Don Jozef Šebo, salezián kňaz

od | aug 18, 2021 | Časopis 5/2021, Osobitný článok, Saleziáni

* 27. 10. 1937 Tesárske Mlyňany  † 6. 6. 2021 Trenčín

Don Jozef Šebo sa narodil 27. októbra 1937 v Tesárskych Mlyňanoch. Otec Štefan bol učiteľom na základnej škole. Matka Alžbeta sa modlila, aby jeden z jej synov sa stal kňazom. Mal štyroch súrodencov. Strednú školu navšte

voval v Zlatých Moravciach. Po maturite sa prihlásil na Vysokú školu pedagogickú v Bratislave. Študoval matematiku a fyziku.

Po úspešnom absolvovaní školy ho tesne pred štátnicami vedenie školy na príkaz ŠTB vylúčilo zo školy, pretože jeho otec ako riaditeľ základnej školy nechcel spolupracovať s ŠTB. Štátnice mohol urobiť až po piatich rokoch. Medzitým sa zamestnal v závode na výrobu akumulátorov ako robotník. Po pol roku nastúpil na vojenskú službu a po skončení vojenčiny pracoval ako skladník.

Bývalý spolužiak z vysokej školy, vtedy mladý salezián Bohuš Mošať, ho informoval o tajnej možnosti formácie ku kňazstvu. Ako 25-ročný bol prijatý do kandidátskej skúšky a 8. decembra 1962 začal noviciát u saleziánov. Prvé rehoľné sľuby zložil 1. marca 1964. Od 1. septembra 1964 začal vyučovať na Strednej priemyselnej škole strojníckej v Bánovciach nad Bebravou. Teologické štúdiá robil externe. Po skončení štúdií teológie a po doživotných sľuboch ho kardinál Korec tajne vysvätil za kňaza 10. júna 1970.

Keďže Jozef Šebo praktizoval vieru, po siedmich rokoch ho prepustili zo školstva. Odišiel do Zvolena a tam bol tri roky vychovávateľom učňov v Okresnom stavebnom podniku. Keď mu ŠTB znovu začala robiť ťažkosti pre náboženstvo, v roku 1974 odišiel pracovať na päť rokov k Štátnym lesom ako drevorubač.

Od 1. februára 1979 ho provinciál ustanovil za direktora mladých spolubratov v Bratislave; presťahoval sa tam a zamestnal sa ako odborný pracovník v Československom metrologickom ústave. Po troch rokoch ho provinciál preradil do Košíc za direktora spolubratov na východnom Slovensku. V Košiciach býval u dona Janka Pivarníka. Zamestnal sa ako doručovateľ tlače na pošte v Košiciach.

V roku 1990 sa začalo verejné účinkovanie saleziánov. V tomto roku provinciál preložil dona Šeba do Michaloviec za direktora, aby vymohol zhabaný saleziánsky ústav a s komunitou začal oficiálny saleziánsky komunitný život a apoštolát. V roku 1996 sa don Jozef Šebo opäť sťahoval do Bratislavy za direktora komunity v novovybudovanom saleziánskom stredisku na Mamateyovej. Túto úlohu vykonával vyše dvoch rokov. Z osobných dôvodov požiadal o trojročný pobyt mimo komunity.

Počas tohto obdobia bol farárom v Jablonici a v Osuskom. Po skončení služby v Bratislavsko-trnavskej arcidiecéze ho provinciál zaradil do komunity v Banskej Bystrici-Sásovej, kde päť rokov vykonával úlohu kaplána. V roku 2007 ho banskobystrický biskup Mons. Rudolf Baláž vyžiadal od provinciála do Partizánskeho, kde bol vyše roka dekanom a farárom. Zo zdravotných dôvodov musel túto službu ukončiť. Požiadal provinciála, aby ho na odpočinok dal do Saleziánskeho domu v Hodoch, kde prišiel 1. marca 2009.

Koncom mája 2021 bol prevezený na preliečenie do Trenčína, do Hospicu milosrdných sestier, kde v nedeľu 6. júna 2021 v ranných hodinách odovzdal svoj život Pánovi.

Text a foto: archív SDB

Osobitny clanok 5 foto 2 scaled - don Bosco dnes

Osobitny clanok 5 foto 3 scaled - don Bosco dnes

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Naši partneri

Saleziáni dona Bosca na Slovensku

Vydavateľstvo Don Bosco

Inštitút dcér Márie Pomocnice

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Lorem Ipsum náš nový osobitný článok

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry orem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of t

Luník IX v očakávaní príchodu pápeža Františka

Väčšina ľudí na Slovensku už o košickom rómskom sídlisku Luník IX čo-to počula. Správy v médiách sa väčšinou venujú tomuto sídlisku ako problémovému miestu, na ktorom žijú problémoví ľudia. Žiada sa podotknúť, že hoci väčšina ľudí o Luníku IX počula, fyzicky tu nikdy nebola.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Naši partneri

Saleziáni dona Bosca na Slovensku

Vydavateľstvo Don Bosco

Inštitút dcér Márie Pomocnice