Dary pápežov Slovensku

od | okt 22, 2022 | Slovensko

 

Od 15. septembra 2022 do 16. apríla 2023 sa v priestoroch Historického múzea na Bratislavskom hrade koná výstava Dary pápežov Slovensku.

Na Slovensku sme mali už 4 pápežské návštevy. Pápež na svoje apoštolské cesty nosí aj dary. A to nie jeden, ale niekoľko. Väčšie oficiálne, ale aj menšie, pre bežných veriacich. Počas svojich návštev sa Pápež stretne s viacerými predstaviteľmi štátu, cirkevnými hodnostármi a navštívi rôzne miesta.

Dps 10 2022 02

Ján XXIII.

Minulý rok v septembri navštívil Slovensko v poradí už druhý pápež – František. Išlo zároveň o štvrtú pápežskú návštevu Slovenska. Slovenské národné múzeum sa rozhodlo rok po návšteve pápeža Františka predstaviť na jednom mieste dary od pápežov a ponúknuť ich pre návštevníkov ako výstavné exponáty. Dary pápežov Slovensku si môžete pozrieť na výstave na Bratislavskom hrade.

Výstava predstavuje zbierku darov od pápežov v novodobej histórii – počnúc  20. storočím až po súčasnosť. V sérii je vystavených celkovo 29 kusov pápežských darov.

Dps 10 2022 03

Pavol VI.

Najstarším doloženým darom je kalich, dar pápeža Pia X. z roku 1911 pre Kostol sv. Alžbety v Bratislave, známy ako Modrý kostolík.

Výstava zahŕňa aj biskupský prsteň darovaný pri príležitosti otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu (1962 – 1965) či biskupské insígnie sv. Pavla VI., ktoré tento pápež daroval osobne biskupovi umlčanej cirkvi v ČSSR Jánovi Chryzostomovi Korcovi, neskoršiemu kardinálovi.

Dps 10 2022 04

Ján Pavol II.

Návštevníkov zaujmú aj  ďalšie dary pápežov Jána XXIII. a Pavla VI. z obdobia komunistického režimu.

Početnejšiu kolekciu predstavujú dary z návštev pápežov Jána Pavla II. a Františka – dary pre prezidentov republiky a ďalších predstaviteľov štátu, dary venované chrámom a cirkevným inštitúciám alebo drobné dary rozdávané širokej verejnosti.

Dps 10 2022 05

František

Výstava sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho. Verejnosti bude prístupná do 16. apríla 2023.

Dps 10 2022 06

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Biely plášť Artemide Zatti

Pre milovníkov bežeckého lyžovania u saleziánov v Žiline. 3. februára 2024 o 7:30 hod. Príďte sa nadýchať čerstvého vzduchu a rozhýbať sa.