Don Jozef Šebo, salezián kňaz

od | aug 18, 2021 | Časopis 5/2021

Text a foto: archív SDB

* 27. 10. 1937 Tesárske Mlyňany  † 6. 6. 2021 Trenčín

Don Jozef Šebo sa narodil 27. októbra 1937 v Tesárskych Mlyňanoch. Otec Štefan bol učiteľom na základnej škole. Matka Alžbeta sa modlila, aby jeden z jej synov sa stal kňazom. Mal štyroch súrodencov. Strednú školu navšte

voval v Zlatých Moravciach. Po maturite sa prihlásil na Vysokú školu pedagogickú v Bratislave. Študoval matematiku a fyziku.

Po úspešnom absolvovaní školy ho tesne pred štátnicami vedenie školy na príkaz ŠTB vylúčilo zo školy, pretože jeho otec ako riaditeľ základnej školy nechcel spolupracovať s ŠTB. Štátnice mohol urobiť až po piatich rokoch. Medzitým sa zamestnal v závode na výrobu akumulátorov ako robotník. Po pol roku nastúpil na vojenskú službu a po skončení vojenčiny pracoval ako skladník.

Bývalý spolužiak z vysokej školy, vtedy mladý salezián Bohuš Mošať, ho informoval o tajnej možnosti formácie ku kňazstvu. Ako 25-ročný bol prijatý do kandidátskej skúšky a 8. decembra 1962 začal noviciát u saleziánov. Prvé rehoľné sľuby zložil 1. marca 1964. Od 1. septembra 1964 začal vyučovať na Strednej priemyselnej škole strojníckej v Bánovciach nad Bebravou. Teologické štúdiá robil externe. Po skončení štúdií teológie a po doživotných sľuboch ho kardinál Korec tajne vysvätil za kňaza 10. júna 1970.

Keďže Jozef Šebo praktizoval vieru, po siedmich rokoch ho prepustili zo školstva. Odišiel do Zvolena a tam bol tri roky vychovávateľom učňov v Okresnom stavebnom podniku. Keď mu ŠTB znovu začala robiť ťažkosti pre náboženstvo, v roku 1974 odišiel pracovať na päť rokov k Štátnym lesom ako drevorubač.

Od 1. februára 1979 ho provinciál ustanovil za direktora mladých spolubratov v Bratislave; presťahoval sa tam a zamestnal sa ako odborný pracovník v Československom metrologickom ústave. Po troch rokoch ho provinciál preradil do Košíc za direktora spolubratov na východnom Slovensku. V Košiciach býval u dona Janka Pivarníka. Zamestnal sa ako doručovateľ tlače na pošte v Košiciach.

V roku 1990 sa začalo verejné účinkovanie saleziánov. V tomto roku provinciál preložil dona Šeba do Michaloviec za direktora, aby vymohol zhabaný saleziánsky ústav a s komunitou začal oficiálny saleziánsky komunitný život a apoštolát. V roku 1996 sa don Jozef Šebo opäť sťahoval do Bratislavy za direktora komunity v novovybudovanom saleziánskom stredisku na Mamateyovej. Túto úlohu vykonával vyše dvoch rokov. Z osobných dôvodov požiadal o trojročný pobyt mimo komunity.

Počas tohto obdobia bol farárom v Jablonici a v Osuskom. Po skončení služby v Bratislavsko-trnavskej arcidiecéze ho provinciál zaradil do komunity v Banskej Bystrici-Sásovej, kde päť rokov vykonával úlohu kaplána. V roku 2007 ho banskobystrický biskup Mons. Rudolf Baláž vyžiadal od provinciála do Partizánskeho, kde bol vyše roka dekanom a farárom. Zo zdravotných dôvodov musel túto službu ukončiť. Požiadal provinciála, aby ho na odpočinok dal do Saleziánskeho domu v Hodoch, kde prišiel 1. marca 2009.

Koncom mája 2021 bol prevezený na preliečenie do Trenčína, do Hospicu milosrdných sestier, kde v nedeľu 6. júna 2021 v ranných hodinách odovzdal svoj život Pánovi.

Osobitny clanok 5 foto 2 scaled - don Bosco dnes

Osobitny clanok 5 foto 3 scaled - don Bosco dnes

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Sprevádzanie mladých v rodine a k rodine

Exhortácia o mladých ľuďoch je adresovaná celej Cirkvi. Svätý Otec jej dal živý a rozmanitý štýl, v ktorom nenachádzame len suché konštatovania, ale aj mnohé konkrétne oslovenia.

Detské stereo: O skutočnom počúvaní

Počas prázdnin sme veľa času strávili na výletoch. Ideálny priestor na rozprávanie sa. Problém je len v tom, že väčšinou chcú hovoriť všetci naraz.

Svadobná výbava mamy Margity

V životopise svätého Jána Bosca don Lemoyne veľmi detailne rozpráva o epidémii cholery, ktorá postihla mesto Turín v roku 1854.

Luník IX a Svätý Otec František

Svätý Otec František navštívil aj sídlisko Luník IX v Košiciach. Saleziáni na tomto sídlisku pastoračne pôsobia už od roku 2008.