Chlapci zo saleziánskeho sirotinca v Ľvove sú na Slovensku

od | feb 28, 2022 | Saleziáni

 

Foto: KSK a archív

Slovenskí saleziáni, po dohode so saleziánmi na Ukrajine, prevzali do starostlivosti 48 chlapcov zo saleziánskeho sirotinca v Ľvove. Predpokladáme, že to bude prvá skupina z viacerých. V sobotu v noci 26. februára chlapci prešli cez Ukrajinsko – Slovenskú hranicu v autobuse, ktorý sme pre nich poslali.

Lvov 02 2022 02

Podľa plánu 50 chlapcov zo sirotinca v Ľvove spolu s dvomi vychovávateľkami sa v nedeľu a v pondelok zotavovali z cesty a dlhej noci na hranici. Na prvé hodiny na Slovensku im otvoril svoje dvere Dom Mamy Margity na Drienici pri Sabinove.

Okrem mnohých ochotných štátnych úradníkov nám s prevozom veľmi operatívne pomohol Košický samosprávny kraj a dopravná spoločnosť Eurobus.

Lvov 02 2022 03

Lvov 02 2022 04

V prevoze sirôt bolo zapojených množstvo ľudí, štátnych úradníkov, ktorí v rekordnom čase pomohli Saleziánom vybaviť všetky úradné náležitosti. „Bez nich by sme to nedali. Ich práca bola oveľa väčšia: nevieme to presne ani pomenovať, je to množstvo úradníkov od Ministerstva práce, sociálnych veci a rodiny až po pohraničníkov a na záver aj CDR Prešov“, podelil sa o svoje dojmy vikár provinciála Peter Jacko, ktorý strávil noc v aute na hranici, v očakávaní skupiny.

Lvov 02 2022 05

Don Karol Maník, bývalý provinciál na Ukrajine vraví, že: „Celú sobotu som bol na telefóne. Volali nám úradníci, ktorých sme nikdy nevideli, iba počuli po telefóne. Naozaj ani sami nevieme, kto všetko nám pomáhal. Bohu vďaka za všetkých, ktorí nám pomohli.“

Lvov 02 2022 06

Niektorí nám píšete, že nemôžete nič urobiť, iba sa modliť. Ako vidíte, sila modlitby je skutočne veľká. Ešte raz ďakujeme všetkým zainteresovaným.

Lvov 02 2022 07

Lvov 02 2022 08

Ubytovanie pre týchto chlapcov už máme zabezpečené v rodinách a saleziánskych domoch na Slovensku. Toto je však zrejme len prvá fáza a určite bude ešte potreba angažovať sa.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Trnava-Kopánka

Zdravíme z Trnavy a prichádzame so správami za celé letné obdobie.

Don Ángel Fernández Artime sa stane kardinálom

Po týždňoch očakávania v celej saleziánskej rodine bude v sobotu 30. septembra 2023 páter Ángel Fernández Artime, hlavný predstavený saleziánov, slávnostne vymenovaný za kardinála.