Duchovné cvičenia s hlavným predstaveným

od | nov 15, 2022 | Svet

 

Text a Foto: ANS

Od nedele 6. novembra do soboty 12. novembra sa provinciálni radcovia regiónu strednej a severnej Európy, spolu s regionálnym radcom o. Romanom Jachimowiczom, zúčastnili na duchovných cvičeniach v Turíne. Kázal ich hlavný predstavený a 10. nástupca dona Bosca otec Ángel Fernández Artime. Na cvičeniach sa zúčastnili aj členovia provinciálnej rady zo Slovenska.

Bol to čas bohatý na úvahy, ktoré predniesol hlavný predstavený na tému zasvätenej saleziánskej identity vo svetle 28. generálnej kapituly.

Hlavný predstavený uviedol niekoľko priorít, ktoré sa týkajú služby riadenia a animácie provinciála s jeho radou: starostlivosť o život a povolanie každého brata, evanjelizácia a výchova mladých vo viere a preferenčná voľba pre najchudobnejšie a najpotrebnejšie deti a mladých ako základná charakteristika saleziánskej charizmatickej identity.

Počas týchto dní duchovných cvičení mali všetci prítomní saleziáni dostatok času na osobnú modlitbu a možnosť eucharistickej adorácie pred Najsvätejšou sviatosťou.

Turin 11 2022 02

Každý deň bola tiež možnosť klásť hlavnému predstavenému otázky na rôzne témy dôležité pre saleziánsky život a poslanie, počas ktorých bolo možné prezentovať svoje osobné úvahy. Všetci mali tiež možnosť dozvedieť sa viac o saleziánskom komplexe na Valdoccu, pričom si so sprievodcom prezreli Múzeum – Dom dona Bosca a Baziliku s kryptou relikvií.

Ústredným bodom jednotlivých dní duchovných cvičení bola svätá omša, ktorej predsedal hlavný predstavený, ale homílie boli zverené niektorým z prítomných provinciálov a liturgickú animáciu zabezpečovali rôzne provincie. Takto sa obohatilo slávenie piesňami a modlitbami v rôznych jazykoch s vedomím, že región má veľké kultúrne a jazykové bohatstvo, ktoré treba chrániť. Ďalším významným momentom boli tradičné saleziánske „večerné slovka“, pri ktorých provinciáli predstavili svoje provincie, vyzdvihli svoje najvýznamnejšie diela alebo aktivity, čím sa všetci vzájomne obohatili.

Na záver celého podujatia sa konala chvíľa poďakovania hlavnému predstavenému za kázanie duchovných cvičení, ktoré priniesli veľmi bohatú skúsenosť poznania medzi saleziánmi, bratstvo a spoločenstvo s hlavným predstaveným a medzi všetkými účastníkmi z rôznych provincií regiónu.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Mária Pomocnica v meste večného tepla

„Na cestách po saleziánskom svete som opäť mohol osobne skonštatovať, že Panna Mária Pomocnica – ako to sľúbil don Bosco – je majákom svetla, bezpečným prístavom, materinskou láskou k svojmu synovi a k nám všetkým.“

Stretnutie šéfredaktorov saleziánskych bulletinov v Turíne

Na toto stretnutie pricestovali šéfredaktori z celého sveta. Spolu je tu 75 saleziánov a laikov z mnohých saleziánskych provincií. Účastníci prišli z Ázie, Afriky, Európy, Severnej a Južnej Ameriky. Podujatie sa uskutočňuje na Valdoccu na miestach, kde don Bosco začal celé svoje dielo.

Umelá inteligencia je tu. Máme sa jej báť?

Od začiatku roka 2023 sa na internete začali intenzívnejšie objavovať články o umelej inteligencii. O čo presne ide? Prečo odrazu taký veľký záujem o túto oblasť techniky?

Hodina Zeme 2023

Viaceré hrady, mosty či iné stavby na Slovensku sa v rámci Hodiny Zeme 25. marca zahalia do tmy. Na niektorých známych budovách sa vypnú svetlá.