Čo nového majú saleziáni v Baku?

od | okt 6, 2021 | Misie

Text a Foto: saleziáni Baku

Koncom augusta sme mali plánovanie komunity pre nový pastoračný rok. Bolo to poznačené neistotou v tom, čo bude povolené a ako bude možné pokračovať v pastoračnej činnosti v podmienkach karantény a stále sa meniacich obmedzení. Naše plánovanie súviselo aj s neprítomnosťou budúceho direktora, ktorým je Martin Bonkálo, direktor prišiel do Baku až koncom septembra. No urobili sme, čo bolo možné plánovať a ostatné upravujeme postupne teraz, keď je už don Martin v dome.

Radostnou udalosťou bol návrat sestier saleziánok do Baku. Prišli aj s novou sestrou Líviou. V čase ich neprítomnosti sme si uvedomili, ako je v pastorácii potrebná ich prítomnosť, ich kontakty s rodinami, dievčatami a núdznymi. Napríklad aj vyčítať to, čo je nepovedané a čo sestra a matka chápe. Preto sme Bohu vďační za prítomnosť našich sestier.

Baku VS 02

Socha Panny Márie v kostole v Baku

Božia Prozreteľnosť nám poslala zo Slovenska nejaké prostriedky na podporu núdznym. Vyskytli sa aj prípady rodín v ťažkostiach, najmä operácie, ochorenie celých rodín a iné problémy. A tak sme mali možnosť zmierniť utrpenie. Možno podotknúť, že nie v každej krajine funguje zdravotné poistenie, ako ho my poznáme.

Organizačne na pomoc núdznym to máme vyriešené takto: Niektoré prípady riešia sestry Matky Terezy, niektoré sestry saleziánky a máme aj malú skupinku sociálnej pomoci vo farnosti. Vidíme, že niekomu dal Boh špeciálny dar pomáhať aj rozpoznávať, aká pomoc je potrebná. Odmenou v tejto oblasti je, keď vidíme, že za poskytnutú pomoc mnohí z núdznych ďakujú Bohu, že sa o nich postaral. Je to v našom prostredí veľmi oslovujúce, keď sa ľudia stretajú s formou nezištnej pomoci, neodvratne to kladie otázku prečo… a sú to lúče, ktoré hľadajúceho vedú k Prameňu.

Stále prosíme o vaše modlitby.

Komunita SDB Baku – Azerbajdžan

 

 

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Tehlička 2023 – Angola, Huambo

Saleziáni v Angole otvárajú novú prítomnosť v meste Huambo. Je to miliónové mesto, 600 km od Atlantického oceánu vo vnútrozemí Angoly.

Jakutsk

Na slávnosť dona Bosca sa na liturgickom slávení v našom kostole zúčastnila pekná skupina ľudí a v priestoroch domu mládeže sa popoludní vystriedala asi stovka návštevníkov.

Košice-Luník IX

Rok 2023 je v niečom špecifický. Konkrétne v tom, že po 2 rokoch lockdownov, teda s odstupom 3 rokov zažívame to, čo bolo predtým samozrejmosťou.

Keď nájdeš otvorenú náruč…

Bolo to v roku 2011. Naša prvá saleziánska skúsenosť sa začínala presne touto vetou: „Jakub, Baška, ja som Andy a ja Elen, vitajte doma!“

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano

Salesiánský magazín