Deň matiek

Je to pekná príležitosť spomenúť si na svoju mamu, zatelefonovať jej, navštíviť ju, podarovať kvety alebo malý darček, prejaviť pozornosť a vďačnosť.

 

Foto: Pixabay a Unsplash

História Dňa matiek siaha do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov pred našim letopočtom. Bol to sviatok plodnosti a matiek. Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia.

V 16. storočí sa v Anglicku začal sláviť sviatok matiek pod názvom Materská nedeľa (Mothering Sunday). Bolo to v pôstnom období pred Veľkou nocou. Mnoho chudobných ľudí vtedy slúžilo v bohatých domácnostiach ďaleko od domova a nemohlo tráviť čas so svojimi matkami. Preto služobníci dostávali na tento deň voľno, aby sa mohli vrátiť domov alebo navštíviť kostol vo svojom rodnom meste, kde žili ich matky a ďalší príbuzní.

Den matiek 05 2023 03

V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Keď v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA. 8. mája 1914 iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek Kongresom USA. Deň matiek bol vyhlásený za celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj mnohé krajiny na svete.

V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, a to najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka, predsedníčky Československého červeného kríža.

Po príchode komunizmu do Československa boli oslavy Dňa matiek nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Podobne to bolo aj v ostatných komunistických krajinách. Tradícia Dňa matiek bola na Slovensku obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.

Den matiek 05 2023 02

Deň matiek je deň, kedy sa vzdáva úcta matkám a materstvu. Je oslavovaný na mnohých miestach po celom svete, hoci v niektorých krajinách v rôznych termínoch. Ľudia počas neho vzdávajú hold matkám, materstvu a zároveň sa snažia vyzdvihnúť materské puto medzi matkou a jej deťmi. Ide teda o peknú príležitosť, keď ľudia môžu svojej mame zatelefonovať, napísať list, dať jej darček alebo ju pozvať na večeru a poďakovať za všetko, čo pre nich robí.

Den matiek 05 2023 04

Pri tomto dni môžeme spomenúť aj Deň otcov, ktorý oslavuje otca a slávi sa vždy v tretiu júnovú nedeľu.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár