Ekologické Vianoce = obdarované aj ďalšie generácie

od | nov 5, 2022 | Časopis 6/2022, Výchova

 

Autor: Kristína Zelná, Alžbeta Zelná / Foto: autorky textu a www.skutocnydarcek.sk

Obdobie príprav na blížiace sa sviatky, dni plné oddychu, rodinnej pohody a času dopriať si to najlepšie je pomaly tu. Nejeden z nás preto začína premýšľať nad tým, ako obdarovať svojich najdrahších, priateľov či známych.

Znova sa dostávame do víru nákupov, ale výklady obchodných centier a výhodné ponuky nás môžu zlákať k produktom a zážitkom, ktoré sú nielen zbytočné, ale priam nebezpečné pre nás a našu planétu.

Vianoce = sviatky konzumu?

Téma negatívneho dopadu nášho správania počas vianočných sviatkov na prírodu a budúcnosť zeme je čoraz aktuálnejšia. A keď sa úprimne zamyslíme nad tým, ako pred sviatkami vo veľkom množstve nakupujeme, potom vyhadzujeme, plytváme nielen jedlom, ale aj energiami a inými surovinami, musíme priznať, že je na tom niečo pravdy. Sami vidíme, že počas Vianoc sú smetiaky preplnené odpadkami, ktoré často ani nie sú správne separované. Okrem toho si musíme uvedomiť, že síce kupujeme cez internet alebo v obchodoch za výhodné ceny, ale spolu s tovarom so sebou nesieme domov veľkú uhlíkovú stopu. Preto vám ponúkame zopár nápadov a návodov, ako prežiť tohtoročné sviatky ekologickejšie.

Zp 11 2022 02

Mnohé slovenské neziskové organizácie ponúkajú počas zimných mesiacov možnosť prispieť na ich projekt alebo aktivity, ktorými pomáhajú ľuďom v núdzi na Slovensku, ale aj v zahraničí

Nájdite si efektívnejšie spôsoby obdarovania, je z čoho vyberať

Ak sa chcete vyhnúť stresu z nakupovania darčekov pre každého jedného člena rodiny či pre všetkých kolegov alebo spolužiakov, skúste sa dohodnúť na niečom jednoduchšom. Spoločne si spravte tzv. anjelikov, tajné žrebovanie mena osoby, ktorej potom darček darujete. Budete tak mať viac času sústrediť sa na jeden špeciálny dar. A keď už budete obdarúvať konkrétnu osobu, vyskúšajte dať tento rok pod stromček zážitok. Obdarovaný tak môže vyskúšať niečo nové, či už nejaký športový výkon, alebo sa môže dokonca naučiť niečo nové na kurze varenia, šitia alebo modelovania. Darčekový poukaz tak poteší a navyše zníži počet nepotrebných a nevyužitých darčekov.

Podporte lokálnych tvorcov

Jednou z možností, ako znížiť uhlíkovú stopu darčeka, je nákup od lokálnych tvorcov a umelcov, vďaka čomu darček neputuje cez polovicu zemegule, len aby sa dopravil k vám. Hneď na začiatok je potrebné pripomenúť, že za lokálny dar si trošku priplatíme, keďže nie sú vyrábané v miliónoch kusov vo fabrikách na vzdialených kontinentoch. Miestny tvorca do vecí investuje svoj čas a veľakrát aj kvalitnejšie domáce suroviny. Tým, že jeho výrobu podporíme, investujeme okrem iného do miestnej ekonomiky, do nás samých. Navyše, ak z dôvodu vyššej ceny nekúpime desať darčekov, ale iba jeden, vzniká nižší dopad na planétu aj na samotného prijímateľa. Lokálnych výrobcov nájdeme najrýchlejšie na internete. Objavte stovky z nich pod „jednou strechou“ na stránke www.sashe.sk, ktorá ponúka množstvo produktov pre radosť rôznych vekových kategórií od výrobcov zo Slovenska či Čiech. Priamo od výrobcov nemusíme nakupovať iba cez internet. Užitočné a kvalitné darčeky do domácností nájdeme aj v bezobalových obchodoch spolu s kozmetikou od slovenských výrobcov, dostupnou dokonca aj v niektorých drogériách.

Zp 11 2022 03

Vianočné pohľadnice zdobené rôznymi trblietkami môžu pri nesprávnej recyklácii spôsobiť na triediacich linkách problém

Vytvorte vlastné handmade darčeky 

Vyberte si tento rok dar, do ktorého vložíte nielen peniaze, ale aj svoj čas, energiu a možno aj trochu zručnosti. Bojíte sa, že s tým bude len zbytočná robota a vlastne výsledok nebude stáť za to? Nikto nečaká, že budete vyrábať náročné dary. Navyše keď zapojíte svojich najmenších, radosť a dobrú chuť spraví aj malá škatuľka sviatočného pečiva. Pútavo zabalený domáci lekvár alebo sušené huby a bylinky na čaj tiež nepokazia dobrý pocit a úspech máte zaručený. A keď sa cítite zručnejší, odporúčame výrobu domácej kozmetiky, sviečok, mydiel a ďalších užitočných handmade výrobkov.

