Desiate výročie pontifikátu pápeža Františka

od | mar 13, 2023 | Svet

 

Foto: © Servizio Fotografico – Vatican Media

13. marca 2013 bol kardinál Jorge Mario Bergoglio SJ zvolený za pápeža a vybral si meno František.

Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires v Argentíne. Je 266. pápežom Katolíckej cirkvi, rímskym biskupom a hlavným predstaviteľom štátu Vatikán. Je prvým pápežom pochádzajúcim z amerického svetadielu. Je tiež prvým pápežom, ktorý vzišiel z jezuitskej rehole. Po viac ako 1270 rokoch od smrti Gregora III. je opäť pápežom, ktorý sa nenarodil v Európe.

Pontifikat 03 2023 02

František bol zvolený ako 76-ročný, v dobrom zdraví.

Na svojej prvej audencii dňa 16. marca 2013 povedal novinárom, že si vybral meno František na počesť svätého Františka z Assisi, pretože tento svätec sa špeciálne zaujímal o potreby chudobných ľudí.

Pápež František je známy pre svoju pokoru, dôraz na Božie Milosrdenstvo, záujem o chudobných a odhodlanie viesť medzináboženský dialóg.

V roku 2013 sa stal osobnosťou roka časopisu Time.

Pontifikat 03 2023 03

V prvých rokoch svojho pápežského úradu sa okrem iného vyjadril: „Mám pocit, že môj pontifikát bude krátky.“

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Deťmi v rodine

Znovu objaviť veľkú hodnotu blízkosti, priateľstva, jednoduchej radosti v každodennom živote, hodnotu vzájomného delenia sa a spoločného prežívania, rozprávania a komunikovania.

Španielski mučeníci II.

Počas španielskej občianskej vojny v rokoch 1936 – 39 boli zabití mnohí kňazi, rehoľníci a laici. Zo saleziánskej rodiny podstúpili mučeníctvo spolu 95 členovia.