Eko kozmetika = výživa pre naše telo aj planétu

od | júl 4, 2023 | Časopis 4/2023, Výchova

 

Autor: Kristína Zelná, Alžbeta Zelná / Foto: autorky textu

V predošlých článkoch sme sa venovali témam pomalého životného štýlu a hovorili sme o slow fashion a slow food. Tentoraz sa zameriame na slow beauty, opak dnešného rýchleho, škodlivého a konzumného kozmetického priemyslu, ktorý negatívne vplýva nielen na naše životné prostredie, ale aj na nás samotných.

V dnešnej uponáhľanej dobe je už viac než bežné, že si zloženie kozmetických prípravkov, ktoré používame na dennej báze, nezvykneme čítať podrobne. Stačí nám často jednoduchý slogan ,,vyrobené s láskou“ alebo ,,šetrné k prírode“ a výrobok je v košíku. Ale keď sa bližšie pozrieme na zloženie a spôsob výroby, od lásky a šetrnosti majú naše kozmetické prostriedky veľmi ďaleko. Vo väčšine prípadov ide navyše výlučne o čistý zisk.

Skôr ako teraz začnete kontrolovať úroveň toxicity kozmetiky, ktorú máte aktuálne v domácnosti, pripomeňme si, že pravidlá Európskej únie prísne kontrolujú zloženie výrobkov. Znamená to, že používanie škodlivých chemikálií je u nás prísne zakázané. V prípade, že sa na našom trhu objaví kozmetika, ktorá ich obsahuje, dochádza k vysokej informovanosti občanov, aby sa používaniu týchto výrobkov vyhli. Netreba však opomenúť, že mnohé látky vo výrobkoch majú stále nepriaznivé účinky a môžu kontaminovať vodné zdroje alebo dokonca prenikať do pôdy. A to aj keď nie sú špecifikované ako škodlivé pre zdravie alebo menovite priamo chemikálie. Dôležité je dbať aj na obaly a ich dopad na životné prostredie a naše zdravie. Spomínate si ešte na náš článok o mikroplastoch, kde všade sa už nachádzajú a ako ovplyvňujú náš život? Všetko, čo používame na svoju pleť a pokožku tela, dokonca aj na končeky vlasov, ovplyvňuje funkciu všetkých našich vonkajších aj vnútorných orgánov. No a v neposlednom rade nezabúdajme na emisie a náklady na prevoz, o ktorých sme už tiež ,,hovorili“.

Eko kozmetika 07 2023 02

Koľkí z nás majú kúpeľňu preplnenú prípravkami, ktoré sme sotva použili, pretože sa nám nepáčili alebo neboli vhodné pre našu pokožku?

Nenáhlivá krása

Tento pojem vystihuje neuponáhľanú a udržateľnú starostlivosť o krásu a snaží sa o prirodzenosť a súlad s prírodou. A to od výberu surovín cez vývoj a výrobu, následné balenie, prepravu produktov až po komunikáciu so zákazníkom. Ďalším dôležitým aspektom tejto filozofie je prelomenie závislosti od spotreby. Znamená to, že sa učíme používať menej výrobkov, resp. hľadať tie s univerzálnejším použitím, a vyhýbame sa tým, ktoré nepotrebujeme. Koľkí z nás majú domácnosť preplnenú prípravkami, ktoré sme sotva otvorili, pretože sa nám nepáčili, neboli vhodné pre našu pokožku alebo len preto, že nás v obchode zlákali nízke ceny? Slow beauty nás učí vážiť si svoje telo a namiesto nevedomého používania toxických látok vyhľadávať kvalitné výrobky na prírodnej báze. Tiež nás vedie k tomu, aby sme premýšľali nad zložením produktov a pri nakupovaní venovali aspoň chvíľu tomu, aké suroviny boli na ich výrobu použité.

Eko kozmetika 07 2023 03

Slovenská príroda ponúka bohatý výber rastlín a iných zložiek, vďaka ktorým môže vznikať kvalitná kozmetika.

Pre mnohých sa dnes už eko kozmetika stáva samozrejmosťou, keďže je čoraz viac dostupná. Nemali by sme ju preto považovať iba za aktuálny trend, ale prijať ju ako dôležitý posun k udržateľnosti. Prinášame vám preto zopár tipov, ako si filozofiu nenáhlivej krásy osvojiť spolu s nami.

Nakupujme lokálne

Slovenská príroda ponúka bohatý výber rastlín a surovín, vďaka ktorým môže vznikať kvalitná kozmetika. Jej dostupnosť je stále väčšia aj zásluhou množstva lokálnych výrobcov eko kozmetiky, ktorých produkty nájdeme už aj vo veľkých reťazcoch drogérií. Títo výrobcovia nepoužívajú zavádzajúce slogany, aby predali svoje výrobky, ani škodliviny, ktoré musia na obaloch produktov skrývať. Naopak, na ich výrobkoch sú vždy detailné informácie o zložení, ale aj podrobnejšie informácie o postupoch a použitých surovinách. Mnohí výrobcovia dokonca predstavujú, ako sa k výrobe kozmetiky dopracovali – cez atopické ekzémy a alergie až po bežnou kozmetikou zhoršujúce sa problémy pleti. Ich cieľom je v prvom rade zdravie a potom ochrana životného prostredia, pričom nezabúdajú na množstvá plastového odpadu, ktoré kozmetický priemysel denne vytvára.

Eko kozmetika 07 2023 04

Vlastnoručná domáca výroba niektorých jednoduchých kozmetických prípravkov prináša radosť a zároveň poznanie produktov, ktoré používame.

Čo však robiť v prípade, že nám slovenské výrobky nevyhovujú alebo nemáme možnosť si ich kúpiť? Stále tu sú viaceré zahraničné značky, ktoré stoja za princípmi slow beauty. Preto je dôležité venovať sa aj pri nákupe kozmetiky zloženiu výrobkov a všímať si certifikáty. Hľadať tie, ktoré zaisťujú plnenie kritérií netestovania na zvieratách, dodržiavanie zásady fair trade pôvodu surovín či potvrdzujúce nepoužívanie palmového oleja a iných škodlivín.

Menej plastov v kúpeľni

Ak sa na ceste k slow beauty zameriame na zníženie množstva plastov z kozmetických prípravkov, ktoré používame, môžeme sa spoločne vydať cestou bezobalových nákupov. Kozmetiku si dnes už vieme načapovať do vlastných nádob, napríklad zo starých sprchových gélov a šampónov. A to nielen priamo v bezobalových obchodoch, ponúkajú ich aj siete drogérií a viaceré zahraničné značky kozmetiky. Skvelé je, že si pri takomto nákupe určujeme množstvo, ktoré chceme doniesť domov a spotrebovať. Vieme takto jednoducho vyskúšať viacero vôní, konzistencií či dopadov, kým nájdeme tie, s ktorými budeme najviac spokojní, a to bez zbytočného plytvania.

Bezobalové obchody a niektoré drogérie najčastejšie ponúkajú eko výrobky v rámci pleťovej, telovej, vlasovej a dekoratívnej kozmetiky. Na ceste k nenáhlivej kráse si však môžeme osvojiť v rámci eko kozmetiky aj používanie doplnkového tovaru. Napríklad bavlnené či bambusové odličovacie tampóny, drevené a bambusové zubné kefky, oceľové holiace strojčeky alebo niektoré z dámskych intímnych produktov – napríklad menštruačné nohavičky.

Vyrobte si vlastné mydlá

Zo začiatku môže výroba domáceho mydla vyzerať ako náročný proces, my sme však postup vyskúšali a bol to príjemne strávený čas. Stačilo si zadovážiť mydlovú zmes, esenciálny olej podľa preferencií a formu veľkosti a tvaru, aké mydlo sme chceli mať (použili sme silikónovú formu na pečenie muffinov). Potom sme už len všetko zmiešali tak, aby mydlo voňalo, nechali sme hmotu vychladnúť a po pár minútach sme už mydlo mohli používať. Navyše sa dá takto vyrobiť aj vlastný tuhý šampón alebo kondicionér na vlasy. Okrem toho sú na internete dostupné recepty na domáce telové mlieka a peelingy, zubné pasty či balzamy na pery. Pravdaže, odporúčame vždy vykonať test alergických reakcií, keďže aj prírodné alebo organické prípravky môžu spôsobiť nežiaduce reakcie. Najjednoduchšie je natrieť malé množstvo vytvorenej zmesi na zápästie a nechať pôsobiť určitý čas. Miesto môže začať svrbieť alebo sa začervená a vtedy viete, že by ste produkt radšej nemali používať. Nevyhadzujte ho však, môže byť užitočný pre priateľov či rodinu.

Eko kozmetika 07 2023 01

Slow beauty, čiže nenáhlivá krása, znamená pomalú a udržateľnú starostlivosť o vlastnú krásu. Snaží sa o prirodzenosť a súlad s prírodou.

Ako v tejto rubrike rady pripomíname, ani slow beauty neznamená, že sa teraz treba vzdať všetkých výrobkov, ktoré máte doma, a nakúpiť novú eko kozmetiku. Práve naopak, používajte ďalej výrobky, ktoré už máte, a keď sa minú, využite prázdne obaly a vyskúšajte niečo nové – čapovanú, lokálnu, certifikovanú alebo doma vyrobenú kozmetiku. Tak najlepšie zistíte, čo vám vyhovuje, aká značka alebo použité prísady sú pre vás vhodné, a doprajete svojmu telu produkty prospešné pre vaše zdravie aj planétu. Možno inšpirujete k zmene ďalších a budeme zas o krok bližšie k zelenšej planéte.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Na prahu nového školského roka

Nový školský rok vždy prináša nové výzvy aj novú štartovaciu čiaru. Niektoré sa dosiahnu, iné vzdialia, niektoré sa naplnia, iné nie.

Preventívny systém vo výchove mládeže IX.

V predošlých častiach sme analyzovali tri piliere: rozum, náboženstvo a láskavosť, ktoré sa prejavujú v konkrétnych postojoch asistencie pri mladom človeku. V ďalších častiach sa zameriame na postoje vedúce k výchovnému ideálu a cieľu. Dnes to budú povinnosti a tresty.

Príslovia Mamy Margity

Mama Margita bola srdcom Valdocca. Nachádzala sa vždy vo svojej izbe ako svätostánok v kostole, sprava i zľava obklopená niekoľkými stoličkami schovanými pod kopou bielizne na obšívanie.

Prečo ma rodičia nepochvália?

Pochvala je výborným prostriedkom na povzbudenie našich detí a žiakov k práci a k dobru. Aj don Bosco ju veľmi často používal, aby oduševnil svojich chlapcov.

Zhasnúť (modré) svetlo a spať

Je telefón posledná vec, ktorú pred spaním odložíte, a prvá, po ktorej ráno siahnete? Kontrolujete mobil, keď sa zobudíte uprostred noci? Pracujete na notebooku v posteli?