Autor: Viktória Norisová, Barbora Okruhľanská / Foto: Visualhunt, Pexels, Unplash
Občas naša moderná komunikácia môže vyzerať, akoby sme sa vrátili o milióny rokov dozadu, do čias jaskynných malieb či hieroglyfov. Z obyčajných malých piktogramov dokážeme v online komunikácii vyskladať správy, blahoželania, ale aj marketingové slogany… Chápeme ich však rovnako?
Nie je smajlík ako smajlík
Skôr ako sa ponoríme do sveta obrázkov a symbolov, je potrebné si vysvetliť rozdiel medzi emotikonom a emoji (emodži). Aj keď to možno na prvé počutie znie totožne. Emotikony sú kombináciou rôznych znakov na klávesnici, ktoré vytvoria akúsi ľudskú emóciu. Tieto tváre sú zväčša otočené nabok 🙂, no existujú aj emotikony, ktoré sú k čitateľovi otočené priamo, napríklad -_- A čo je potom emoji? Slovo emoji, pôvodne vo význame piktogram, vzniklo z japonského e (obrázok) + moji (znak) ako vyjadrenie emócie. Ide o použitie istej formy obrázku alebo piktogramu. Dnes si v chatovej aplikácii jednoducho otvoríme zoznam emoji a vyberieme si taký mini obrázok, aký sa nám páči. V minulosti si však na vytvorenie obľúbeného emoji ľudia museli pamätať kód, prípadne kombináciu znakov.
Ako to vzniklo
Jeden z prvých smajlíkov v histórii nakreslil ako súčasť svojho podpisu opát Bernard Hennet z českého mestečka Žďár nad Sázavou. Bolo to v roku 1741. O viac ako 120 rokov neskôr sa objavil symbol dvojbodka a pravá zátvorka 🙂 v denníku New York Times, keď vytlačili prepísanú kópiu príhovoru amerického prezidenta Abrahama Lincolna. V tomto prípade však pravdepodobne nešlo o zámer, ale skôr o tlačovú chybu. Prvé zámerné použitie emotikonu bolo zaznamenané krátko na to, v roku 1881, keď americký satirický magazín Puck priniesol prílohu s názvom Typographical Art. V tejto prílohe boli zobrazené štyri emócie: radosť, melanchólia, ľahostajnosť a údiv, no len pomocou typografických znakov. Trvalo ďalších sto rokov, kým počítačový vedec Scott Fahlman navrhol systém znakov – emotikon, ktoré mali označovať vtipy. Chcel tým zabrániť vzniku nedorozumení na onlinovej nástenke jeho univerzity. Za otca žltého smajlíka sa však považuje Harvey Ball, ktorý ho nakreslil v roku 1963 ako súčasť kampane pre jednu poisťovňu, čo mala problémy so zamestnancami. Za tento tzv. Happy Face dostal Ball vraj 45 dolárov. Dôvod, prečo je smajlík žltý, nikdy neobjasnil, no žltú farbu v mnohých krajinách považujú za upokojujúcu. Otcom emotikonov pre mobil sa stal japonský umelec Shigetaka Kurita, ktorý v roku 1999 vytvoril prvých 176 grafických symbolov.
Aké sú najnovšie
Znie to neuveriteľne, ale začiatkom roka 2023 počet emojis dosiahne číslo takmer 3 500. Tento rok medzi symboly pribudli tri odtiene srdiečok: ružové, belasé a šedé. Do zvieracej ríše doplnili húsku, vranu, oslíka a losa či medúzu. Novinkami sú aj zázvor, hrášok, rumba gule, píšťalka… Za zmienku určite stojí, že v roku 2016 sa spoločnosť Apple rozhodla, že emotikon zbrane nahradí vodná pištoľ. Ostatné spoločnosti tak urobili až o dva roky neskôr.
