Duchovné cvičenia v Taliansku na Colle Don Bosco

od | sep 11, 2022 | Saleziáni, Svet

 

Text: Barbora Kullačová / Foto: František Kubovič a Matej Remiaš

Po všetkých letných akciách nadišla bodka za prázdninami. Boli ňou výnimočné duchovné cvičenia na Colle Don Bosco.

Colle Don Bosco je miesto, kde sa narodil a žil zakladateľ saleziánov – don Bosco. Posledný augustový týždeň tam prišlo 30 mladých z Bratislavy-Miletičky, ktorí už v deň svojho príchodu pocítili, aké je toto miesto premodlené.

Mladí zažili hneď na začiatku Boží zázrak, za ktorý sú nadovšetko vďační. Počas cesty do Talianska sa im pokazil autobus a kvôli jeho oprave museli 6 hodín čakať v servise. Nakoniec sa to však nepodarilo, a tak pán šofér opravil autobus aspoň provizórnym spôsobom. Prasknutú trubku zalepil lepiacou páskou. Táto jazda však netrvala dlho a nanešťastie práve v zákrute v tuneli začal autobus dymiť a zastal. Bol to veľmi nebezpečný moment a nik z cestujúcich sa ešte nikdy nemodlil tak vrúcne ako práve v tej chvíli. Našťastie sa autobus podarilo dostať z tunela von a opraviť ho iným spôsobom, ktorý vydržal celých 10 dní.

Po šťastnom príchode na Colle don Bosco začali mladí ráno duchovné cvičenia, ktoré trvali tri a pol dňa. Don Fero Kubovič si pre nich pripravil tému o Františkovi Saleskom a jeho spiritualite. Daroval animátorom knižky, z ktorých čerpali počas celých duchovných cvičení. Mladí každý večer rozprávali o tom, aké je toto miesto sväté a premodlené. Nemožno sa tomu vôbec čudovať, keďže tam žil taký veľký svätec. Počas celých duchovných cvičení bol salezián don Fero k dispozícii na rozhovory a sväté spovede. Okrem toho sa s mladými každé ráno modlil rané chvály a večer pri domčeku dona Bosca boli vešpery a večerné slovko na dobrú noc.

Colle 09 2022 02

Po štyroch dňoch čerpania síl nadišli dni, keď mladí veriaci všetku energiu znova vybili. Okrem duchovných cvičení bol totiž aj ďalší program – a to návšteva rôznych miest Talianska, kde pôsobil don Bosco, ale aj František Saleský. Hneď prvý deň púte prišlo týchto 30 mladých do Turína na Valdocco. Navštívili múzeum, ktoré skrýva množstvo zaujímavostí o zakladateľovi saleziánov aj o Františkovi Saleskom. Mladí mohli vidieť izbu, v ktorej don Bosco býval, a aj skrinku s oltárikom, na ktorej slúžil sväté omše. Spolu si boli pozrieť oratko, ktoré don Bosco vytvoril, a stretli sa tam aj s terajšími animátormi, ktorí tam práve mali prímestský tábor.

Okrem Valdocca navštívili mladí v ďalšie dni Lago d’Orta, kde sa po jazere plavili k malému ostrovčeku. Mladých veriacich čakali aj výlety do miest ako Miláno či Bergamo. V deň návštevy Milána mohli na hlavnom námestí sledovať umenie baletiek tancujúcich pred Dómom. V Dóme sa potom zúčastnili na latinskej svätej omši a po nej im don Fero kúpil lístky, aby mohli ísť na kupolu, z ktorej videli výhľad na celé mesto. Po doobedí strávenom v tomto meste módy sa animátori presunuli do menšieho mestečka na kopci – do Bergama. Zatiaľ čo Miláno zapôsobilo svojou veľkosťou, Bergamo zase úzkymi uličkami a rôznymi obchodíkmi.

Aby to však nevyzeralo tak ružovo, treba podotknúť, že nevychádzalo vždy všetko podľa plánu. Pre časové obmedzenie autobusárov sa nie vždy všetko stíhalo tak, ako to bolo vymyslené. Nakoniec však veci dopadli dobre a aj výlet do Annecy, ktorý bol spočiatku ohrozený, si pútnici napokon veľmi užili. Annecy je významné tým, že je v ňom pochovaný František Saleský – patrón žurnalistov. Jeho hrobku boli mladí navštíviť a potom si užívali individuálny program v tomto malom francúzskom mestečku.

Colle 09 2022 03

Na záver výletu don Fero pripravil pre mladých prekvapenie. Animátorov naťahoval až do poslednej chvíle a dával im indície, podľa ktorých mohli hádať, o aké prekvapenie ide. Tie zneli takto: slušné šaty, jedna ponožka, igelitové vrecko a plavky. Nakoniec sa ukázalo, že animátori zažijú nezabudnuteľnú plavbu loďou po jazere Lago di Garda na ostrov, ktorý skrýval nádherné výhľady a záhrady plné kvetov a stromov. Mladí boli z tohto zážitku unesení a nadmieru vďační za možnosť zažiť niečo také.

Tieto duchovné cvičenia boli zároveň poslednou akciou odchádzajúceho dona Fera Kuboviča, a preto sa s mladými rozlúčil takýmto výnimočným spôsobom.

Ďakujeme!

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Košice-Luník IX

Pri obzretí sa dozadu si uvedomujeme, že život beží rýchlo a my nemôžeme urobiť nič lepšie, než ho naplniť dobrými skutkami.

Slávnosť Márie Pomocnice kresťanov

V stredu 24. mája oslávili veriaci zo saleziánskej farnosti v Bratislave-Miletičovej titul svojho chrámu – Pannu Máriu Pomocnicu kresťanov.