaz Alfonz Paulen

Jedného dňa Alfonz obdržal žiadosť, či by prijal k sebe na faru saleziána Titusa Zemana, nakoľko iní farári kvôli obavám z prenasledovania to odmietli. Otec Alfonz videl aj v Titusovi trpiaceho Krista v núdzi a rozhodol sa prijať ho za kaplána.

Pôvod mena „Pomocnica kresťanov“

Meno môže byť veľavravné. Vyjadruje už od pradávna podstatu osoby. Nie je možné historicky zistiť, kedy sa po prvýkrát v živote Cirkvi objavilo oslovenie „Pomocnica kresťanov“.

Pozerať sa na svet očami múdrosti

Pápež František venuje 241. odsek encykliky Laudato Sì vzťahu medzi Pannou Máriou a jej starostlivosťou o stvorenstvo. Vyzdvihuje najmä Máriino chápanie a stráženie pravého zmyslu všetkých vecí.

Anka inšpiruje aj po 80-tich rokoch

Vysoká nad Uhom. Malebná dedinka na juhu Dolného Zemplína. Možno niektorí ´západniari´ by povedali, že je na konci sveta. No napriek svojej polohe dokáže ponúknuť nezabudnuteľné zážitky.