Aké sú najpoužívanejšie
Podľa štúdie neziskovej organizácie Unicode Consortium v roku 2021 patrili medzi najpopulárnejšie emoji tie, ktoré vystihujú, ako sa používatelia cítia alebo čo prežívajú. Svetovo i na Slovensku najpoužívanejší emotikon sú slzy radosti 😂 (Tears of Joy), teda tvár so slzami od smiechu. Tento grafický symbol má pred všetkými ostatnými výrazný náskok, no najbližšie sa k nemu dostalo srdce ❤️, ktoré je svetovou dvojkou. Prvú desiatku najpoužívanejších emojis tvoria tieto symboly: 😂 ❤️ 🤣 👍😭 🙏 😘 🥰 😍 😊. Napríklad vo Francúzsku je najpoužívanejším emoji šípom prepichnuté srdce, v Nemecku zasa palec hore. Najpoužívanejším symbolom jedla je torta so sviečkami 🎂, za ňou ako druhý kúsok pizze 🍕, tretia je jahoda 🍓. Najmenej používanými emojis sú symboly vlajok.
Na čo sa používajú?
Emoji majú dnes v obľube mladší aj starší. Už dávno neplatí, že je to iba zábavka pre tínedžerov. Využívajú sa najmä na mobilných zariadeniach, kde je často jednoduchšie a rýchlejšie vyjadriť emóciu pomocou jedného piktogramu, ako sa rozpisovať pomocou viacerých slov. Viete, kedy ich v komunikácii zvyčajne využívame?
- slúžia ako náhrada slov – stačí dať palec hore a nemusíme zdĺhavo písať: „Ďakujem za informáciu, porozumel som jej. Považujte to za vybavené.“
- na podčiarknutie informácie a emócie, ktorú chceme zvýrazniť – ľúbim ťa povie aj srdiečko
- na odľahčenie témy – napríklad použitím emotikonu s úsmevom, žmurknutím, vyplazeným jazykom a pod.
- na dotvorenie viet, keďže v zozname emoji nájdeme aj zvieratká, jedlo, športy, vlajky, predmety, dopravné prostriedky, rastliny a množstvo iných
- na sociálnych sieťach pomocou emoji hodnotíme príspevky 👍❤️😆😮😊🙁😡
Dôležité je ešte upozorniť, že niekedy vedia emoji spôsobiť aj komunikačný šum, ak sa ich význam preloží inak, ako si odosielateľ zaumienil. Určite sa neoplatí urážať, kým si nepreveríme, či sme emoji správne pochopili.
Zaujímavosti
- júl je vyhlásený za svetový deň emoji – už od roku 2014.
- Oxfordský slovník vyhlásil konkrétny emoji znak za slovo roka 2015 – tvár so slzami šťastia.
- V roku 2015 vydalo konzorcium Unicode aj päť modifikátorov odtieňov pleti, odvtedy môžeme emoji tváram meniť farbu pleti.
- Bez ohľadu na to, ako sa zmení farba pokožky, všetky emoji používajú ako predvolenú farbu žltú 🙂 (# FFCC22).
- V súčasnosti emojis využíva približne 92 % používateľov.
Extra – hry s emotikonmi
1. hra
Uhádnete postavy z Biblie?
- 👴🏻🦒🦒⛴⛈🌈
- 🐑 🚶🏼♂️🎶👑
- 💪❤️💃✂️👀
- 👶🏻➡️🧺🌊
- 🚸⛰🔥🔪✋🐑
- 🙍♂️⛴🐋🙏🌴🌆
- 👳♂️🔥🌳🥾⚕️
Správne odpovede: 1. Noe, 2. Dávid, 3. Samson, 4. Mojžiš, 5. Izák, 6. Jonáš, 7. Abrahám
2. hra
Môžete si tipnúť aj názvy vianočných kolied (slovenských aj anglických). Tak čo, viete ich pomenovať?
1.💡👨👩👧👦🌲✨
2. 😴🛏👶🏻😍
3. 👉⛰👉🌲🙋♂️🙋♂️
4. 👍🗞🙂🕰
5. 🔙🗓🎄
6. 🤫🌃😇🌃
7. 🙏❄️🙏❄️
Správne odpovede: 1. Svieť nám, stromček jagavý, 2. Búvaj, dieťa krásne, 3. Do hory, do lesa, valasi, 4. Dobrá novina, šťastná hodina, 5. Last Christmas, 6. Tichá noc, 7. Let it snow
0 komentárov