Urobte radosť viacerým naraz

Darujte užitočný darček, ktorým spravíte radosť nielen svojim blízkym, ale pomôžete navyše tým, ktorí to skutočne potrebujú. Mnohé slovenské neziskové organizácie ponúkajú počas zimných mesiacov možnosť prispieť na ich projekt alebo aktivity, ktorými pomáhajú ľuďom v núdzi na Slovensku, ale aj v zahraničí. Po zaplatení príspevku vám vystavia darovací certifikát, do ktorého môžete napísať venovanie a darovať. Ešte dnes si spomínam na prvý takýto certifikát, ktorý mi darovali kamarátky, a bol to ten najkrajší pocit, dodnes naň spomínam. Žiadne zbytočnosti, ktoré zaťažujú obdarovaného, a nakoniec aj tak nevie, čo s nimi spraviť pri veľkom množstve darov. Tieto Vianoce si pýtajú dar, ktorý má zmysel. #darujnavianocedarcomazmysel

Zp 11 2022 01

Keď sa cítite zručnejší, odporúčame výrobu domácej kozmetiky, sviečok, mydiel a ďalších užitočných handmade výrobkov

Vianočné pozdravy

Vianočné pohľadnice v schránke potešia každého z nás, ale aj tie môžu vytvárať záťaž pre našu prírodu. Mnohé sú totiž zdobené rôznymi trblietkami, a ak ich nesprávne separujeme do kontajnera na papier, môžu na triediacich linkách spôsobiť problém. Aj tu však existuje jednoduché riešenie. Nápady na ručne vyrábané pohľadnice ľahko nájdete na internete a nákupom pohľadníc môžete podporiť umelcov či neziskové organizácie, ktoré vo vianočnom období ponúkajú výtvory svojich klientov či dobrovoľníkov. Vyskúšať môžete aj kreatívne pohľadnice z ručne vyrobeného papiera, do ktorého sú pridané semienka kvetov, vďaka čomu si ju prijímateľ môže zasadiť a radosť z pozdravu tak trvá o niečo dlhšie.

A ako darček zabaliť?

Ak sa vám podarilo vybrať alebo pripraviť vhodný darček, zostáva ho už len zabaliť. Určite vás neprekvapí, ak vám povieme, že baliace papiere, darčekové tašky a plastové stužky majú výrazne negatívny dopad na našu planétu. Farebný a lesklý baliaci papier alebo voskovaný, ktorý sa mimochodom nedá ani recyklovať, stačí vymeniť za ekologickejší variant. Napríklad môžete použiť recyklovateľný hnedý baliaci papier, ktorý viete ozdobiť prírodným špagátom, šiškou, ihličím alebo sušenými šípkami. Výhodou použitia tohto papiera je to, že sa na rozdiel od lesklého nešmýka, a preto nemusíme použiť ani lepiacu pásku, stačí ho skutočne previazať špagátom. Využiť môžeme aj staré mapy, noty, noviny či papierové tašky z nákupov. Alebo pohľadajte nejaké zaváraninové fľaše, papierové či textilné vrecká, rolky z obrúskov, škatule z bonboniér, prípadne darček jednoducho zabaľte do kuchynskej utierky a látky. Dokonca môžete spojiť príjemné s užitočným, a ak máte radi čipsy, dajte ich obalu druhú šancu. Obráťte ho naopak, očistite od mastnoty a strieborný baliaci papier je na svete. Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje kreatívne spôsoby balenia darčekov. Napíšte nám do redakcie a pošlite fotky, ktoré potom zverejníme aj na stránke www.donboscodnes.sk.

Zp 11 2022 04

Môžete použiť napríklad recyklovateľný hnedý baliaci papier, ktorý viete ozdobiť prírodným špagátom, šiškou, ihličím alebo sušenými šípkami

Ako je to už zvykom, až po sviatkoch si uvedomíme, koľko času sme doslova premrhali tým, že sme blúdili po obchodných centrách alebo webových stránkach, aby sme našli perfektný darček. K tomu zhon s pečením, varením a namiesto pokojne prežitého času s rodinou a priateľmi prevyšuje stres, nervozita, podráždenie a čaro Vianoc sa doslova vytratilo. Myslím, že sa v tomto opise nájdeme viacerí. Našťastie máme ešte niekoľko týždňov na to, aby sme tento rok spravili malú, ale zato ráznu zmenu. Aj keď možno začneme len tým, že zabalíme darčeky viac ekologicky. Alebo namiesto desiatich darčekov darujeme len jeden. Aj táto malá zmena bude veľkým darom pre našu planétu a ďalšie generácie.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Skúšky budúcich animátorov prebehli úspešne

V sobotu 1. 6. 2024 sa u saleziánov v Bratislave na Miletičovej konali „skúšky“ t. j. pohovory s budúcimi animátormi, ktorí počas celého školského roku absolvovali animátorskú prípravu.

Biblická online súťaž Bibliq sa blíži ku finále

Na súťaži sa zúčastnilo 57 tímov s 230 členmi – objaviteľmi. Bibliq prebieha od 2. marca 2024. Prípravná časť sa skončila 26. mája 2024 a vytvorilo sa základné poradie tímov podľa získaných bodov.

SAFI 2024 vyhrala škola z Poštárky

Saleziánska škola bl. Zefyrína v Bardejove na Poštárke sa zapojila do súťaže SAFI 2024 (Súťaž Amatérskych Filmov), ktorú vyhlásila  TV LUX. Tohto roku to už bol 10. ročník a jeho témou bola MOJA MODLITBA.